Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş görüşmesine çağrılmamanın 10 önemli nedeni

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  is_gorusmesi_sorular.jpg

  Kariyer sitesinden iş başvurusu yapmak kolay olduğundan artık iş arayanlar başvurularını kariyer siteleri üzerinden yapıyorlar. Başvuru yapmak kolay ama başvurulardan geri dönüş gelmeyince başvuran kişi umutsuzluğa düşüp sorunu, firmalarda veya kariyer sitelerinde görebiliyorlar. Oysa durum hiç de böyle değil. İşin bir de İnsan Kaynakları tarafı var.
  Kariyer sitelerinden yapılan iş başvurularına uzun süredir geri dönüş gelmiyorsa ve aday hala görüşmeye çağrılmamış ise aşağıdaki nedenlerden biri yolunu kesmiş olabilir.
  1- Her ilana başvurmak: Bir bakıyorsunuz aday hem satışa, hem muhasebeye, hem halkla ilişkilere hem de satın alma bölümünüze farklı zamanlarda başvuruda bulunmuş. Bu yüzden her ilana başvurmayın Çünkü firmalar daha önce kendilerinize yaptığınız başvuruları da görüyorlar.
  2- Filtreleme Modülleri: Yapılan başvurular işveren tarafından kariyer sitesi modülünde çeşitli paremetrelerle filtreleniyor ve filtrelemeden geçen başvurular sadece görüntüleniyor. ( Mesela 4 yıllık Üniversite mezunu, İngilizce bilen, Ankarada ikamet eden, 30 yaşını geçmemiş, en az 3 yıl tecrübeli bay İnsan Kaynakları uzmanı aranıyor. Ama adaylar aranan şartlara dikkat etmeden başvuruyor. Gelen başvurular yukarıdaki özelliklere göre filtrelenip bu özelliklere uymayanlar hiç görülmeden devre dışı bırakılıyor. Böylece başvuru 300 kişiden 100 kişiye düşebiliyor.
  3- Dış başvurular: Şirketlerin çalışan temin etmek için tek kaynakları kariyer siteleri değildir. Bazı pozisyonlar ilan verilmesine rağmen, referans yoluyla veya direk başvuruyla da bulunabiliyor ve aday başka kaynaktan sağlanıyor. Böylece ilana yapılan başvurular boşta kalıyor.
  4- Yüksek sayıdaki başvuru: Bazı pozisyonlar için çok sayıda başvuru olunca (2000- 10000) tüm başvurular zaman darlığından taranamayabiliyor. Başvurulara göz gezdirilip yeterli aday sağlanınca diğerleri beklemede kalabiliyor.
  5- Ön yazı: Başvuru yaparken yazılan ön yazılar sisteme kayıtlı kalıyor ve başka bir ilana yapılan başvuruya da aynı ön yazı gidebiliyor. Mesela, tekstil sektöründe ilan veriyorsunuz ve önyazıda “Şirketinizin perakende sektöründeki başarısı …” şeklinde ön yazılar gelebiliyor. Bu konuda başka bir hata da ön yazıya özgeçmiş içeriğini kopyalayıp yapıştırmak.
  6- Güncellenmeyen Özgeçmişler: Kariyer sitesine özgeçmiş ekleniyor ve öylece bırakılıyor. Aday ilana başvuruyor ama çalışıyor görünüyor ama çalışmıyor. Ayrıca bazı şirketler filtreleme yaparken uzun süre güncellenmemiş özgeçmişler filtreye takılıyor. Bu yüzden başvuru hiç görünmüyor.
  7- İşe göre özgeçmiş: Her işe göre ayrı özgeçmişler hazırlanması gerekiyor. özgeçmiş de o işe göre olan deneyimler ön plana çıkartılmalı
  8- Özgeçmiş şablonları: Kariyer sitelerindeki özgeçmiş şablonları standart. Bu yüzden tüm başvurular şekil olarak aynı görünüyor ve dikkat çekicilikleri yok. Bu nedenle PDF formatında yaratıcı tasarımlı bir özgeçmiş de başvuruya eklemek gerekiyor.
  9- Özgeçmişteki bilgilerin yetersizliği: Kariyer sitesinde özgeçmiş doldurma işlemi biraz uzun sürüyor. Bu nedenle özgeçmiş bilgileri doldurulurken tam doldurulmuyor ve atlanan yerler oluyor. Ayrıca iş deneyimleri yazılırken (A firması – Endüstri Mühendisi – 3 yıl ) şeklinde kısa bilgiler yazılıyor. Oysa o ilana başvuran çok sayıda endüstri mühendisi var. Görüşmeye çağrılmanız için belirttiğiniz pozisyondaki deneyimlerin ve başarıların da Özgeçmişinizde çok uzun olmamak kaydıyla yer alması gerekiyor. Özellikle başarılarınızı yazmanız (fazla megaloman olmadan) büyük önem taşıyor.
  10- Özgeçmişteki fotoğraf: Özgeçmişinizdeki fotoğrafınız internet cafe de veya Web kamerası ile çekilmiş olmamalı. Ayrıca vesikalık tarzında bir fotoğraf olmalı. Açık alanda veya evde çekilmiş, hatta bilgisayar başında çekilmiş fotoğraflar amatör bir izlenim veriyor. Kariyer sitesindeki Özgeçmiş ile Facebook fotoğrafınız karışmasın..
  Kaynak: yetenekvekariyer.com

