Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kazan güçleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Merve Kübra tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Kübra

  Merve Kübra CMNet Üyesi

  Merhabalar;
  Çalıştığım Gıda Üretimi yapan tesis bünyesinde 2 adet kazan mevcut. Kazanların güçleri toplamı 2MW tın üstünde. Kazanlardan 1 tanesi yedek. Kullanılan kazan ise 2 ayrı fabrikayı beslemekte. Çevre izinleri için iki fabrika içinde ayrı ayrı başvuruda bulunacağım, fakat kazan gücü de ikiye mi bölünecek. Kazanın gücünün yarısının ayrı bir fabrikayı beslediği konusunda nasıl bir bilgilendirme yapabilirim? Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Öncelikle Firmalar ortak mıdır?
  Bu durumda tavsiyem, kazanlardan birinin tüm enerji sarfiyatını ve kirlilik unsurunu(emisyon vs) 1 firma üzerine alabilirsiniz. Firmalar aralarında bir protokol yapmalıdır. Kazan hangi firma bünyesinde ise o firma tüm sorumluluğu üstlenebilir. Bu şekilde İl Müdürlüğü'de kabul görüyor.
   
 3. Mahmut Konukcu

  Mahmut Konukcu CMNet Üyesi

  Merve Hanım,
  İki ayrı tesis olduğuna nasıl karar verdiniz? Ticaret sicilleri, adresleri, kapasite raporları vs. farklı ise Mjora'nın da belirttiği gibi tesis biri diğerinden enerji satın alıyor gibi gözükür ve gıda sektörü olduğundan da eğer başka izin konusu yoksa ihtimalen izinden muaf olur. Sorumluluğu üzerine alan tesisin izin alması yeterli olur.
  Ancak yukarıda saydığım belgeleri ortak(iki tesis için tek) ise zaten onlar tek tesis olarak işlem görecektir.