Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havalandırma baca yüksekliği

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Fecriati tarafından paylaşıldı.

 1. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba

  İş Güvenliğiyle ilgili sebeplerden ötürü tesisimizde oldukça fazla sayıda havalandırma bacaları yaptırılmış. Ben işe girdikten sonra bu bacalara baktığımda boylarının aşağı yukarı 0,5 m yüksekliğinde olduğunu ve bazılarının yağmurdan etkilenmesinler diye emisyonu atmosfere yatay biçimde verecek şekilde yapıldıklarını gördüm.
  Proseste ısıl gücü belli olan bacaların ne kadar yükseklikte olması gerektiğini biliyorum, ancak bildiğim kadarıyla havalandırma bacalarının da en az 1,5 metre olması gerekiyor. Ancak etrafımdaki birçok fabrikaya baktığımda oldukça kısa boyda ve atmosfere dik çıkış verilmeyen havalandırma çıkışları olduğunu görüyorum. Üstelik içlerinde Çevre İzni almış olanlar da var.

  SKHKKY Ek.4.b.5'te şöyle bir madde var: "Üretim prosesi bacası olmayan, ortam tozsuzlaştırma/gazlaştırma ve malzeme geri kazanım amaçlı olarak iç ortam havasını toz tutma/gaz arıtma sisteminden filtre ederek atmosfere veren bacaların, dikey çıkışlı olmasına, bacanın ait olduğu bina yüksekliği ve atmosfere verilen emisyonların dağılım koşulları dikkate alınarak, yetkili mercii tarafından karar verilir. (stokholler, silolar, nakil hatları, pnömatik sevk sistemlerine ait bacalar ) Bu bacalarda Ek-4.b.4 uygulanmaz. Bu bacalar hakkında emisyon ölçüm raporunda ve Valilik tespit raporunda ayrıntılı bilgi verilmesi gerekmektedir."

  Burda filtre ederek filan denmiş ancak bizim bacalarımız iç ortam havasını filtre etmeden doğrudan belli bir çekiş gücüyle dışarıya atıyor. Konuyla ilgili daha önce çalışma yapmış arkadaşımız varsa bilgi verebilirler mi?
   
 2. pelinTekin

  pelinTekin CMNet Üyesi

  Konuyu geç gördüm ama bilgi olması açısından buraya yazıyorum.
  Havalandırma bacalarında yazdığınız Ek 4 b.5 uygulanmaz. Havalandırma bacaları ısıl gücü olmayan proses bacaları olarak SKHKKY Ek 5-CC grubunda değerlendirilir.
  Buna göre tüm bacalarda olduğu gibi havalandırma bacalarında da Ek 4 uygulanır ve Ek 4 gereğince çatıdan en az 1.5 m yükseklikte ve kesinlikle atmosfere dik atışlı olmalıdır. Yerden yükseklik için sınır değer yoktur ve abak ile baca yüksekliği hesaplaması gerektirmez.
  Isıl gücü olan ve 500kw'dan küçük olan kaynak bacalarında çatıdan yükseklik 0,5m olabilir.
   
  tayfun aydın bunu beğendi.
 3. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  tesis 25 gruptan herhangi birisine dahilse 26. grupta değerlendirilemez.
  havalandırma çıkışlarıyla ilgili bende çok araştırdım ama kayda değer bişeye ulaşamadım.
   
 4. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  ortam havalandırma bacası proses bacasına bağlanabilir mi:confused:
   
 5. Ümit Arıcıoğlu

  Ümit Arıcıoğlu CMNet Üyesi

  Merhaba morgul,
  fiziksel olarak bağlanmasında bir mahsur yok fakat kimyasal olarak birbirleriyle etkileşime girebilecek atıklar varsa bağlanmaması gerekmektedir. bağlanmaması daha doğru ve faydalı olacaktır.
   
 6. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  konuyu canlandırıp bir soru da ben sorayım :)
  ortam havalandırma bacam var.
  binanın bahçesinde bulunan filtreden geçirerek binadan 3 metre uzaklıktaki bacadan yatay olarak atış sağlıyorum. Bacayı dikey hale getirip yükseltmem gerek; ancak üretim olan binada kiracıyım ( 2. katta) ve bina cam bina (bina 5 katlı) mal sahibi de baca yaptırıp çatıdan yukarı çıkartmama izin vermiyor.
  bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım?
   
