Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal Arıtma

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında yadigar can tarafından paylaşıldı.

1. yadigar can

yadigar can CMNet Üyesi

kimyasal arıtma tasarımı yaparken tankların bekleme süreleri aralıkları nelerdir. araştırıyorum ama bulamadım acil yardım edebilen olursa çok sevinirim.

2. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Bizim proses raporunda hızlı karıştırma tankı için"literatürde 1-5 dk olarak verilmiştir. Ancak tecrübeye dayanılarak burada 10 dk alınmıştır",yavaş karıştıma için "literatürde 20-60 dk olarak verilmiştir" ifadeleri bulunmaktadır.

3. Recep Harmandar

Recep Harmandar CMNet Üyesi

Hızlı Karıştırma Bekleme Süresi(dak) 2-5
    Yavaş Karıştırma Bekleme Süresi (dak) 15-60
    Çökeltim Bekleme Süresi (saat) 45-120

Nötralizasyon ve Dengeleme İçinde Ekteki Dosyayı Bir İncele İstersen ...

Ekli Dosyalar:

4. Nefize Yıldız

Nefize Yıldız CMNet Üyesi

Kogülasyon ve nötralizasyon için 10 dk ( Hızlı karıştırma türbin tip karıştırıcı ile)
    Flokülasyon 30 dk ( Yavaş karıştırma pedal tip karıştırıcı ile)
    Çöktürme tankı için 3-4 saat çöktürme havuzunda lamella kullanırsan iyi olur. Taneciklerin hızını keser

5. Recep Harmandar

Recep Harmandar CMNet Üyesi

Tabiki biz literatürü aktardık, Tecrübelerimizi hesaba katmadık :islik:

6. Nefize Yıldız

Nefize Yıldız CMNet Üyesi

Tabi kimyasal arıtma tasarımı yaparken atıksuyun analizinin yapılması lazım. Jar testi sonuçlarıda önemli.

7. Çiğdem Aksoy

Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

kimyasal arıtma ile ilgili çalışma notlarımda bulduğum birkaç dosya ektedir. belki işinize yarar.

Ekli Dosyalar:

Kimyasal Arıtma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kimyasal arıtma dengeleme havuzu

100 ton luk kimyasal arıtma dengeleme havuzunda oluşan gaz çıkışını 20cm çapında bir boruyla cazibe bazlı sağlıyorum. Sorum şu; Havuzun içine bi karıştırıcı veya dipten havalandırma sistemi yerleştirsem ve aynı bacadan terfi etsem. O şekilde arıtma sistemine versem ne gibi bi sonuçla karşılaşabilirim. Amacım atıksuda oluşan gazın durgun sudan ayrılmasını depolanmamasını sağlamak. Acaba bunun...
  2. Kimyasal Arıtma

Merhaba arkadaşlar, Kimyasal arıtmada taşmalar oluyor, büyütmek ya da yeni bir tank yapmamız gerekiyor. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  3. Kimyasal arıtma çamurları

Arkadaşlar merhaba, Geçici faaliyet belgesi başvurusu öncesi İ.S.K.İ 'den DKKR başvurusu sürecindeyim. Firmamızdaki kimyasal arıtma sonucu oluşan arıtma çamurlarını İstanbul içinde gönderebileceğim lisanslı bir bertaraf tesisi aramaktayım. Firma ismi verebilecek olan ve görüş belirtecek olan arkadaşlar olursa çok sevinirim, teşekkürler.
  4. Paket kimyasal arıtma hakkında

Paket Kimyasal Arıtma Tesislerinin hesaplanması nasıl yapılıyor ? Elinde bir örnek hesaplama olanlar paylaşabilirse sevinirim.
  5. Kimyasal arıtma

karışık endüstrili atıksularda kimyasal arıtım metodları nelerdir? [COLOR=#333333] [COLOR=#333333]KOI:4000 , AKM:1850, BOI:1700, TOPLAM FOSFOR: 20 TOPLAM AZOT: 70 mg/ lt giderimi için neler yapılmalıdır? en modern teknolojiler nelerdir?