Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katı atıklar ve geri kazanım konusunda bunları biliyor musunuz?

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Katı atıklar ve geri kazanım konusunda bunları biliyor musunuz?

  • Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de özellikle büyük yerleşim birimlerinden insanların karşılaştığı en büyük çevre sorunu çöplerdir.
  • Evsel katı atıkların % 68 ’ini organik atıklar, kalan kısmını ise kâğıt, karton, tekstil, plastik, deri, metal, ağaç, cam ve kül gibi maddeler oluşturmaktadır.
  • Ülkemizde günde yaklaşık 65 bin ton çöp üretilmektedir.
  • Ülkemizde ve dünyadaki katı atıkların yönetiminin üç temel ilkesi vardır. Bunlar az atık üretilmesi, atıkların geri kazanılması ve atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesidir.
  • Çöplerin toplanmasından tutun da, depolanması veya bertaraf edilmesine kadar tüm hizmetlerin bir plan çerçevesinde ele alınması ve öncelikle bu atıkların değerlendirilmesi veya geri kazanılmasına, "çevre ile uyumlu atık yönetimi" denilmektedir.
  • Uygun şekilde depolanmamış çöpler yeraltı ve yüzeysel su kirliliğine, haşerelerin üremesine, çevreye kötü kokuların yayılmasına, görüntü kirliliğine ve çeşitli hayvanlar vasıtasıyla taşıyıcı mikropların yayılmasına neden olmaktadır.
  • Çöpü kaynağında azaltmazsak, bir gün çöp dağları arasında nefes alamaz hale gelebilriz...
   
Katı atıklar ve geri kazanım konusunda bunları biliyor musunuz? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Katı Atıklar

  Katı atıklar üzere tanımından bertarafına ve geri kazanımına kadar yazılmış güzel bir çalışma. Alıntıdır..
 2. Bunları biliyor musunuz?

  Küresel ısınma nedeniyle 2080'e kadar 200 - 600 milyon insanın açlık çekebilir, 1,1 - 3,2 milyar insanın da susuzluktan etkilenebilir. Yurdumuzda doğal olarak bulunan 9000 bitki türünden 3000'i sadece Türkiye'de yaşıyor. Ülkemizde yaşayan hayvan türü sayısı tüm Avrupa kıtasında yaşayan hayvan türlerinin 1.5 katı. Ülkemizde doğal olarak yaklaşık 120 memeli, 450 kuş, 13 sürüngen, 350...
 3. Katı Atık Geri Kazanım (Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti)

  2004 2020 Yılları Arası Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti Barnet, Camden, Enfield, Hackney, Haringey, Islington, Kuzey Londra Atık I˙daresi, Waltham Forest Kuzey Londra’da Atıklar Konusunda Yeni Bir Düsünce Tarzı Biz, Kuzey Londra’daki sekiz yerel yönetim olarak atık konusunda yeni bir düsünce tarzı gelistirmek için ortak çalısmalar yürütmekteyiz... Atıklar neden...
 4. Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım

  Ambalaj Atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine çevre görevlisi gereklimi ? Bu tür lisansa sahip tesisler danışmalık firmalarla çalışmak zorundalar mı?