Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Klima suyu analizi nerede yapılır?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

1. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

haberlerde klimanın L. Pneumophilia adlı bakterinin zatürreye neden olduğu vardı bunu biliyordum zaten ama biri yorumlarda klimanın suyunu nerede tahlil ettirebiliriz demiş böyle birşey yapılabiliyor mu ? yapılıyorsa nereye başvurulmalı, ücretli midir?

2. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Çevre lâboratuvarları yapabilir sanıyorum.
    Bu bakterinin Lejyoner Hastalığına sebep olan bakteri olduğunu sanıyorum. Bir ara araştırmıştım biraz. Bu bakteriler sularda görülmesi daha ziyade normal ( Yani karşılaşılabilen durum ) deniliyordu ancak ciğerlere girmesi sonucunda bağışıklığı güçlü olmayan insanlarda hastalığa sebep olabiliyor diye okumuştum. Ciğerlere girmesi için de klima şu şekilde yardımcı oluyor:
    Biliyorsunuz klimalarda su damlacıkları oluşabiliyor. Bu damlacıkların aeresol hâlinde havadan ciğerlere girmesi olasıdır. Öksürme refleksi o an yeterli olmazsa damlacık ciğerlere gidebiliyor. Tabi ki hizmet sektöründe iş yapan kurumlar için bu bakteri olmamalı diye tahmin ediyorum.
    Otellerde çeşitli sularda bu analizlerin çevre lâboratuvarları tarafından yapıldığını biliyorum. Kısacası yapılabilir :)

3. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Bir şey ekleyim, klima suyundan daha ziyade belki filtreler incelenebiliyor da olabilir.

4. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

evet lejyoner hastalığını bu bakteri yapıyor ama yorum yazan birinin sorusu evlerde olan klimalar içindi. gerçi filtrelere yerleşiyorsa sanırım öyle zaten filtrenin yılda 1 değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. evlerimizdeki klimaların sularını nerede tahlil yaptırırız diyorlar. benim bildiğim böyle bir uygulama yok .

5. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Suyu herhangi bir lâb tahlil eder de, bu bakteri klimanın suyunda mıdır ondan emin değilim.

Klima suyu analizi nerede yapılır? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. yer altı suyu analizi

Merhabalar, Yer altı suyu analiz sonuçları hangi yönetmeliğe göre değerlendiriliyor ? Su kirliliği yönetmeliğine baktım ancak laboratuvarda analizi yapılan parametreleri bu yönetmelikte bulamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.
  2. Çevre boyutları ve risk analizi prosedürü ve risk analizi formu

Merhaba..Ben çelik konstrüksiyon imalat ve montaj firmasında çalışıyorum..Bu sektörle ilgili çevre boyutları risk analizi formu ve prosedür örneğine ihtiyacım var..Bu konuda yardımcı olabilecek varsa sevinirim..
  3. Kullanım suyu analizi ?

Merhaba arkadaşlar işletmemize giren kullanım suyumuzun analizini yaptırmak istiyoruz çıkan endüstriyel atıksuyumuz ile değerlerini karşılaştırmak istiyoruz işletmemize gelen kullanım suyumuzun analizini yaptırırken hangi değerleri istemem gerekir acaba?
  4. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...
  5. Kaplıca suyu analizi

arkadaşlar kaplıca için çevre iznine başvurmam gerekiyor.bunun içinde çaya deşarj ettiğimiz suyun analizini yaptırmam lazım.kanalizasyon suları şebekeye gidiyor.diğer kaplıca sularının analizini skky nde hangi tabloya göre yaptırmalıyım,yardımcı olursanız sevinirim.