Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İstanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  İstanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi

  Esra G. BOZYAZI DAYLAN, Selahattin İNCECİK*
  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü

  Bu çalışmada, İstanbul’da ısınma mevsimlerinde ortalama SO2 konsantrasyonları ile arazi kullanımı ve nüfus arasındaki ilişkiler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak araştırılmıştır. 1992-2000 periyodunda ısınma mevsimlerinde ortalama SO2 konsantrasyonlarının zamansal değişimi incelenmiş ve azalan bir trend görülmüştür.
  CBS ile mekansal analiz yapılarak büyük yerleşim ve iş merkezlerini kapsayan bölgelerde yüksek SO2 konsantrasyon seviyeleri belirlenmiştir. İstanbul’da 5 istasyonda (Avrupa yakasında 2; Anadolu yakasında 3) ölçülen SO2 konsantrasyonlarına ait 1995-1996 ve 1999-2000 ısınma mevsimlerindeki dağılımlar karşılaştırılmış ve SO2 seviyelerinde azalma görülmüştür. SO2’deki bu azalmaya rağmen yüksek konsantrasyonların
  daha çok Avrupa yakasında meydana geldiği belirlenmiştir.

  Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
   
İstanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Şehir içi Bölgelerde Hava Kalitesinin Belirlenmesi

  Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından hazırlanan dökümandaki konu başlıkları alttaki gibidir. 1. Ölçüm bölgelerinin seçimi 2. Ölçüm yerlerinin tespiti 3. Meteorolojik ölçümler 4. Ölçüm istasyonu sayısı 5. İstanbuldaki ölçüm istasyonları yeri Bu faydalı dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
 2. Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması

  KATI ATIK DEPONİ ALANLARININ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) UYGULAMASI ÖZET Katı atık yönetiminde ana problemlerden biri katı atıkların bertarafı için en uygun yerin seçilmesidir. Son zamanlarda, Coğrafi Bilgi sistemi(CBS) depolama alanlarının seçimini kolaylaştırmada kullanılmaktadır. CBS gerekli ekonomik, çevresel ve politik kısıtlamaları işleme ve taklit etme yeteneğine...
 3. Coğrafi bilgi sistemi nedir?

  Coğrafi Bilgi Sistemi (Geographic Information System=GIS), • Veri Tabanı (Database), • Donanım (Hardware), • Yazılım (Software), • İş istasyonu (Workstation), • Sayısallaştırıcı (Digitizer), • Tarayıcı (Scanner), • Resim harita (Raster), • Çizici (Plotter), • Sayısal harita (Digital Map), • Tematik harita (Thematic Map), • Tabaka (Layer).
 4. Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması

  KATI ATIK DEPONİ ALANLARININ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) UYGULAMASI T. Çay1, B. Nas2, A. Berktay2, F. İşcan1 1Selçuk Üniversitesi, Jeodezi ve Fotogrametri Müh. Bölümü, Kamu ölçmeleri Anabilim Dalı, Konya, tcay@selcuk.edu.tr, fiscan@selcuk.edu.tr 2Selçuk Üniversitesi, Çevre Müh. Bölümü, Konya, bnas@selcuk.edu.tr, aberktay@selcuk.edu.tr tarafından yapılmıştır.
 5. Coğrafi bilgi sistemi uzmanı hakkında

  coğrafi bilgi sistemi uzmanı olabilmek için nereye başvuru yapmalıyım ? herhangi bir kurs veya yapmam gereken bir başvuru tarihi var mı ?