• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Havalandırma havuzunda cl- miktarı hesaplama

GülceD.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Arkadaşlar merhaba,
Havalandırma havuzlarında Cl- miktarı nasıl hesaplanıyor? Bilen arkadaşlar beni bilgilendirebilirse çok sevinirim.

Havalandırma havuzunda çeşitli noktalardan numuneler alıp uygun metodla klorürü ölçün.

Bulduğunuz sonuçların ortalamasını alın. Sonuç x mg/L olacaktır. Havuzun toplam hacmini (litre) bu sonuçla çarparsanız havalandırma havuzundaki toplam klorürü bulmuş olursunuz.

Birden fazla numune alıp ortalamayı kullanmak daha doğru sonuca ulaşmak için bir öneri.

Teşekkür ederim.
Peki 24 saatlik numune ile 2 saatlik numune arasında CL- miktarı ne kadar farklı çıkabilir? Ya da yaklaşık aynı mı çıkması gerekir?

Deri endüstrisinde çalışıyorum ve daha yeni başladım, ilk iş deneyimim.Üretimde çok çeşitli kimyasallar kullanılıyor ve deşarjımızı çaya yapıyoruz. Birçok parametreye bakıyoruz

Önceki cevapları görüntüle…
Adem PiştofoğluAslında klorür giderimi yapmıyoruz . Klorüre sadece daf çıkışı ve havalandırma havuzunda bakıyoruz.Sonuçlar birbirine baya yakın geliyor.
15 günde bir laboratuvar çöktürme çıkıştan numune alıyor.
Bizde ayrıca bi numune alıyoruz.
Sonuçları karşılaştırdık 2 saatlik çöktürme numunesi ile 24 saatlik havalandırma numunesinin klorürü arasında 112 mg/L gibi bi fark geldi .
Kafama takılan bu 24 saatlik ve 2 saatlik numune fark eder mi? Evet ayrı ünitelerde bu parametreye bakıyoruz fakat dediğim gibi sonuçlar genelde baya yakın geliyor.

Herhangi bir kirleticinin sınır değer açısından değerlendirmek yada ne kadar giderim yapıldığını görmek isterseniz numune alıp analiz yapacağız yer tesisin çıkış yeridir. Havalandırma havuzundan tesis içi işletme hakkında bilgi edinmek için numune alınır.

Atıksu arıtma tesisi giren suyun arıtım işlemi tamamıyla tesisin son unitesinden sonra tamamlanmış olur ( son çökeltim çıkışı, dezenfeksiyon ünitesi çıkışı vs. )