Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İklim değişikliğine çözüm bulundu mu?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

co2.jpg

Araştırmacılar iklim değişikliğine neden olan karbondioksit salınımına ilginç bir çözüm getirmeyi hedefliyorlar... Karbondioksitten elektrik elde etmeyi amaçlıyorlar... Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı’nda görevli araştırmacılar son günlerde ilginç bir proje üzerinde çalışıyorlar... İklim değişikliğine neden olan karbondioksit kirliliğinden enerji elde etmeyi hedefliyorlar... Bu konudaki araştırmalarını genişletebilmek için 5 milyon Amerikan doları destek aldılar. Eğer başarılı olabilirlerse normal koşullarda atmosfere bırakılan karbondioksiti toprağın derinliklerinde depolayacaklar... Bu derinliklerde sıcaklık yaklaşık 125 derece. Buradaki sıcaklıkla karbondioksit türbinlere aktarılacak. Bu türbinler de karbondioksiti enerjiye dönüştürecek...

Bu sayede hem iklim değişikliğine neden olan karbondioksit azalacak hem de enerji elde edilebilecek...

Yeşil Haber

2. Ceyda Kazancioglu

Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

çok güzel bir haber lakin toprağın derinliklerine dair bilinenler ne kadar fazla ve toprak cansız değil. toprak ta her daim döngüsü olan bir canlı bundan dolayıdır ki tamam bi 100 sene CO2 den kurtulduk deyip sonraki 100 senede de topraktaki kirliliği önlemek için uğraşmayalım. bu sadece kişisel görüşüm.

3. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Bende İklim değişikliliğini ve çevre kirliliğini engellemeye bir çözüm buldum. çevreyi ve doğayı en çok kirleten canlıyı ortadan kaldırmak :D:D sizce hangi Canlı bu ??? :D:D:D

4. Ceyda Kazancioglu

bence inekler... biliyorsunuz ki metan gazı salgılıyorlar ve bu co2 den daha tehlikeli...düşünsenize milyonlarca inak var dünyada.. :D

5. Erdem Akgül

Erdem Akgül CMNet Üyesi

odtü lü müsünüz???:))))

6. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

7. Erdem Akgül

Erdem Akgül CMNet Üyesi

genelde odtü lüler bu çözümü gündeme getirirler de::))dedim yanı vaka yla yine mi karşı karşıyayız.

8. Ceyda Kazancioglu

ben esprisine yazdım bu "inek" mantığıyla dalga geçme amaçlıydı.. :) ama hala şüphelerimiz var tabi :D :D :D

9. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

10. Burçin Birinç

Burçin Birinç CMNet Üyesi

Arkadaşlar,
    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden böyle bir yazı gelmiştir: Çevre Bakanlığı ile yaptığım görüşmeye göre bütün firmaların sektörlerine göre veri ihtiyaç tablolarını doldurup göndermesi gerekiyormuş,
    Bilginize...

Türkiye Sektör Meclisleri Saygıdeğer Üyeleri,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen ekli yazıda; İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu’nun son toplantısında; yine ekte yer alan karar tutanağına atıfta bulunularak sera gazı emisyon projeksiyonlarının, sektörel azaltım potansiyellerinin ve maliyet analizlerinin tespit edilmesi amacıyla “Türkiye’nin İklim Değişikliği Ulusal Bildirimlerinin Hazırlanması Projesi” çalışmalarına başlanmasının karara bağlandığı bildirilmektedir.

Yazıda devamla, Proje kapsamında yapılacak çalışmaların uluslararası iklim müzakereleri kapsamında ülkemizin menfaatleri açısından önem arz ettiği ayrıca vurgulanmış olup, sera gazı emisyon projeksiyonlarının ülkemiz koşullarını yansıtmasının ve gerçekçi olmasının ancak doğru ve güvenilir verilerin temin edilebilmesiyle mümkün olacağı da tekrar hatırlatılmıştır.

Bu kapsamda aşağıdaki linkte yer alan uygun tabloların Sektör görüşü oluşturulacak şekilde doldurulup Birliğimize iletilmesi gerekmektedir.

Firma bazında aktarılacak veriler Meclis Danışmanları, Birliğimiz uzmanları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkileri nezdinde yapılacak analizler kapsamında Sektör bazında derlenerek Bakanlığa iletileceği için söz konusu çalışmanın en geç 23 Temmuz 2014 tarihine kadar Birliğimize email yolluyla iletilmesini diler, saygılarımı sunarım.

http://www.csb.gov.tr/projeler/iklim/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=17967

Ekli Dosyalar:

11. nahidefeyza

nahidefeyza CMNet Üyesi

Merhabalar, Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim bitirme ödevi olarak 'İklim değişikliğinin bölgesel ve sektörel etkileri' konusunu aldım bakanlığında gelecekte tamamlamak istediği çalışma olduğunu biliyorum. bu konuda önerebileceğiniz kaynak ve bilgilere ihtiyacım var.Teşekkürler.

İklim değişikliğine çözüm bulundu mu? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Mini T-Rex bulundu

[SIZE="5"]En büyük etobur dinozorlardan biri olan Tyrannosaurus'un "küçük kopyası" bulundu. ABD'nin Chicago Üniversitesinden bilim adamları, Çin'in kuzeydoğusunda bulunan küçük Tyrannosaurus rex'in (T-Rex) fosiline "Raptorex kriegsteini" adını verdi. 3 metre uzunluğunda, yaklaşık 60 kg ağırlığındaki küçük T-Rex'in en az 125 milyon yıl önce, yani dev...
  2. "Kömür çözüm değil"

Aliağa'da yapılması planlanan termik santrale karşı tepkiler büyüyor.. Kimya Mühendisleri Odası Aliağa’da yapılmak istenen termik santrallerin yalnızca Aliağa için değil, İzmir ve Kuzey Ege kıyıları, hatta bölgenin tamamında büyük bir çevresel felaket yaratacağı uyarısında bulundu. EGEÇEP, İMECE Derneği, EDP ve TEMA Vakfı temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada, Şube Başkanı İrfan...
  3. Antarktika'nın 4 km altında dev göl bulundu

Rus bilim adamları, Antarktika'da deniz seviyesinin yaklaşık 4 kilometre altında tarih öncesi döneme ait devasa bir buzulaltı gölünü ortaya çıkardı. Rus Arktik ve Antarktik Araştırmalar Merkezi (AARI), 20 yıldan fazla süren delme işlemlerinin ardından Rus ekibin Pazar günü Vostok Gölü'ne ulaştığını açıkladı. Bilim dünyasında büyük heyecana yol açan keşfin, dünya yüzeyinin altındaki kadim ve...
  4. İklim Ağı Kuruldu STK'lar insan kaynaklı iklim değişikliğine karşı birlikte mücadele edecek

Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları, iklim değişikliği konusunda ortak kaygılarını ve çözüm önerilerini birlikte dile getirmek üzere “İklim Ağı”nı kurdu. İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin geri dönülemez noktaya gelmeden önce durdurulması için ortak çalışmalar yürütmeyi amaçlayan "İklim Ağı", Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Doğa Derneği, Doğa Koruma Merkezi, Eurosolar...