 7. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, işyerindeki bacaları birleştirip tek bir bacaya bağlamayı düşünüyoruz (ölçüm masrafları sebebi ile). Baca çapının büyük olmasının bize herhangi bir sorunu olur mu ? ( baca çapı büyüyünce çevre izni yada başka bir konuda herhangi bir şeye tabi olma ihtimalimiz var mı? )
   
 8. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla baca çapı ile ilgili bir sorumluluk yok. Sadece baca boyunun sanayi kaynaklı hava kir. yönetmeliğine uygun olması şeklinde bir kriter var.
  Ancak Çevre iznine tabii iseniz, baca sayısında artış veya baca sayısında azaltma yapılması durumunda İl Çevreye bilgi vermeniz gerekiyor.
   
  Kenan Atalar bunu beğendi.
 9. Ümit Arıcıoğlu

  Ümit Arıcıoğlu CMNet Üyesi

  Merhaba Gülfem hanım,
  Dükkan sahibinden dolayı çatıya baca çıkarmanız mümkün değil anladığım kadarıyla. Bacanın mevcut durumda bahçede olduğundan bahsetmişsiniz. O zaman baca yine bahçede olacak şekilde yukarıya doğru mümkün olduğunca uzatmanız yeterli olacaktır kanımca. Tabii fiziki şartlar buna imkan verirse.

  Merhaba Kenan Bey,
  Kütlesel debiden dolayı sıkıntı yaşamanız mümkün. Eğer bazı parametrelerden kütlesel debi sınır değerlerini geçmeniz durumunda sürekli emisyon ölçüm sistemi bağlatmanız gerekecektir. Bu da kaçınmak istediğiniz maliyetten çok daha fazlası demek.
   
  Kenan Atalar bunu beğendi.
 10. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Bacaların kütlesel debilerini topladım;

  Toz: 0,057 kg/saat
  TOC:0,2 kg/saat
  CO: 0,04 kg/saat
  Nox : 0,03 kg/saat

  Tek baca yapılır ise toplam değerden farklı birşey çıkmaz diye düşünüyorum
   
 11. Ümit Arıcıoğlu

  Ümit Arıcıoğlu CMNet Üyesi

  Bu değerlerle bir sıkıntı olmayacaktır.
   
  Kenan Atalar bunu beğendi.
 12. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Çok teşekkürler
   
 13. Ümit Arıcıoğlu

  Ümit Arıcıoğlu CMNet Üyesi

  Rica ederim Kenan Bey.
   
 14. Hasan ARIKAN

  Hasan ARIKAN CMNet Üyesi

  Havalandırma bacalarını birbirleriyle, proses bacalarını birbirleriyle birleştirebilirsiniz. İl Çevre yönünden bir sıkıntı olmaz, fakat sizin bacanız yeterli çekimi yapamayabilir
   
  Kenan Atalar bunu beğendi.
 15. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Bacalar birleştirildiğinde işlem sırası aşağıdaki gibimi olmalı ?

  - Bacaların birleştirilmesi
  - bacaların tekrar ölçtürülmesi
  - il çevreye valilik tespit raporu yenilenmesi için tekrar başvuru yapmak
  - emisyon uygunluk raporunun yenilenmesine gerek varmı ?


  Çevre izninin yenilenmesine gerek yok sanırım.
   
 16. Hasan ARIKAN

  Hasan ARIKAN CMNet Üyesi

  Çevre izninin yenilenmesine gerek yok. Bacaları ölçtürdüyseniz birleştirdikten sonra tekrar ölçtürmenize gerek yok. Birdahaki teyit ölçümünde ölçtürürsünüz
   
  Kenan Atalar bunu beğendi.
 17. Ümit Arıcıoğlu

  Ümit Arıcıoğlu CMNet Üyesi

  Ölçülen bacalar birleştiriliyorsa teyit ölçümünü beklemenizde sakınca yok. fakat henüz ölçülmeyen bir bacayı da birleştirmeye dahil ediyorsanız ölçüm yaptırmanız gerekecektir.
   
  Kenan Atalar bunu beğendi.
 18. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  VALİLİK TESPİT VEYA EMİSYON UYGUNLUK ?
   
 19. Ümit Arıcıoğlu

  Ümit Arıcıoğlu CMNet Üyesi

  Emisyon ölçümüne istinaden emisyon raporu hazırlanacaktır. Halihazırda valilik tespit raporunuz olduğundan il müdürlüğüne yazacağınız bir dilekçe ile bacalarda yapılan değişikliği bildirmeniz yeterli olacaktır.