Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Japonya'da Radyasyonlu Tarım

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Japonya'da yapılan yeni bir araştırmaya göre, kuzeydoğu Japonya'daki radyoaktif kirlilik, tarım yapılması için güvenli kabul edilen sınırı aşıyor.

  japonya-nin-radyoaktivite-haritasi-ortaya-cikti-3124331_1752_300.jpg

  Araştırma, geçen Mart ayında Fukuşima Nükleer Santrali'nde yaşanan kazadan sonra yapılan ilk kapsamlı nükleer kirlilik tahmini olma özelliği taşıyor.

  Uzmanlar, gıda üretiminin büyük olasılıkla etkileneceğini söylüyor.

  Ulusal Bilim Araştırmaları Dergisi'nde yayımlanan çalışmaya göre, Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki kazadan sonra radyoaktif izotoplar ülkeye yayıldı.

  Tarım arazilerinin kirlenmiş olabileceği kaygısı nedeniyle, uzmanlar Japonya'da üretilen, sebze, meyve ve etin güvenli olup olmadığını araştırdı.

  Kazanın ardından tarım ürünleri üzerinde yapılan ilk çalışmada, radyasyonun güvenli kabul edilen seviyenin çok altında olduğu sonucuna varıldı.

  Ancak, uluslararası bir araştırma ekibi, radyasyon seviyelerine ikinci kez bakılması gerektiğine karar verdi.

  ABD'denin Maryland Eyaleti'ndeki Uzay Araştırmaları Birliği'nden Teppei Yasunari ve çalışma arkadaşları, Japonya'nın 47 bölgesinin 46'sındaki toprakta, sezyum-137 elementini ölçtü.

  Uzmanlar daha sonra bu sonuçları, kazadan sonraki hava durumuna dayalı simülasyonlarla birleştirdi.

  Sezyum 137, doğada onlarca yıl kalabiliyor.

  Bu yüzden, Fukuşima'daki soğutma sistemlerinin çalışmaması nedeniyle yaşanan erime dolayısıyla yayılan diğer radyoaktif maddelerden daha çok kaygı yaratıyor.
  Uzmanlar, Fukuşima yakınlarındaki sezyum 137 miktarının, güvenli kabul edilen seviyenin sekiz kat üstünde olduğunu açıkladı.

  Komşu bölgelerdeyse, güvenli seviyenin çok az altında olduğu tespit edildi.
  Dergide yayımlanan bir başka araştırmada da Fukuşima ve komşu bölgelerindeki sezyum 137 miktarının yüksek olduğu saptandı.

  BBC Türkçe

  japonya-nin-radyoaktivite-haritasi-ortaya-cikti-3124331_1752_300.jpg
   
Japonya'da Radyasyonlu Tarım konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Japonya'nın Yeni Enerjisi

  Japon firmaları, nükleer reaktör felaketinin yaşandığı Fukuşima’nın yakınlarında okyanusta yüzen bir rüzgar çiftliği kurmak istiyor. Bu konuda hazırlanan raporda, 100 bini aşkın hane halkının ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 12 MW’lık rüzgar çiftliğinin 2016’ya kadar işletmeye sokulmasının planlandığına yer verildi. Fukushima’nın ardından Japon Sanayi Bakanlığı yeniden yapılanma programı...
 2. Japonya’dan türkçe uyarı: nükleer felaket olacak!

  Türkçe bir video hazırlayan Japon vatandaşları Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketi hatırlatan bir video hazırlayarak Japon Başbakan’ın Türkiye’ye nükleer santral satmasından dolayı utanç duyduklarını dile getirdiler. Japonların hazırladığı videoda Fukuşima nükleer felaketini yaşayanlar Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santralin bir başka felaket olacağı konusunda Türkiye’yi uyarıyor....