Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Isınma kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği hak.

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında müge tarafından paylaşıldı.

1. müge

müge CMNet Üyesi

aRKADAŞLAR ÇEVRE İZNİNDEN MUAF BİR FİRMAYIZ. Dolayısıyla emisyon izninden de muafız. Fakat Isınma Kaynaklı Hav Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine göre Emisyon ölçümü yaptırmak zorundamıyız? Acil Yardımcı olursanız sevinirim.

2. m_mpeath

m_mpeath CMNet Üyesi

Müge hanım merhaba,

Acaba sorunuza yanıt bulabildiniz mı? Zira bizde aynı sorunun cevabını arıyoruz.

3. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

ısınmada kullanılacak yakma tesislerinin özelliklerini ve işletilme esaslarını, yakma tesislerinde kullanılacak katı, sıvı ve gaz yakıtların kalite kriterlerini ve uyulması gerekli emisyon sınırlarını kapsar.
    eğer sizde yakma ile ilgili bir işlem varsa yapılması lazımdır. en doğru cevabı il çevre müdürlüğünden bulabılırsınız.

m_mpeath bunu beğendi.
  4. m_mpeath

m_mpeath CMNet Üyesi

cevap için teşekkürler Merve hanım,

Peki sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliğine göre Baca gazı emisyonu yaptırmamız gerekli mi?

5. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

rica ederim. ısıl gücüne bağlı olarak değişir.
    Isıl gücü (IG)>15 kW olan katı ve sıvı ile ısıl gücü (IG)>30 kW olan gaz yakıtlı yakma tesislerinin sahibi veya işletmeni, bu Yönetmelikteki koşullar ve kurallar uyarınca yakma tesisinin bakımını, onarımını, bacanın temizlenmesini ve baca gazı ölçümlerini yetkili servise veya bakım, onarım, baca temizleme ve emisyon ölçüm yetkisine sahip gerçek ve tüzel kişilere yaptırır.
    bu şekilde belirtilmiştir.

6. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

Isınma Kaynaklı hava kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde Isıl gücü (IG)>15 kW olan katı ve sıvı ile ısıl gücü (IG)>30 kW olan gaz yakıtlı yakma tesislerinin sahibi veya işletmeni, bu Yönetmelikteki koşullar ve kurallar uyarınca yakma tesisinin bakımını, onarımını, bacanın temizlenmesini ve baca gazı ölçümlerini yetkili servise veya bakım, onarım, baca temizleme ve emisyon ölçüm yetkisine sahip gerçek ve tüzel kişilere yaptırır. ibaresi var fakat pek denetlendiğini uygulandığını görmedim

m_mpeath ve Melih Coşar bunu beğendi.
Isınma kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği hak. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Sanayi kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliği

Merhaba Arkadaşlar, Benim bu yönetmelikte takıldığım iki nokta var. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. Önce projeden bahsedeyim, 16 MW kapasiteli fuel oil yakıtlı kojenerasyon tesisi krurulacaktır. Bunun ile ilgili olarak yönetmelikte KÜKÜRT DİOKSİT sınır değerler adı geçen maddenin birinde dizel motordaki değer; "7.2.4.1) Yakıt ısıl gücü...
  2. Yürürlükte Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği

SANAYİ KAYNAKLI HAVA KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 03.07.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27277 Amaç: Bu yönetmeliğin amacı, sanayi ve enerji üretim tesislerinin faaliyeti sonucu atmosfere yayılan is, duman, toz, gaz, buhar ve aerosol halindeki emisyonları kontrol altına almak; insanı ve çevresini hava alıcı ortamındaki kirlenmelerden doğacak tehlikelerden korumak; hava...
  3. Sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği değişikliği

Arkadaşlar sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır. yeni yönetmeliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13184&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0 yapılan değişiklikler aşağıdadır. 13 Nisan 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28263 YÖNETMELİK Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: SANAYİ KAYNAKLI HAVA...
  4. Isınma kaynaklı hava kirliliği

Arkadaşlar bitirme ödevi olarak merkezi ısınmanın çevresel avantajları ve dezavantajları konusunu aldım ama doğru düzgün bir kaynak bulamıyorum yardım edebilir misiniz ?