• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Umut Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
CMNet Üyesi
Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık 3 ay kadar önce YTÜ Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olup aranıza katıldım. Bu süre zarfında bir kaç iş görüşmem oldu. Bunlardan biri toplama ayırma tesisi idi. Ehliyetim henüz olmadığı için görüşmem olumsuz sonuçlandı. Bunun dışında kurumsal büyük bir firma ile bir görüşmeye girdim ve İSG belgemin olması halinde beni İSG uzmanı olarak Madagaskar'da değerlendirebileceklerini söylediler. Özellikle yurt dışı işi olması beni açıkçası cezbetti ancak kafam çok karışık ve siz büyüklerimden, meslekte deneyimli abilerimden ablalarımdan tavsiye almak istedim. Şu an İSG eğitimi almaktayım, firmadan bu gün tekrar aradılar beni mayıs-haziran ayı gibi gönderebileceklerini söylediler ama bu konuda kafam gerçekten çok karışık,kabul etsem mi etmesem mi diye. Şuan 25 yaşındayım ve staj dışında hiç bir iş tecrübem yok, eğer kabul edersem çevre mühendisliği mesleğini yapamadan direk isg uzmanı olarak iş hayatına başlamış olacağım ve ileride yaşımın dahada ilerlemesi ile beraber mesleğimi yapmak istersem, bu seferde sıfır tecrübe ile iş bulmam güçleşecek. Bir yandan da çevre mühendisliğinin sektördeki iş olanakları/iş verenlerin maaş politikası/mesleğin geleceği gibi konular kafamı olumsuz yönde kurcalıyor. Ek olarak gideceğim yerde Afrika kıtasının en fakir ülkelerinden biri ve buradaki ailemi,arkadaşlarımı her şeyi bırakıp bir anda bilmediğim bir hayatın içinde bulacağım kendimi. Sizce İSG sektöründeki koşullar(maaş,iş olanakları,yükselme vb) çevre mühendisliğine göre daha mı ön planda, her şeyi bırakıp gitmeye değer mi, kariyerimde ne gibi artıları/eksileri olabilir. Tecrübeli arkadaşlarım yardımcı olursanız sevinirim.

Ben hep mesleğimi yapmaktan yanaydım ama mesleki gelişmişlik anlamında Türkiye'de hala çevre mühendisliği yeterli değil. Eminim bir gün geri döndüğünde biz hala çevre mühendisliğinin sorunlarını tartışıyor oluruz ve sen o sırada iş güvenliği alanında uzmanlaşmış olursun. Eğer danışmanlık alanında çalışmayı düşünüyorsan da tecrübesiz olman çok bir şeyi değiştirmez, kolay öğreniliyor. Ama arıtma vs. gibi alanlar varsa kafanda ona bir şey diyemem.
Bir de Madagaskar ne ya çocukluk hayalim. ^^ Kısa dönem Tanzanya seyahatim olmuştu, çok tatlı insanlar. Zorlanacağını sanmam. Aksine aralarında kendini Einstein gibi hissedersin. Onları aşağılamak için söylemiyorum, nüfusun büyük çoğunluğu modern yaşama pek uyum sağlayamamış, sağlayanlar da oldukça ağırlar. (Marketteki kasiyer gözümün önünde 4 tane 1'i hesap makinesiyle toplamıştı.) Velhasıl bence güzel fırsatmış.

İşe başlamak için malesef biraz geç kalmışsın. Yurtdışı deneyimi iyidir. Üç dört basamak birden çıkmış olursun. Tavsiye ederim. Maaş ve yan haklar ve bölgedeki sosyal şartlar konusunda ince eleyip sık dokumanı öneririm.

aylık kaç bin dolar mesleğiniz olmayan bir işte bütün hayatınızı bırakıp bir afrika ülkesine gitmek için yeterlidir yada yeterli midir?

Yapamazsanda en azından 3 ay çalış . memlekete dönünce havan olur iş görüşmelerinde kapılar sana açılır. Meslek olmasada iş hayatını öğrenmiş olursun

Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Etrafımda, işin içinde olmayan insanlar sürekli ne yapacaksın oralarda perişan olursun, çıldırdınmı sen, bir tanıdık bulur sokarız seni burda güzel bir yere şeklinde benzer klişe yorumlar yaptığı için kafam allak bullak olmuştu sizlerin fikirleri gerçekten çok yardımcı oldu bana. Dediğiniz gibi, bir aksilik çıkmaz ise gitmeye karar verdim en azından geri dönsem bile yurtdışı tecrübem olmuş olur. Umarım hepimiz istediği şartlarda istediği işlerde çalışır ve mesleğimiz hakettiği yere gelir.

Sana bir yer ayarlarız diyenlere sakın inanma.Kimse sana bir yer ayarlamayacak.Kimseden gebe kalma zaten kimsenin de umrunda olmayacaksın.Yurtdışı iyidir Afrika bile olsa süksen olur :)

madagaskarı iyi araştır gideceğin yere bağlı. çölün ortasında bir başına kalma sonra :) gittiğin yer ada ülkesi. oldukça sıkıcı olacaktır bir yerden sonra. yabancı dil bilmeyen insanlar, hayatında hiç yemediğin şeyler vs. ama şu da var ki farklı ülkeleri turist olarak gezmek değil oralarda yaşamak muhteşem bir tecrübedir. Tercih senin. işe girdiğikten sonra istifa hakkını elinde tut ama süreli sözleşme imzalama. geri dönmek istersen başına çorap örmesinler sonra. Gitmekle hiçbir şey kaybetmezsin (sevgilin vs varsa onu kaybedebilirsin :) )