Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havalandırma baca yüksekliği

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Fecriati tarafından paylaşıldı.

 1. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba

  İş Güvenliğiyle ilgili sebeplerden ötürü tesisimizde oldukça fazla sayıda havalandırma bacaları yaptırılmış. Ben işe girdikten sonra bu bacalara baktığımda boylarının aşağı yukarı 0,5 m yüksekliğinde olduğunu ve bazılarının yağmurdan etkilenmesinler diye emisyonu atmosfere yatay biçimde verecek şekilde yapıldıklarını gördüm.
  Proseste ısıl gücü belli olan bacaların ne kadar yükseklikte olması gerektiğini biliyorum, ancak bildiğim kadarıyla havalandırma bacalarının da en az 1,5 metre olması gerekiyor. Ancak etrafımdaki birçok fabrikaya baktığımda oldukça kısa boyda ve atmosfere dik çıkış verilmeyen havalandırma çıkışları olduğunu görüyorum. Üstelik içlerinde Çevre İzni almış olanlar da var.

  SKHKKY Ek.4.b.5'te şöyle bir madde var: "Üretim prosesi bacası olmayan, ortam tozsuzlaştırma/gazlaştırma ve malzeme geri kazanım amaçlı olarak iç ortam havasını toz tutma/gaz arıtma sisteminden filtre ederek atmosfere veren bacaların, dikey çıkışlı olmasına, bacanın ait olduğu bina yüksekliği ve atmosfere verilen emisyonların dağılım koşulları dikkate alınarak, yetkili mercii tarafından karar verilir. (stokholler, silolar, nakil hatları, pnömatik sevk sistemlerine ait bacalar ) Bu bacalarda Ek-4.b.4 uygulanmaz. Bu bacalar hakkında emisyon ölçüm raporunda ve Valilik tespit raporunda ayrıntılı bilgi verilmesi gerekmektedir."

  Burda filtre ederek filan denmiş ancak bizim bacalarımız iç ortam havasını filtre etmeden doğrudan belli bir çekiş gücüyle dışarıya atıyor. Konuyla ilgili daha önce çalışma yapmış arkadaşımız varsa bilgi verebilirler mi?
   
 2. pelinTekin

  pelinTekin CMNet Üyesi

  Konuyu geç gördüm ama bilgi olması açısından buraya yazıyorum.
  Havalandırma bacalarında yazdığınız Ek 4 b.5 uygulanmaz. Havalandırma bacaları ısıl gücü olmayan proses bacaları olarak SKHKKY Ek 5-CC grubunda değerlendirilir.
  Buna göre tüm bacalarda olduğu gibi havalandırma bacalarında da Ek 4 uygulanır ve Ek 4 gereğince çatıdan en az 1.5 m yükseklikte ve kesinlikle atmosfere dik atışlı olmalıdır. Yerden yükseklik için sınır değer yoktur ve abak ile baca yüksekliği hesaplaması gerektirmez.
  Isıl gücü olan ve 500kw'dan küçük olan kaynak bacalarında çatıdan yükseklik 0,5m olabilir.
   
  tayfun aydın bunu beğendi.
 3. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  tesis 25 gruptan herhangi birisine dahilse 26. grupta değerlendirilemez.
  havalandırma çıkışlarıyla ilgili bende çok araştırdım ama kayda değer bişeye ulaşamadım.
   
 4. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  ortam havalandırma bacası proses bacasına bağlanabilir mi:confused:
   
 5. Ümit Arıcıoğlu

  Ümit Arıcıoğlu CMNet Üyesi

  Merhaba morgul,
  fiziksel olarak bağlanmasında bir mahsur yok fakat kimyasal olarak birbirleriyle etkileşime girebilecek atıklar varsa bağlanmaması gerekmektedir. bağlanmaması daha doğru ve faydalı olacaktır.