Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havalandırma havuzu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Nur Palak tarafından paylaşıldı.

 1. Nur Palak

  Nur Palak CMNet Üyesi

  Merhaba, tesislerimizden birinde havalandırma havuzlarında jet aeratörler ile suyun hem karışımını hemde hava vererek havalanmasını sağlıyoruz. Jet aeratörün açısını doğru koyduğumuz,pervane çapı yeterli olduğu ve aeratör havayı emdiğine dair kesin kanaat getirdik. Suda köpürmelerde oluyor aeratörler çalıştığında. Ancak şuan sudaki 0ksijen miktarı artmıyor, çok düşük seviyelerde geziyor . (0,6 gibi nrmlde olması gereken 2,5 gibi bir değer) bakteri miktarını imhoff ile ölçtüğümüzde çizgi 600 lerde oluyor. benim bildiğim teknik bilgi 300 den sonra oluşan bakteri çamur olarak artık atılmaya başlanmalı ve değer hep 300 lerde kalmalı. bu nedenlede oksijeni jet areratörlerde verdiğimiz gibi tükettiklerini ve değerin doymamışlıkdan kaynaklanadığını düşünüyorum.

  Size göre problem ne olabilir?

  Daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı ?
   
 2. yunuskral

  yunuskral CMNet Üyesi

  1.Giriş suyunuzda deterjan karışmış olabilir(aşırı köpük) 2. İmhoff 600 ml çok fazla!İmhoff 300 ml ye kadar çamur atılmalı. 3. Çamuru attıktan sonra(3günsonra) oksijen seviyesi normale dönmezse aeratorde problem var demektir.
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 3. Nur Palak

  Nur Palak CMNet Üyesi

  analiz sonuçları geldi , akm çok yüksek .. evet dediğiniz gibi 600 çok fazla sanırım oksijeni o tüketiyor.
   
Havalandırma havuzu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çökeltme havuzu boyutu?

  Çed için çökeltme havuzu boyutlarının etkisi varmıdır? yardıncı olursanız sevinirim
 2. Çökeltim havuzu

  Arkadaşlar yer altı kömür madeni ocağından yer altından su çıkıyor . Şimdi bu çıkan suda bulunan askıda katı maddeleri çökertmek için nasıl bir havuz tasarlamam lazım. kaç tane havuz yapmam lazım .havuzların hacimlerini nasıl belirlemem lazım bunun hesabını nasıl yapıyoruz.
 3. Arıtma Havuzu İnşası

  Arkadaşlar bir aya kadar havuz inşaatına başlıyoruz, ilk tesisim olduğundan özellikle havuz inşaatı için nelere dikkat etmeliyim.Neler ilerde problem olur.Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
 4. Dengeleme havuzu hesabı

  paket arıtma dengeleme havuzu hesabı nasıl yapılmalı ? örneğin 200 kişilik bir paket arıtma tesisi için dengeleme havuzu hesabı nasıl yapılır ?
 5. Çökeltim havuzu

  İyi günler; Bir baraj inşaatında çalışıyorum, tünellerden, beton santrallerinden çıkan sular için çökeltim havuzlarımız var bu suyu şimdiye kadar yollarda toz kontrolü amaçlı kullanıyorduk, ancak yaz bitti toz sorunu kalmadı, hatta yollar zaten fazlasıyla ıslak, tünellerden ciddi miktarda su çıkıyor, havuzlar da artık yeterli olmayacak, direk nehre vermek sıkıntı yaratır, bu suyu ne...