Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava kirliliği öldürüyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Özge Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Özge Kılıç

Özge Kılıç CMNet Üyesi

Yılda yaklaşık 2 milyon kişi hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, her yıl yaklaşık 2 milyon insan hava kirliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Araştırmaya 91 ülkeden bin 100 kenti dâhil eden Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğinin sadece gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerde değil, gelişmiş zengin ülkelerde de can aldığını kaydetti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü'nün kriterlerine uyulması halinde 1 milyondan fazla ölümün önlenebileceğine dikkat çektiler.

Kirli havanın akciğerlerden grip, kan dolaşımına karışarak kalp rahatsızlıkları, akciğer kanseri, astım vakaları ve solunum enfeksiyonlarına neden olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, 91 ülkeden 80'inin hava kirliliği konusunda uluslararası örgütün gösterdiği değerlere uymadığını kaydetti.

Hava kirliliğinin kontrolsüz şekilde hızla büyüyen şehirlerde daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, nüfus artışının düşük ve rüzgar koşullarının elverişli olduğu Kanada ve ABD'deki şehirlerin daha temiz olduğunu vurguladı.

Sonuçları açıklayan uzmanlar, dünyada birçok kentte atmosferdeki kirliliğin sağlık için tehlikeli seviyelere çıktığının altını çizdi.

İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinin, havası en kirli kentler listesinde ilk sırada yer aldığını açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, havası en kirli kentlerin İran, Hindistan, Pakistan ve Moğolistan'da bulunduğunu saptamış.

Almanya'daki 59 şehir de araştırma kapsamına alındı. En kirli Alman şehrinin Dresden, en temizinin ise Wolfburg olduğu belirlendi.

2. Berkan Tunçludemir

Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

Cevap: Hava kirliliği öldürüyor

Bu Almanlar, zamanında kafalarına taşlar asitler yağınca öğrendiler tabii işin ciddiyetini..şimdi yoğurdu hem üfleyerek yiyorlar hemde yedirmeye çalışıyorlar.. ama bilmiyorlar ki, her yiğidin yoğurt yiiişi farklıdır :)

Hava kirliliği öldürüyor konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hava kirliliği

Doğal olarak saf atmosfer az veya çok miktarda, büyük bölümü suni olan yabancı maddelerin üretimi ile kirletilir. Bunların başında petrol ürünleri ve endüstriyel kirleticiler gelmektedir. Özellikle son yıllarda, endüstriyel aktivitenin, şehirleşmenin ve nüfusun arması ile kirletici maddelerin kullanımı ve miktarıda hızla artmaktadır. Atmosfere dağılarak, onu kirleten kirleticiler katı, sıvı ve...
  2. Hava kirliliği ödevi

Çevre ve hayat kalitesi mükemmel olan olan hayalinizdeki bir şehir ve halkı sizce nasıl oluşturulabilir? açıklayınız.
  3. Hava kirliliği sunumu

merhaba, benim hava kirliliği ile ilgili sunum yapacam . lise ve ortaokullara genellikle hitap edecem. Sunum hazırladım hoşumada gitti ama seviyesi biraz ağır gibi oldu yani onları düşününce biraz sıkılabilecekleri aklıma geldi. sizinde fikirlerinizi almak istiyorum nasıl basite indirebilirim? neler yapabilirim zamanım var biraz bu yüzden gerekirse tamamen değiştirebilirim de:) tüm fikirlere...
  4. Hava kirliliği sunumu

Mayıs ayında Hava Kirliliği konulu bir sunum yapacağım ve şu an da bunun hazırlığı içersindeyim.Aklımı kurcalayan sıradan sunumların dışında dinleyiciye faydalı olan ve bu önemli konunun ne kadar ciddi boyutta olduğunu gösterebilmek için ne yapabilirim sorusuydu. Biraz araştırma yaptım ve karşıma bu fikir çıktı; sizinde bildiğiniz gibi Çin'de ki endüstrinin hızlı gelişimi ve yeterli önlem...
  5. Hava kirliliği

hava kirliliği ve yağmur suyu kalitesi ile ilgili not lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim