Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İçme Suyu Analizi

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Büşra Mülayim tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Büşra Mülayim

Büşra Mülayim CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba.İçme suyu analizi yaptırmak istiyorum ama İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğini incelediğimde Ek1 de bulunan bütün parametrelerimi yaptırmam gerektiğini anlayamadım. Yardımcı olur musunuz?

2. Nuri Kartal

Nuri Kartal CMNet Üyesi

yardımcı olurum tabi, Ek-1 değil de gösterge parametreleri var onları yaptırmanız yeterli olacaktır.

3. Büşra Mülayim

Tablo A. Kontrol izleme parametreleri.

İçme-Kullanma
    Suları

Renk
    Bulanıklık
    Koku
    Tat
    İletkenlik
    pH)
    Nitrit | | | Not 3 |
    Amonyum
    Alüminyum
    Demir
    C. perfringens
    E. coli
    Koliform bakteri
    P. aeruginosa

Bu parametrelere mi bakılmalı arkadaşlar?

4. cm.mervan

cm.mervan CMNet Üyesi

Büşra merhaba. Bu parametlerin yanında kimyasal parametrelerde etkin rol oynayabilir. su kaynak suyu mu içme suyu-kullanma suyu mu ona göre belirlemen gerekir. Sana tavsiyem çevre il belediyeler ve halk sağlığı müdürlüğünün yaptırdığı aylık analizler var . onlardan yardım alabilirsin. Örneğin biizm burda arsenik değeri önemli arsenik analizi yaptırıyoruz. bunun yanında bir kaç kimyasal analiz daha var.

5. Büşra Mülayim

Yönetmelikte istenen parametreler bunlar yani ben böyle anladım :)

6. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

@Büşra Mülayim Öncelikle içme-kullanma için çekilen debi miktarını bilmen gerek. Bu debi üzerinden yılda kaç defa Denetim-İzleme ve Kontrol-İzleme numuneleri alman gerektiğini aynı yönetmelik içerisinde belirtmişlerdir. Denetim izleme detaylı olan analizi temsil eder, kontrol izleme daha basite indirgenmiş gösterge parametrelerin olduğu analizi temsil eder. Kolay gelsin.

7. Büşra Mülayim

@Fatih Çoban arıtma sistemine yeni geçildi bundan önce hazır damacanalardan sağlıyorduk içme suyunu. Ben kontrol parametrelerinde olanları yaptıracağım.Doğru mu?

8. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

@Büşra Mülayim Hem kontrol-izleme hemde denetim-izleme yaptırmak zorundasın. Gelen debi miktarına göre yılda kaç defa yaptırman gerektiğini aşağıdaki tabloya göre belirleyebilirsin. Tahminimce senin su günlük tüketimin < 100 m3 altındadır. Bu sebeple yılda minimum 2 defa kontrol-izleme, 1 defa da denetim-izleme yaptırman gerekecektir. Damacana su sağlama durumunda ise suyu temin eden firmadan suyun kalitesi ile ilgili analiz sonuçlarını isteyebilirsin.

upload_2016-1-6_11-44-34.png