Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kek fabrikası atıksularının arıtımı için bilgiye ihtiyacım var. ne tür bir arıtma tasarımı gereklidi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Muharrem Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Muharrem Kılıç

Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

kek fabrikası atıksularının arıtımı için bilgiye ihtiyacım var. ne tür bir arıtma tasarımı gereklidir?

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Kek fabrikası için spesifik konuşmayacağım ama gıda firmalarında (un, bisküvi) genelde biyolojik arıtma yeterli oluyor.

3. Muharrem Kılıç

zeynep hanım elide analiz değerleri mevcut. sadece kimyaal yeterli gibi değil ama .

sizinde fikrinizi almak isterim.

koı:5200 mg/l
    boı 3500 mg/l
    akm:1700 mg/l
    yağ-gres. 1150 mg/l
    azot 110 mg/l

4. superjax

superjax CMNet Üyesi

bence masrafsız bir anerobik tesis işinizi görecektir.Gelen debi ne acaba?

5. Muharrem Kılıç

6. superjax

superjax CMNet Üyesi

yüksek KOİ ve BOİ girişinde (biyolojik tesisler için) bu debide en iyi verim anerobik tesislerde elde edilir ve biogaz eldesi de sağlanır.Biogaz tesis ısıtılmasında kullanılabilinir.

7. Muharrem Kılıç

yağda yüksek . anaerobik sistem tasarımı hiç yapmadım da :)

8. superjax

superjax CMNet Üyesi

o zaman örnekleri ve dökümanları toplayarak çalışmaya başlamak gerek:))

9. Muharrem Kılıç

10. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

debi düşük ama kirlilik yüksek bu yüzden bekletme süresine bağlı havuz hacimlerinizde sıkıntı olabilir. yağ ve greste yüksek demişsiniz bu yüzden havalandırmalı kum tutucu ve dengeleme tankına bağlı biyolik arıtma yapmanız daha doğru olabilir...

11. Muharrem Kılıç

kimyasal+biolojik nasıl olur sizce?

12. superjax

superjax CMNet Üyesi

bu kek den kasıt gıda maddesi olarak değil mi?
    Gres nasıl geliyor suya?

13. Muharrem Kılıç

katering firması burası,

analizi yapan yağ-gres diye belirtmiş.

14. serdaralkan

serdaralkan CMNet Üyesi

Önce kimyasal arıtma sonra biyolojik arıtma gereklidir. yinede atık su arıtma tesisi firmalarıylada bağlantıya geçersin onlar zaten bilirler. Proje onayını alabilmeleri için zaten tam arıtım sağlayacaklarına güvenebilirsin.

15. Muharrem Kılıç

16. TecnoB

TecnoB CMNet Üyesi

Fiziksel, Kimyasal ve biyolojik arıtma ya ihtiyacın var gibi duruyor atık suyun karakterine göre prosess içerisinde üniteler seçilebilir Ancak A.K.M miktarını fiziksel arıtmada 100-150 arasına indirgemeye müsaitse ve de yağdan kaynaklı cod artışıda fizikselde çözüleceğinden fiziksel ve biyolojik arıtma yeterli gelecektir ama detaylı inceleme sonucu daha net karar verilebilir...

Daha Ayrıntılı ve profosyonel bir yardım isterseniz iletişme geçebilirsiniz...

17. folge

folge CMNet Üyesi

Yeni işe başlayan biri olarak, önüme gelen debi ve kirlilik yüklerinin havuz tasarımında yaşattığı o zorluğu çok iyi yaşıyorum. ve hala da çözebilmiş değilim. Kiyasal+ biyolojik olarak tasarlasam bile yüklerin değerleri debiden çok büyük kalıyor. ve dediğiniz gibi bekletme süresine bagı havuz hacımlarım hep celısıyor. Bunun çözümü yok mudur? nedir?

18. Çiğdem Aksoy

Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

merhabalar;
    ekteki dosyada bir akım şeması paylaştım. Fiziksel+anaerobik+biyolojik arıtma

debi ve kirlilik yüklerine bakıldığında uygulanabilirliği ve işletimi kimyasal+biyolojik arıtmaya göre daha uygun. ille de kimyasal dersen birazcık kimyasal var tabi o da ph kontrolü için. (ben olsam anaerobik yapardım :) ) aklına takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Ekli Dosyalar:

19. folge

folge CMNet Üyesi

Müşteri anaerobik sistem istemiyor buyuzden kimyasal+biyolojik dusunuyoruz.
    tesk ederim çiğdem hanım :)

Kek fabrikası atıksularının arıtımı için bilgiye ihtiyacım var. ne tür bir arıtma tasarımı gereklidi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Karton Endüstrisi Atıksularının Anaerobik Arıtımı ve Arıtma Kinetiği

Karton Endüstrisi Atıksularının Anaerobik Arıtımı ve Arıtma Kinetiği Ender ÇETİN istanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Biyolojik olarak zor parçalanabilen yapıdaki karton endüstrisi atıksularının incelendiği çalışmada 5 farklı çamur yaşı (10-60 gün) ve 3 farklı organik yükleme hızında anaerobik arıtılabilirlik çalışmaları yürütülmüştür. Deneysel...
  2. kağıt endüstrisi atıksularının arıtımı

meraba arkadaşlar bitirme tezim için kağıt endüstrisi atıksularının arıtımı ve membran prosesler ile geri kazanımı hakkında kaynak olan varsa paylaşabilirmi?
  3. Tekstil atıksularının ultrasound ile ön arıtımı

tekstil atıksularının ultrasound ile ön arıtımı ile ilgili bilgilere acil ihtiyacım vardı yardımcı olursanız çok sevinirdim şimdiden teşekkürler
  4. Çinko fosfat kaplama atıksularının arıtımı

Çinko fosfat kaplama atıksularının arıtım yöntemleri ve projelendirilmesi ile ilgili bilgisi olan var mı?
  5. Arıtma tesisi tasarımı için program önerileri

Arkadaşlar arıtma tesisi tasarımında kullanılan önerebileceğiniz hesap programları var mı? Hesapları excel de mi yapmak daha kolay olur yoksa lisanslı program kullanmak mı?