Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hurda plastikten granül üretimi

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında seezgn tarafından paylaşıldı.

1. seezgn

seezgn Misafir

merhab arkadaşlar bir sorum olacaktı: hurda plastikten granül üreten bir tesis var bu tesis ek-2 ye mi giriyor yoksa ek-1 mi. ek-2 olması gerekiyor sanki ama emin olaadım sormak istedim. bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba

2. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

Cevap: hurda plastikten granül üretimi

Yaptığınız işin cinsine göre değişir.

Ek-1
    8. Atık Yönetimi
    8.1 Atık ara depolama, geri kazanım ve bertaraf tesisleri (Bu maddeye Çevre izninde gürültü konusunda getirilen muafiyet atik pil ve akümülatör ve ömrünü tamalamiş lastik geri kazanım tesisleri için geçerli değildir). *

Ek-2
    8. Atık Yönetimi
    8.1 Ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri dönüşüm tesisleri.

3. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

Yani hurda plastik ambalaj atığından mı yoksa endüstriyel atıktan mı? bu işi yaptığınız bağlı olarak değişe bilir. Ama İl çevre ve Şehircilik Müdürlüklerinden görüş isterseniz EK 2 diyecekjlerine eminim.

4. Orhan Kaan Türk

Orhan Kaan Türk CMNet Üyesi

4 makinaya sahip ufak çaplı bir plastik geridönmüşüm yerinin ( Çöp poşetleri vs toplanıp granül haline getiriliyor ) Ek -2 olduğunu biliyorum. Fakat büyüklüğe bağlı olarak ek -1 e girebiliyor mu orasını tam bilemiyeceğim mevzuatı iyi incelemek gerekiyor yanlış bilgi vermeyelim.

5. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

kapasite önemli değil önemli olan atığın ambalaj atığı olup olmadığı, ambalaj derken tehlikeli maddelerle kontamine olmuş mabalajlar hariç :)

6. seezgn

seezgn Misafir

tesis girip incelemedim çünkü henüz teklif hazırlama aşamasındayım. kapasite raporunda da kullanılan madde için hurda plastik diyor.ayrıntılı bilgi de vermiyor firma.pet şişeden üretim yaptıklarını söyledile diye hatırlıyorum daha önceki görüşmelerimizde o nedenle ek -2 bence.
    bunun dışında da aynı firmanın 2 frklı tesis daha var: 1) sentetik iplik üretimi
    2) sentetik çim halı üretimi
    bu tesislerinde emisyon iznine ihtiyacı avr öyle söylemiş il çevre. bu tesislerde üretim kpnularına göre ek -2 listesi 4.1.9ve 5.3.2 maddelerine giriyor. yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar. teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgi için.

7. reelif3073

reelif3073 CMNet Üyesi

hurda plastikden granür imalatı adı altında gfb ye basvurmam gerek ama atık kodları bölümüne plastik ambalaj kodu ekledim baska kodlar eklemem gerek mi acaba bu işe yeni başladım yardım edebilir misiniz arkadaslar

8. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

@reelif3073 Kolay gelsin.Ambalaj atığı geri kazanım lisansına mı başvuru yapacaksınız?

9. reelif3073

reelif3073 CMNet Üyesi

evet

benden önceki arkadas iş akım şeması ve proses özetini hazırlamış işten ayrılmıs biz ek2 8.2 maddesinede giriyoruz 8.2Ambalaj atıkları dışındaki, tehlikesiz atık niteliğinde olan plastik türevli ve/veya tekstil türevli atıkların geri kazanıldığı tesisler.Bundan dolayı aklımda soru işareti kaldı

ve 8.1 de giriyoruz cunku ambalaj plastik atıktan elde edilecek

10. Olgaç Sürmelihindi

@reelif3073 bunları eklediniz mi;
    15ATIK AMBALAJLAR; BAŞKA BİR ŞEKİLDE BELİRTİLMEMİŞ EMİCİLER, SİLME BEZLERİ, FİLTRE MALZEMELERİ VE KORUYUCU GİYSİLER
    15 01Ambalaj (Belediyenin Ayrı Toplanmış Ambalaj Atıkları Dahil)
    15 01 01Kağıt ve karton ambalaj
    15 01 02Plastik ambalaj
    15 01 03Ahşap ambalaj
    15 01 04Metalik ambalaj
    15 01 05Kompozit ambalaj
    15 01 06Karışık ambalaj
    15 01 07Cam ambalaj
    15 01 09Tekstil ambalaj

11. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

15 01 02 kodlu plastik ambalaj geri kazanımı için 8.1 den ambalaj olmayan hurda plastik geri kazanımı için 8.2 den çevre izin lisansına giriyorsunuz. Bu şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

12. Olgaç Sürmelihindi

@reelif3073 siz ambalaj atığı alacaksanız 8.1 ama tehlikesiz atık geri kazanımda yapmak istiyormusunuz?