  is_gorusmesi_sorular.jpg
   
 2. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş Mevzuat Grubu

  PDF formatında yaratıcı tasarımlı bir özgeçmiş örneği olsa bizlere çok güzel örnek olur :)
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

İş görüşmesine çağrılmamanın 10 önemli nedeni konusuna benzer içeriklerimiz
 1. "BP sızıntısının nedeni kötü yönetim"

  Amerikan yönetiminin, geçtiğimiz yıl Meksika körfezinde yaşanan petrol kuyusundaki patlamayla ilgili inceleme komisyonu, raporunu tamamladı. Başkanlık Komisyonunun kazaya ilişkin 48 sayfalık raporunda, olayın ardında, söz konusu petrol kuyusunu işletilmesinden sorumlu BP, Transocean ve Halliburton şirketlerinin, zaman ve paradan tasarruf etmek amacıyla yaptıkları sistemli hatalarının...
 2. Soyadı değişikliği nedeni ile çevre görevlisi belgesi yenileme işlemleri

  Yeni evlenen bayan çevre görevlisi arkadaşlarımız için; Allah bir ömür mesut etsin :) Başvuru Takip >>> Belge Başvurusu>>> Belge adı alanında "Soyadı değişikliği nedeni ile belge yenileme (evlilik-boşanma)" seçimini yaparak "Başvuru Yap" butonunu tıklıyoruz. Daha sonra Kişi Bilgileri >>> Kimlik Bilgileri >>> Gelen sayfada TC'nizin...
 3. Gsm hatlarınızı sorgulayın..!! (önemli)

  Merhaba, sahip olduğunuz tüm GSM hatlarını ve bilginiz dışında TC Kimlik numaranız üzerine varsa şayet GSM hatlarını listeleyin ve durumunuzu kontrol edin: https://hat-sorgulama.btk.gov.tr Bilginiz dışında bir numara varsa, iptali için başvuru yapın. Zira bu hat ile yapılacak her türlü hukuksuz işin sorumluluğu size ait olacaktır.
 4. En önemli buluş nedir?

  Hep merak etmişimdir, sizce?
 5. Önemli

  “GERİ DÖNÜŞÜMDEN EKONOMİYE 1,3 MİLYAR TL KATKI SAĞLANDI” Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “2013 yılında, geri dönüşüme tabi tutulan atıkların rakamlarını açıkladı. Bakan Güllüce 2013 yılında geri dönüşümden ekonomiye 1,3 Milyar TL destek sağlandı” dedi Atık piller, atık yağlar, plastikler, kâğıt karton atıkları geri dönüşüm ile ekonomiye geri kazandırılıyor. 2013 Yılında ne kadar...