Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iş Bağlama Sanatı Üzerine

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Melike İlbilgi tarafından paylaşıldı.

 1. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Bir internet sitesinde okuduğum hoş bir yazıyı paylaşmak istedim. Umarım sizlerde beğenirsiniz.:redface:


  İŞ BAĞLAMA SANATI

  Yazan: Caner Sevim

  Gelişen küresel ekonomi sayesinde şirketler arası rekabet üst düzeyde. Rekabette öne geçebilmek için ise, yaptığın işi karşındakine iyi anlatabilmen, projene sahip çıkman ve fark yaratman gerekiyor.Yani işini iyi satabilmen yada bildiğimiz tabirle işi bağlaman gerekiyor.

  Ama iş bağlamak gerçek bir sanat. Çünkü öncelikle projeniz iyi olmalı, projenize inancınız en üst düzeyde olmalı. Bundan sora ise rekabet girer devreye; fiyat kırmalar, maliyeti düşürme çabaları, projenin gücünü göstereceğiniz ekstra manevralar, zekice hamleler ve karşınızdakini etkileyebilmek için etkileyici bir konuşma ya da sıcak bir iletişim.

  İş bağlamayla ilgili ilginç bir konuşmaya şahit oldum. Geçen gün ODTÜ Mezunlar Derneği’nin düzenlediği Deneyimler-3 “Yapı” etkinliğindeydim. Marmaray Projesinin Yürütücüsü Gama-Nurol şirketinin Proje Müdürü Sn. Haluk EMRE Bey etkinlikte sahnede biz dinleyicilere Marmaray Projesini nasıl bağladığını esprili bir ifadeyle şöyle anlatıyordu.

  ” Almanlar geldi dedi ki, biz projeyi söyle söyle yapacağız, tünelleri birleştireceğiz ama tünel birleşiminde 50 cm lik bir sapma olabilir. Fransız şirkete geldi sıra, onlar da başladılar anlatmaya. Projemiz bu, bunu da şöyle gerçekleştireceğiz ama tünelde 30 cm lik bir sapma olabilir. İngiliz şirket bunlardan sonra kendine emin bir ifadeyle; biz de bunları yapacağız ama biz 20 cmlik bir sapma öngörüyoruz.
  Sıra bize geldi,düşündüm ve dedim ki; Ortağımız karşı yakadan başlayacak tüpü batırmaya, biz ise bu yakadan. Ortada birleştik birleştik, birleşemedik 2 tane tünelimiz olur” ;) ;)

  Tüm salonda gülüşmeler… İşi Haluk Beyin çalıştığı Gama-Nurol Şirketi aldı.İş bağlama sanatı bu olsa gerek :redface: :alkis:
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bu sanatı iyi bilen ve uygulayanın işsiz kalacağını, parayı kendine dert edeceğini sanmıyorum :)
   
 3. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Gerçekten çok hoş bir hikaye.Bizim Türk fıkraları gibi.Hani bir Alman bir Fransız bir İngiliz bir de Türk diye başlayan...
   
 4. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  fıkra gibi aynen... O Türk de bizim Temel olur genelde :redface:
   
Iş Bağlama Sanatı Üzerine konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İşsizlikle Savaşma Sanatı

  İster yeni kovulmuş olun, isterse ezelden beri iş arayın hiç fark etmez. Madem bu sistemde yaşıyor ve bırakamıyoruz, o zaman eleştirmeyi bırakarak işsizlikle en doğru şekilde savaşmayı öğrenmemiz gerek. Gerek kendimize, gerek etrafımızdakilere verdiğimiz zarar kimi zaman geri dönülmez sonuçlara, hatta evliliklerin bitmesine yol açabiliyor. İşte modern insanın verdiği en büyük...
 2. Sitedeki "işsizlikle savaşma sanatı" yazısı geyikleri :))

  1-İşsizlikle savaşma seviş :)) 2-"CE403 İşsizlikle Savaşma Sanatı Dersi" sınavı ANFi 1'de yapılacaktır gibi gibi :)
 3. Soru sorma sanatı

  [COLOR=#000099][FONT=Verdana]İki arkadas, hararetle tartışıyormus. Tartıştıkları konu, sigara içerken İncil okunup okunmayacağı imiş... Sonuç alamayınca hikaye bu ya Papa'ya sormaya karar vermişler. Papa'nın yanına gidip sırayla sorularını sormuşlar. Biri olumsuz cevap alırken diğeri, izin almayı başarmıs. İzin alamayanın sorduğu soru: - Papa hazretleri, İncil okurken canım sigara içmek...
 4. Gürültü kirliliği üzerine tez

  Merhaba arkadaşlar, yüksek lisans tez konumu gürültü kirliliği ve alınabilecek önlemler üzerine yazmayı düşünüyorum. Tez aşamasına henüz 1 dönemim var fakat önceden bu tarz bir çalışma yapanınız var mı diye sormak istedim. Bilgisi/fikri olan varsa benimle paylaşırsa sevinirim.
 5. Kariyer üzerine!

  Hayatta herşey kariyer mi? Yoksa kariyer bariyer mi? Peki kariyerle Sarıyer‘in ne alakası var. Yanıtları aşağıda… Bir kariyer koçu olsaydım şunları söylerdim. Değilim ama yine de söylüyorum. itirazı olan varsa söylesin. Sen anlamazsın abi, ne müdahale ediyorsun ‘veya Kelsin başına çare bul‘ da diyebilir mahsuru yok. Kariyerin kökü nerelere dayanır bilmiyorum. Araştırma gereği de duymadım....