Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidroelektrik santraller(Ödev)

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında Ünsal Yanık tarafından paylaşıldı.

 1. Ünsal Yanık

  Ünsal Yanık CMNet Üyesi

  Öncelikle hayırlı akşamlar herkese.yine bir ödev ve yine ben :)
  Bu seferki ödev Su Kalitesi Kontrolü dersi ile ilgili.

  Ödev konum :Hidroelektrik santrallerin su kaynakları ve çevresinde genel olarak meydana getirdiği ve su kalitesi parametrelerinde meydana getirdiği değişiklikler ve etkileri nelerdir?

  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)
   
 2. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  Evet Kısaca Bir cümle yazmak isterim öncelikle Sadece yapım aşamasında(inşaat esnasında) çevreye etkisi var buda gerekli önlemler alındığında tolere edilebilir .
  Çevre Etkileri imalat aşamasında ;
  -Beton Santralleri (Atıksu ve Çimento silolarından kaynaklanan Emisyon)
  -Konkasörler(Taş Kırma-Eleme)-Siklon(Yıkama) (Siklon varsa Kum yıkamasından oluşacak bir Atıksu, Kankasörlerden oluşacak Toz emisyonu ve Gürültü kirliliği)
  -TBM Tünel Kazı Makinası (Tunnel Borrinng Machines) HES barajlarında iletim tünellerinin açılmasında kullanılan teknoloji harikası bir cihaz , Birde Del-Patlat denilen olay var Ayrıca Jumbo Denilen makinede var herneyse Bu TBM denilen makinanın keçesinin yağlanmasından kaynaklanan bir Yağ sorunu + Zeminden çıkan Atıksu (Andezit ve Gronodiyorit vb malzemenin tozunun suya karışması sonucu oluşur)
  -Enjeksiyon olayı var farklı bir Kimysal kullanılıyor şuan aklıma gelmiyor
  -Atölye varsa burası için Yağ değişim alanı varsa burda yine "Yağ Tutucu" olayı var
  -Barajlarda Şantiye olur ve Evsel Atıksu oluşur bunun için "Paket Arıtma" olayı ayrıca çalışma alanlarında Foseptikler
  -Atıklar (Tehlikeli-Tehlikesiz) , Aküler, ÖTL, Hurdalar, Atık Filtreler, Elektronik Atıklar, Ofis Atıkları(Kartuş-Toner),.. (En çok çıkanlar aklıma gelenler bunlar)
  -Mutfak var yine Kamp alanı içerisinde yine Atölye gibi mutfak içinde Yağ Tutucu olayı , Yine oluşacak Bitkisel Atık Yağın Düzenli depolanması
  -Geri Dönüşü Olan (ÖTL, Atık Motor Yağları, Bitkisel Atık Yağlar vb Atıklar için Lisanslı geri dönüşüm firmaları ile Anlaşmalar yapmak .

  Aslında birsürü detay var . Su kalitesi açısından parametrelerde AKM ve RENK başta olmak üzere KOİ, BOİ, Yağ-GRES, CR+6 ... ve Yönetmelikte BS, Paket Arıtmalar ve Taş Ocakları için geçerli Parametreler .. şimdilik aklıma gelenler bunlar biraz karışık oldu acele ile yazdım kusuruma bakmayın .
   
  m.secim ve A_K Özalp bunu beğendi.
 3. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  Tabi birde Rekraasyon olayı var Eski haline geri döndürme .. Aslında en büyük etki malesef ilk etapta kesilen ağaçlar baraj havzası üst su kotuna (Kesilmesede su altında kalıyor) kadar yüzbinler gidiyor malesef sonunda kesilen kadar başka bir yere dikilsede yinede gönül el vermiyor .
  Bir HES barajına ait ÇED raporunu incelemenizde sizin için faydalı olacaktır .
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 4. gallagher_146

  gallagher_146 CMNet Üyesi

  merhaba benim bitirme tezi konum hidroelektrik bu konuda döküman varsa elinizde paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler
   
 5. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=1068 bu linkten sayafa açılacak oradateıen yazan kısmı seçtiğinizde ÇED raporları ile ilgili kısım açılacak. sektör seçin "enerji" kısmını.
  buradan çed raporlarını aratın. özellikle içme suyu konulu hes lere bakın.
  bu raporlarda sizin işinize yarayacak içme suları standartları ile ilgili yönetmelik bazında yapılan analizler ve yorumları ile taahhütleri göreceksiniz.

  linkteki sayfayı biraz kurcalarsanız kaynaklara ulaşırsınız.
   
 6. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  Konu baya önce açılmış ancak benim takıldığım bir noktada sizlerden de görüş almak istedim.
  Bildiğiniz üzere HES inşaatları kapsamında ÇED ve Çevre İzinleri (kırma-eleme tesisleri, beton santralleri kapsamında) alınmaktadır. Ancak işletmeye geçen bir HES'te çevre iznine tabi olma durumu söz konusu değil diye biliyorum. Yanılıyor muyum?
   
Hidroelektrik santraller(Ödev) konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Türkiye'de Enerji İhtiyacı ve Termik Santraller

  Arkadaşlar merhaba.... Herkesin bildiği gibi devlet şuan da elektrik üretimi için termik santral yapımı için özel şirketleri yatırıma teşvik etmektedir.Şuan da ülkemizde tek iyi örnek 2003 yılında faaliyete geçen Adana ilindeki Sugözü Enerji Santralidir. (www.isken.com.tr) Günümüz teknolojisiyle termik santral zararsız hale getirilebilirmi? Şuan ki başta yatağan ve afşin-elbistan termik...
 2. hidroelektrik santral yardımm

  merhaba arkadaşlar; bir hidroelektrik santrali kuruluş aşamalarındaki altyapı bilgimiz ne olmalıdır? ve kurulacak yerin çevresinde ne gibi bir araştırma yapabiliriz? Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim..
 3. Ödev

  Merhaba arkadaşlar... Hoca bu hafta bize bi ödev verdi: ---Arazide sertlik tayini yapabilecek şekilde bir analiz seti hazırlama--- ödev konusu bu titrasyon yapılacak kaba örneğin 5 ml numune alınır 20 ml enjektör ,enjektörde kullanacağımız titrant konsantrasyonu.plastik kaşık,piset vs söyledi hoca..bunun 1 ml sinde renk döndüğünde toplam litre başına düşen konsantrasyonu bulmamızı istedi...
 4. Termik Santraller

  Termik santral da çalışan ya da konu hakkında bilgi sahibi olan meslektaşlarım. Sizlere soru sormam gerek,yardımcı olursanız sevinirim.
 5. Çevre Mühendisleri Hidroelektrik Santraller hakkında ne düşünüyor?

  Bu konudaki düşüncelerinizi, bilgilerinizi varsa dökümanlarınızı paylaşırsanız sevinirim.