Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İçme suyu arıtımı dersi dönem sonu araştırmaları

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Özcan Akın tarafından paylaşıldı.

1. Özcan Akın

Özcan Akın CMNet Üyesi

Merhabalar, aşağıdaki sorular hakkında gerekli araştırmayı yaptım fakat tam anlamıyla içeriği kuvvetli kaynaklar bulamadım yardım edebilir misiniz?Şimdiden teşekkür eder çalışma hayatınızda başarılar dilerim :)

1-Sudaki arsenik,fosfat,Fe(II) ve karbınat iyonlarının pH`a görekonsantrasyon ve/veya oransaldağılımını gösteriniz. 4,7,11 pH değerleri iiçn suda bulunan bu iyonların türlerini ve oranlarını/konsantrasyonlarını bulunuz.
    2-Safsuya 0,1 M Na2SO4 ve 0,2 M NaCl ekleniyor. Elde edilen suyun iletkenliğini bulunuz. Anyon ve katyon iyonu konsantrasyonları mg/lt olarak verilmiş bir suda iletkenliği nasıl bulursunuz. Ölçümlerin doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız?

İçme suyu arıtımı dersi dönem sonu araştırmaları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. içme ve kullanma suyu arıtımı

Arkadaşlar daha önce grubada sormuştum ama çok istediğim cevapları alamadım :) İçme ve kullanma sualrın arıtımı, kimyasal kullanımı ,RO gibi konularla ilgili nette kaynak aramaktayım, makale , teknik doküman gibi. Okuldayken bu konuları içeren Çevre kimyası kitbamız vardı ama işteyken netten yararlanabilecğim kaynakları arıyorum. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
  2. İçme Suyu Arıtımı Projesi

SDÜ. Çevre Mühendisliği Bölümü 3.sınfta yapmış olduğum içme suyu arıtımı projemi çizimleri ve hesaplarını ekledim. Umarım faydalı olur..
  3. İçme Suyu Projesi

İçme Suyu Projesi için İller Bankası Şartnamesi'ni nette bulamadım. Elinde olan varsa sevinirim.
  4. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
  5. Proses suyu arıtımı

Arkadaşlar Merhaba, demir dışı metal üretiminden kaynaklı oluşan proses suyunun kimyasal olarak arıtımını yaptıktan sonra, bu su toz oluşumunu engellemek için sulamada kullanmak istenirse hangi parametrelere göre desarj etmemiz gerekir? İçme ve kullanma suyu standartlarına mı indirmek gerekir? Yoksa SKKY Tablo 7.1!deki parametreleri sağlamak yeterli midir?Yardımcı olursanız sevinirim...