Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iii. kategori atık yağlar

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında bilge tarafından paylaşıldı.

1. bilge

bilge CMNet Üyesi

Arkadaşlar, öncelikle herkese kolay gelsin. Bi maruzatım olacaktı. Firmamda III. Kategori atık yağlar oluşmaktadır ve bu tehlikeli atık sınıfına giren atık yağların lisansli bir bertaraf tesisine 6 ayda bir gönderilmesi gerekmektedir diyor bakanlık. Fakat bizim firmada yılda ancak 100 lt gibi az bir miktarda çıkıyor atık yağ ve bunun 10-20 tonluk lisanslı araçlarda bertaraf tesisine gönderilmesi bizim için çok maliyetli oluyor. Bu atıkların gönderilmesi gereken bertaraf tesisi İzaydaş ise miktar çok az olduğundan atık yağlarımızı almak için gün dahi vermiyor.

Yani kendi imkanlarımızla göndersek çok pahalı oluyor, İzaydaş ise gelip almıyor, İşin içinden çıkamıyorum. Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar? Lütfen bir fikri yahut bilgisi olan yada böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirler mi?
    Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

2. superjax

superjax CMNet Üyesi

lisanslı çimeto fabrikaları yakıt olarak kullanıyor dye biliyorum ben.yanlış mıyım?

3. bilge

bilge CMNet Üyesi

onlar II. kategori atık yağları alıyorlar. III. Kategori atık yağları sadece İzaydaş alıyor. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

4. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

MErhabalar,

İzaydaş yokki sadece piyasada bence iyice bir araştırın biz Chimirec avrasyayla sözlesme yaptık hiç atık göndermedik ama izaydasa göre daha ucuz.. Piyasada 3. kategori yağları alan bir çok bertaraf tesisi var. Ekolojik çevre, Chimirec avrasya bir araştırın derim..

5. bilge

bilge CMNet Üyesi

3. kategori yağları alan bir çok bertaraf tesisi var derken??o_O Aysun hanm Chimirec avrasyayı bilmiyorum ama ekolojik çevre, çimento fabrikaları falan hepsine sordum ama hiç biri de 3. kategoriyi almıyor. Sadece izaydaş var diye biliyorum. İzmirdeyiz ve Chimirec avrasya alsa dahi burdan lisanslı bir araçla oraya taşıtma falan maliyeti yüksek çıkar. yıllık sadece 100 lt çıkıyor:confused:
    Arkadaşlar yardımcı olun lütfen bakanlığı arıyorum düzgün bir cvp alamıyorum, şu kişiye sorun diyorlar o kişide yerinde yok!

6. bilge

bilge CMNet Üyesi

aysun hnm Chimirec avrasyayla görüştüm biraz önce atık yağ almıyoruz dediler!!

7. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Eminmisiniz biz geçen yıl atık kodları da mevcut bu yağlar üzerinden anlaşma yapmışız.. İlginç.. daha öncede yazdığım gibi hiç atık göndermedik ben sözleşmede yapılan anlaşma üzerinden yazdım..

İyi Çalışmalar.

8. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Merhaba,

Chimirec avrasya ile görüştüm. Motor, şanzıman, hidrolik yağları alamıyorlarmış. Kızak, bor, kesme, gres yağı gibi yağları 3. kategori alabiliyorlarmış. Tehlikeli atık kontrol yönetmeliğinde ve atık yonetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelikteki atık kodlarına giren biraz önce bahsettiğim yağları alabiliyorlarmış. Firmanızın sektörünü, atık yağ çıkan yerleri bahsederseniz yerinde gelip inceleme yapıp size yardımcı olabilirler diye düşünüyorum..

9. bilge

bilge CMNet Üyesi

aysun hanm, dediğim gibi biraz önce görüştüm ve atık yağ hiç almıyoruz dediler. kategorisinden dahi bahsetmediler, sormadılar da. gerçekten ilginç:kötü:
    tamam teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için. Tekrar arayacağım.

10. bilge

bilge CMNet Üyesi

bu arada kimle görüştünüz aysun hnm?

11. Ahmet Başpınar

Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

Bence, eğer varsa yakınlarda büyük bir işletmenin 3. kategori yağlarıyla beraber göndermenin yollarını arayın derim. Bence en makul ve işletmeyi ve çevreyi optimum şekilde koruyacak yöntem budur. Yıllardır atık yağlarını bekleten fabrikalar biliyorum, denetimlerde ise atık yağlarının çıkmadığını vurgulayıp işi kurtarmaya çalışıyorlar. Az miktarda atık yağları çıkan bu tarz firmaların ufak meblağlarla bu tarz çözümlere gitmesini tavsiye ederim.

12. bilge

bilge CMNet Üyesi

Arkadaşlar ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. En başta da söylediğim gibi bu tür atıklar sadece İZAYDAŞ teknolojisi ile yakılarak bertaraf ediliyor. Konu ile ilgili bir çok kurumla ve bakanlıktan gerek hasan by, gerek volkan by, konuyla alakalı bir çok kişiyle görüştüm. Mevzuat gereği 50 kg ın altındaki bu tür tehlikeli sınıfa giren atıkları lisans aranmaksızın kendi özel aracımızla Lisanlı bir bertaraf tesisine (İZAYDAŞ'a) götürebiliyormuşuz. Hala araştırmaktayım ama çözüm yolu bu gibi görünüyor. PETDER gibi lisanslı firmalar ise sadece motor yağlarını taşıyabiliyorlarmış. Aysun hnm Chimirec avrasya'da alamıyor bilginize.
    Herkese çok teşekkür ediyorum.
    Saygılarımla.

Iii. kategori atık yağlar konusuna benzer içeriklerimiz
  1. atık yağ kategori analizi

Merhaba arkadaşlar elinde atık yağlar için kategori analizi yapan laboratuvarların listesi olan var mı? Paylaşırsa memnun olurum. Herkese kolay gelsin...
  2. Atık Tehlikeli Yağlar

İyi Günler; Malum yıl sonu yaklaşıyor ve en önemli sıkıntı olan atık madeni yağlar yine başımıza dert olmaya devam ediyor. yaptığımız iş gereği atık yağları düzenli olarak depolayamıyoruz ve genelde servisler yada sanayide yağ değişimleri yapılıyor bu sebeple elimize pek fazla atık yağ girmiyor haliyle geri dönüşüme gönderemiyoruz. Ama atık yağ beyanı yapılırken geri dönüşüme yağ...
  3. lll. Kategori Atık Yağlar

Merhaba Arkadaşlar, 3. Kategori Atık Yağlar ile ilgili yaptığım bir çalışma için bana, 3. Kategori yağlara verebileceğiniz örnekler var mıdır? Tabloya göre tamam ama,mesela geri kazanım tesislerindeki DİP ürün gibi bu bunun benzeri pratikte bildikleriniz varsa onların cevabını alırsam yeter. Teşekkürler,
  4. Bitkisel Atık Yağlar

Merhaba Arkadaşlar, bitkisel atık yağ geri kazanımı yapan bi firma biyodizel üretmekte ve bu ürettiği biyodizelide farklı isimde satmakta, satışla ilgili yasal bi engel varmı, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
  5. Atık yağlar

Arkadaşlar atık yağların yakılması yasak mıdır?