• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Jet aeratör

orhan yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, jet aeratörlerle alakalı bilgisi olan arkadaşların yardımını rica edecektim. Prolendirmesini yaptığımız bir atıksu arıtma tesisinin oksijen ihtiyacı 35,88 kg/sa. Havalandırma için idare jet aeratör kullanmamızı istedi. Bu oksijen ihtiyacı için kaç kW lık ve kaç adet aeratör kullanmamız yeterli olacaktır.
Teşekkürler...

Kaç adet havuz mevcut? Aeratörün sağladığı Oksijen miktarını 1,5 kg ile 2 kg varsayarsak kwh başına. Şöyle düşünelim. Tek bir havuz olduğunu varsayarsak 18,5 kwh'lık 3 aeratör kursanız; 2 tanesi aynı anda çalışıp 1 tanesi yedek görevi görse bence işinizi görür gibi geliyor.

Tek havuz var evet cem bey, yanlız 18.5 kw dan oksijen miktarı 18.5x1.5 = 27.75 kg O2/saat çok olmaz mı. 2 adet koyarsak 55.5 kg O2/sa yapıyor. bizim ihtiyaç 35.88
Teşekkürler

@orhan yıldırım

Tabi 15'lik bile tercih edilebilir. 15x1,5=22,5 yapar. 2 tanesi aynı anda çalışırsa 45 kg O2/saat sağlar bu da size yeter. Ben örnek olması açısından bir değer vermiştim, aeratör üreten firmaların sitelerini bir inceleyip, hangi güçte ürettiklerini bir kontrol edin isterseniz.

@orhan yıldırım

Rica ederim Orhan Bey.

Bu tür sistemlerde yedekli çalışmak daha mantıklı değil mi? Yani şöyle düşünmek lazım; 1 tanesi bozulduğu anda 22 kw size 1,5 kg oksijen sağlarsa 33 kg oksijen ediyor. Belki çok fazla bir fark yok ama tamirinin ne kadar süreceği, bu süreçte arıtmanızın vahim bir hal alacağı insanı düşündürmeli. Yine de mekanikçiye de sormak, neden böyle tercih ettiğiyle ilgili daha detaylı görüş almak lazım. Belki tecrübeli olduğu bir konudur. Ben sayısal veriler üzerinden yorum yapmayı tercih ettim.

Benim tavsiyem aeratör seçerken 1 kg O2/kW üzerinden düşünmeniz. Buna göre 2 adet 18,5 kW uygun olur. Ayrıca havuz derinliğiniz nedir? Eğer havuzlar derinse gerekli karışımı 18,5 kW bile sağlamayabilir. Jet aeratörlerde havuz dibinde çamur birikmesi sorunu sık karşılaşılan bir sorundur. Geometrisi uygunsa dubalı aeratörü de değerlendirin derim.

size tavsiyem turbo aerötör. Maliyeti biraz yüksek ama elektrik sarfiyatı bakımından diğer aeretörlerden daha ekonomik. 5 yılda kendisini amorti ediyor. Bizde belediyedeki redüktörlü aeretörlerimizi turbo aeretör ile değiştirdik. İsterseniz size bununla ilgili yaptığımız sunumu gönderebilirim.
@orhan yıldırım