• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kampüste atık yönetimi (tez)

o.tunc

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Kampüste atık yönetimi hakkında tez çalışmam var. Aklımda bazı fikirler var fakat yapılabilir mi bilmiyorum..sizlere de danışmak istedim. Bu konu hakkında neler yapılabilir önerisi olan var mı? Elinde bu konu hakkında bilgi, tez ya da herhangi bir çalışması olan varsa ve paylaşırsa da çok memnun olurum.

Teşekkürler.

ben kampüsteki fakültelerden atık türleri ve miktarları hakkında bilgi alıp bunları sınıflandırmayı ve düzenlemeyi düşündüm. bu sınıflandırıp düzenleme işi hakkında yol gösterebilirseniz sevinirim ya da dediğim gibi farklı fikirlere de açığım.

kampüs atıkları genelde günlük kullanım atıkları olan ambalaj, organik, plastik atıklar ve laboratuarlardan çıkan atıklar ekstradan bir de pil atıkları şeklinde olabilir muhtemelen

Atık yönetim planı üzerinden yola çıkabilirsin ek4 de atık yönetimi planı ıle ılgılı atık kodları bertarafı açıklaması vs bilgileri var Atık yönetimi yönetmeliği cbs den indirip ıncelemenı tavsiye ederim

Kampüsten çıkacak atıklar, ekseriyetle geri dönüşümsuz organik kökenli olacaktır

Bir miktar geri dönüşümlü, başta kağıt karton.

Bunlar harici üç atık genelde gözden kaçar

Birincisi elektronik atıkları
Floresan atıklar
Sağlık ocağından çıkacak tıbbi atık.

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Belki sadece atık yönetimi üzerinden değil de kampüsün karbon ayak izini hesaplayabilirsin. Katı atıklar dışında, atık sular, emisyon kaynakları, enerji kullanımı vs. Belki daha doyurucu bir tez olabilir. Yüksek lisans yaparsam tezim böyle bir şey olur diye düşünüyordum.
: )

@Aydın Demirel
Güncelmidir bu paylaşım Aydın bey veya yıl olarak ne zamanın notu ?

Kampüste yoğun olarak çıkacak atıklar;

Karton bardak
kağıt - karton
Pet Şişe
Cam şişe
Metal Kutu
Ve çikolata ambalajlarıdır.
Arkadaşlar Organik atıklar yazmışlar ama organik atıklar daha çok yemekhaneden çıkacaktır.

Kampüsündeki öğrenci sayısına ve kantin sayılarına göre miktarlar değişecektir. Ciddi miktarlar söz konusu olabilir. Bunları yazdıklarım tecrübe ile sabittir. Özellikle kütüphaneden ve kantinlerden ciddi miktarda geri dönüşümü olan ve maddi kazanç elde edilebilecek atıklar çıkmaktadır.

Flüoresanlar
Piller
Ahşap atıklar
Kartuşlar muhakkak yazısı vs. vardır.
Aklıma gelen bunlar

Sayın mcelebi, ne çıkarsa çıksın farketmez. ticari falan vs. bu sizin konunuz değil. siz şunu yapacaksanız: piramitteki gibi,
1-atığın oluşumunun azaltılması
2-oluşmuşsa ayrı biriktirilmesi ve toplanması
3-geri kazanımı
4-taşınması
5-bertaraf eidlmesi
bu başlıklara çalışın lütfen. atık yönetimi kısaca budur.