Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iski nin aab faturası

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Volkan Azak tarafından paylaşıldı.

 1. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  evet arkadaşlar,
  başlıkta belirttiğim gibi İSKİ AAB faturası kesmiş fakat bunun tam, ayrıntılı olarak tüm katsayları vs.. bilen arkadaş varmı? varsa paylaşırsa sevirim,
  İSKİyi aradım bilgi işlem bilir dedi anlamadım gitti,
  yardıma ihtiyacım var tam ve detaylı olarak bu AAB faturasının kesimi bilen varsa paylaşırsa sevirim,
  teşekkürler,
   
 2. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  mrb. bahsettiğiniz fatura 27 ekim 2010 tarih ve 27742 sayılı atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmeliğe istinaden kesilmiştir.

  yönetmelik ve yönetmelik ekleri klavuzlarında bu bedelin nasıl hesaplanması gerektiği ayrıntılı olarak açıklanmıştır. her belediye bu ücreti kendi maliyetlerine göre belirliyor. su faturalarına ayrıca iki satır açılıyor. birtanesi katı atık bertaraf ücreti diğeri de atıksu arıtma bedeli diye 2 ayrı ücret belirleniyor. bazı belediyeler çevre temizlik vergisini ayrı kalem olarak gösterirken bazıları da diğer bahsettiğim bedellerin içine dahil ediyorlar. yani sonuçta aynı hizmet için sizden 2 kere ücret alınmıyor. her kalemin hesaplanması ayrı oluyor.

  kısaca bahsetmek gerekirse belediye çevre kirliliği çöplerin toplanması taşınması düzenli depolamada bertaraf edilmesi varsa aktarma istasyonlarının maliyetleri kullanılan araçların bedelleri mazotu amortisman giderleri vb. harcamaları yıllık olarak ayarlayıp bunları kirleten öder ilkesine dayandırarak hizmet getirdiği yerlerden tahsil ediyor. bu ücretler katı atık bedeli olarak faturalarda belirtiyor. bunun dışında aynı işlemleri de atıksu işinde kullanıyor. mesela arıtma tesisi inşaat işletme maliyetleri kanalizasyon hattı vidanjör hizmetleri vb. harcamaları da atıksu arıtma bedeli altında topluyor. evlerden hane halkı, okullardan öğrenci sayıları, kamu kurumları sanayiler işletmeler gibi yerlerden personel sayılarına, hastanelerden yatak sayısına, marketler ve restorantlardan da m2 ye göre bu ücret tahsil ediliyor. kimine göre haksız yere alınan bir ücret kimine göre alınması gereken bir ücret. belediyeler dolaylı yoldan bu işin içinde yer alıyor. başkanların yada belediyeye bağlı müdürlüklerin insiyatifinde değil ne yazık ki uygulamayan belediyere ceza yolu açık. öncesinde sizlere bu değişikliği bildirmeleri gerekiyordu. gazete ilanı anons gibi. yine aynı şekilde halk için de mahkeme yolu açık. harcama kalemlerini tek tek size göstermek zorundalar faturası belgesi olmayan hiçbir harcamayı gider olarak gösteremezler. umarım açıklayıcı olmuştur.
   
 3. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  Çigdem Hanım,

  gayet açıklayıcı oldu, ama benim merak ettiğim nasıl hesaplandığıydı konu ile alakalı olarak yönetmelik belirtmişsiniz ona bakmam gerek anlaşılan,:)

  faturada sadece değerler mevcut;
  günlük m3 tüketimi :75 m3
  gün sayısı :120 gün
  bunlara istinaden kesmişler
  benimde anlamadığım, 75m3 ve 120 gün neye göre hazırlanmış bunu öğrenmem gerek umarım yazdığınız yönetmelikte bunlar mevcuttur İSKİ'nin Atıksuların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliğinde sadece Atıksu Arıtma Bedeli (AAB) faturasının nasıl hesaplandığı yazıyor. fakat bizdeki değerlere göre % 25 lik gibi büyük bir oran mevcut fatura umarım yazdığınz yönetmelik işimi görür,
  teşekkürler,
   
 4. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  başına böyle bir durum gelip, üst yönetim tarafından bilgi almak istemi durumunda aşağidaki yolu izleyebilirsniz,

  İSKİ'nin kanalizasyona deşarj yönetmeliğine göre;

  Kamax * Q * T * KATSAYI : AAB FATURASI

  Kamax: yönetmliğinin en alt kısmındaki kamax faktörü
  Q : debi ( DKKR ruhsatında ibraz edilen değer)
  T : zaman( geçen zamanı, 2 numune arasındaki süre veya sistemdeki herhangi bir arızadaki problemde verilen süre)
  Katsayı: İSKİ'nin borç şefliğinden bilgisayarın verdiği katsayı : 0,... diye başlıyor

  bilgilerinize,
   
Iski nin aab faturası konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İSKİ kimya labovatuarı

  Stajımı konu başlığında belirttiğim yerde yapacağım. Nedir ne değildir? Önerileriniz,görüşleriniz ve tavsiyeleriniz...
 2. Arıtma Tesisi Elektrik Faturası Geri Ödemesi

  iyi günler arkadaşlar. Arıtma Tesisinde Kullanılan Elektriğin bir kısmı ödeniyor. Bununla ilgili olarak merak ettiğim vde tıkandığım br husus var. Elektrik aboneliği olan tesisim bünyesinde faaliyete geçecek arıtma tesisiminde ayrı bir sayacı olacak ama ayrı bir aboneliğe ihtiyacı olacak mı.? lütfen kendi tesisinde bu uygulumayı yapan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim. iyi günler İYİ ÇALIŞMALAR
 3. Lisans ücreti faturası isteği

  merhaba arkadaşlar, amb. atığı tat lisansı alınması aşamasındayız. lisans ücretini yatırdım dekontu sisteme yükledim şimdi fatura yüklenmemiş diye bildirim geldi. sadece dekont yeterli diye biliyordum. bu şekilde bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı acaba? yardımcı olursanız sevinirim. faturayı nerden alacağım?
 4. Ph analiz yöntemi [iski]

  1.0. AMAÇ VE KAPSAM Bu belge SKKM laboratuarında bulunan 550, 939, 940, 941,942, demirbaş numaralı pH cihazları ile su örneklerinde Potansiyometrik Yöntemle yapılacak pH Analizini açıklamaktadır. 2.0. YÖNTEM 2.1. YÖNTEMİN ESASI VE PRENSİBİ Standart pH hidrojen elektrotu ve referans elektrottan oluşan kombine pH elektrotu kullanarak potansiyometrik ölçüm ile hidrojen iyonlarının aktivitesinin...
 5. Iski denetim

  Arkadaşlar 7 yıl eski işyerimde baktım. 5 yılda şu an çalıştığım işyerinde fabrikanın atıksu arıtma tesisine bakmaktayım. 12 yıl boyunca hiç bir zaman İSKİ'nin 17.30'da denetlemeye geldiğini görmemiştim. geçende geldiler. kendilerinide yanlış anlamaya mahal vermemek için sormadım. akşam mesai hangi saatlerde diye. akşam İSKİ'nin saha denetim çalışma mesaisi hangi saatler arasında bileniniz var mı?