Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Izmit end. ve evsel atıksu arıtma tesisi atıklarının konvansiyonel karakterizasyonu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

1. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Ekoloji
    14, 54, 7-12, 2005

Ayla ARSLAN, Savaş AYBERK
    Kocaeli Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü

İzmit Endüstriyel Ve Evsel Atıksu Arıtma
    Tesisi Atıklarının Konvansiyonel
    Karakterizasyonu Ve Değerlendirilmesi

Bu çalışmada, "İzmit Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi" atıksularının karakterizasyonu ve tesisin mevcut verimi incelenmiştir. Konvansiyonel karakterizasyon çalışmasında, bir yıl boyunca aylık periyotlar olarak alınan anlık numuneler kullanılmıştır. Atıksu karakterinin çok geniş bir aralıkta değiştiği gözlenmiştir. KOİ parametresiyle ifade edilen organik madde konsantrasyonu, 580-1822 mg.L-1 aralığında değişmektedir. Ortalama değerler bazında, atıksuyun KOİ/N/P oranı 272/27/1 olmakta ve bu oran biyolojik arıtılabilirlik açısından fosfor eksikliğini göstermektedir. Konvansiyonel karakterizasyonda, giriş akımında BOİ5/KOİ oranı ortalama olarak 0,20 bulunmuştur.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Toplam 6 sf.

Izmit end. ve evsel atıksu arıtma tesisi atıklarının konvansiyonel karakterizasyonu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel atıksu arıtma tesisi azot fosfor giderimi

arkadaşlar bitirme projemde bir ilçenin evsel atıksu arıtma tesisini tasarlıyorum. Klasik aktif çamur yöntemine ilave olarak azot ve fosfor giderimi yapmam gerekiyor. Azot giderimi için kum tutucudan sonra denitrifikasyon ve nitrifikasyon havuzları düşünüyorum.ama fosforda ne tarz bir yol izlemeliyim bu şekilde bir projede çalışan ve ellerinde örnek bulunan arkadaşlardan da yardımlarını...
  2. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  3. Evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi deşarj izni

Arkadaslar belediyenin işlettiği evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi için deşarj iznine başvuruyorum. Bakanlığın yazılım portalından giriş yaptığımda ilgili yönetmeliklere uyulması için taahütname istiyor. Bununla daha önceden karşılaşan var mı?
  4. Evsel atıksu arıtma tesisi çamuru analizi

arkadaslar merhaba, konu ıle ılgılı bılgısı olanalrdan yardım ıstıyourm evsel atıksu arıtma tesısı desarj ıznı ıcın çevre ıznıne bakanlıgın yazılım portalından basvuruda bulundum. ancak 3 tane eksık evrak bıldırımınde bulunulmus ben bunlardan arıtma camuru berteraf yontemı ve analız sonuclarını ekleyın kısmına takıldım. tesıs yaklasık5 senedır ısletımde ancak ben gelene kadar camurla ılgılı...
  5. Evsel atıksu arıtma tesisi bakım

Arkadaşlar Evsel Atıksu Arıtma Tesisimizin Bakımını Yaptırıcaz Bu İşlerle Uğraşan Varsa Bilgi Verebilirmi ,?