Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Himalaya su kulesi

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında Ercan Selvi tarafından paylaşıldı.

 1. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  Himalaya Su Kulesi

  Zhi Zheng, Hongchuan Zhao, Dongbai Song Çin
  Evolo.us tarafından her yıl düzenlenen yarışmanın birincisi olan ekibin projesi “Himalayalarda Su Kulesi” başlığını taşımakta. Her ütopya’da olduğu gibi uçkun görünümünün altında çağdaş dünyanın sorunlarına dikkat çekmekte.

  55000 buzulun bulunduğu Himalaya Dağları, dünyanın tatlı suyunun yüzde kırkını barındırmakta. Masif buz tabakaları iklimsel değişikliklere bağlı olarak gideren artan bir hızda erimekte, tüm Dünya ve Asya kıtası için özellikle de bu buzullardan çıkan yedi nehir ve yedi nehirin yakınında yaşayanlar için çok büyük sorunlar yaratmaktadır.

  Himalaya Su kulesi yüksek dağlara kurulmuş, su tutmaya yarayan bir gökdelendir. Aşağı bölümlerde yer alan nehirlerin düzenli olmalarını sağlamakta, yağmur mevsiminde toplanan suları arındırmakta, dondurmakta ve gelecekteki bir kullanım için depolamaktadır. Bu hem aşağıdaki kullanıcıların şimdiki gereksinimleri için ya da gelecekteki bir kullanım için depolama imkanı sağlamaktadır.


  Himalaya Su Kulelerinin alt kısımları altı köklere benzeyen borudan oluşmakta bunlar dönerek ve birlikte esneyerek suyu toplamakta ve depolamakta. Bir ağacın kökleri gibi bu borular en büyük su miktarını depolayacak şekilde büyümekte. Binanın üst kısmı ise -ki bu bölüm karların üst noktasından görülmekte- donmuş suyu depolamak için kullanılmakta. Dört masif gövde çelik silindirik biçimleri taşımakta, aşağıdaki kökler gibi katmanları buzları depolamak için kullanmakta.
  u iki bölümün arasında, bir mekanikstem suyun donmasına yardımcı olmakta, daha sonra iklim koşullarının uygun olmasıyla suyu arıtmakta, dağılımını düzenlemekte.
  5504.jpg 6448.jpg 7407.jpg 8389.jpg 9358.jpg 10299.jpg 11493.jpg
  Strüktürün altında, altı birarada salınan su tüpleriyle çevrili olarak bir ulaşım sistemi bulunmakta ve temiz suyun aşağıdaki kentlere ve kasabalara dağıtılmasını sağlamakta. Eğrisel kanallar, dağlardan aşağılara inmekte, aynı zamanda insanların ve malzemelerin taşınmasına yarayan yollar oluşturmakta.
  Kaynak:Evolo.us
   
 2. Hakan Ucar

  Hakan Ucar CMNet Üyesi

  Mühendislik harikası.. Bu dünyanın 8. harikası olur, benden demesi.
   
  Ercan Selvi bunu beğendi.
Himalaya su kulesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dünyanın En Yüksek Kulesi Sky Tree Açıldı

  Dünyanın en yüksek kulesi "Sky Tree", Japonya'nın başkenti Tokyo'da açıldı. Kule, kentin en önemli turistik yerlerinden biri olacağa benziyor. Açılış gününde 634 metre yüksekliğindeki Sky Tree'yi yaklaşık 8 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Yetkililer, televizyon ve radyo yayınları için kullanılacak Sky Tree'nin kentin en önemli turistik yerlerinden biri olacağını...
 2. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

  merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...