13. reelif3073

reelif3073 CMNet Üyesi

bazı plastikler ambalaj atıgına girmiyormus sanırım 8.2 ye dahil oldugunu söyledi il müdürlüğü ikisinide dahil oldugumuzdan atık kodlarını değistirmem yada eklemem gerekir mi

15 01 02 kodu plastik ambalaj var sadece proses özetinde kafam cok karıstı

hüseyin bey dediğiniz gibi olması gerekmiş baska atık kodları eklemem gerekir mi normalde tat tesisine baglı burası ondan ambalaj atığı ağırlıklı olacak

14. Hüseyin Hanlı

Plastik Ambalaj Olarak sadece 15 01 02 kodu vardır. Hurda Plastik olarak 02 01 04, 07 02 13, 12 01 03, 12 01 05, 16 01 19, 17 02 03,19 12 04, 20 01 39 kodları vardır. Ambalaj ve Tehlikesiz plastik geri kazanım dediğimizde bu kodlar anlaşılmaktadır.

Zaten aynı proses olacak ki. Araç plastiği üreten fabrikadan hurda plastik çıkar o atığı neden alamasın ki firmanız?

15. reelif3073

reelif3073 CMNet Üyesi

evet haklısınız onceden yapılmış bi proses özeti olunca sadece bu atık kodunu yazmıslar ondan dolayı kafam karıstı bu atık kodlarını eklediğimde ayrı bi belge almam gerekmez sanırım

16. Hüseyin Hanlı

17. reelif3073

reelif3073 CMNet Üyesi

tamam tesekkür ederim :)

18. Olgaç Sürmelihindi

Toplama ayırma lisansiniz oldugunda firmalardan atik toplayabilirsiniz. Hüseyin kardeşimin dediği doğru.eğer alan şartı sagliyorsaniz tat lisansida alın

19. reelif3073

reelif3073 CMNet Üyesi

hurda plastikden granür imalatı tesisi de tat tesisine baglı aynı firma ismi adına iki tesis kurulmuş ondan dolayı plastik ambalajları tesisimizden alacagız

20. Olgaç Sürmelihindi

Anladim o zaman ambalaj atuklarunda diger kodlarida ekle

hurda plastikten granül üretimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Nikel(II) Iyonunun Sulu Ortamdan Granül Aktif Karbon (GAK) ile Giderilmesi

ÖZET Bu çalışmada, Ni (II) iyonunun sulu ortamdan Granül Aktif Karbon (GAK) ile giderilmesi, olaya etki eden bazı parametreler ve adsorpsiyon izotermi incelenmiştir. Nikelin GAK adsorpsiyonu Freundlich izotermine daha çok uyduğu görülmektedir. GAK ile nikel adsopsiyon olayında; metal giriş konsantrasyonu, pH, temas süresi ve ligantlar önemli parametrelerdir. İlk 6 saat temas süresinin önemli...
  2. granül fire oranları

granül imalatında oluşan fire oranları neler olabilir?
  3. Hurda Kağıttan Gri Karton Üretimi ??

Arkadaşlar hurda kağıttan gri karton üreten ,yani kağıt geri dönüşümü yapan bir firmanın danışmanlığını yapmaktayım, söz konusu tesis GFB lisans konularından Ambalaj Atığı Geri Kazanıma Girer mi ??? ek bilgi olarak 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığından gelen bir yazıda - 01.01.2005 tarihinde yürürlüğe giren " Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği " gereğince ön...
  4. Kırıcılardan çıkan değerli metal karışımları ve plastik granül ihracatına ilişkin

Herkese Mehaba, Ülkemizde mevzuat gereği ihracat konusunda Atık yönetimi biriminden tehlikeli atık ihracatı başlığı altında izin alınıp gerikazanım amacıyla ihracat yapılmaktadır.Merak ettiğim bir durum var Tehlikesiz atıkların ( metal ve elektronik atıkların kırılması socunu oluşan değerli metal içeriği olan malzeme ve granül plastik) ihracatı için çevre bakanlığının uyguladığı bir...
  5. Granül halde aktif karbon

arkadaşlar merhaba, Bir tesisim için bacalara granül aktif karbon filtre istendi. internetten firma buldum ancak Kocaeli de veya İstanbulda bildiğiniz, önereceğiniz firma var mıdır? Birde granül halde aktif karbon filtre kullananınz varmıdır??