Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KOI Ölçüm hesabı

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında cevreciyiz tarafından paylaşıldı.

 1. cevreciyiz

  cevreciyiz CMNet Üyesi

  ÖLÇÜM HESABI

  Kimyasal Oksijen İhtiyacı numunenin şiddetli asidik ortamda ,kuvetli bir oksitleyici olan dikromat ile kaynatılarak oksitlenmesini sağlayan 2 saatlik bir kaynatma sonucunda,tüketilmeden kalan oksitleyicinin miktarının standart indirgen madde çözeltisi ile volümetrik yoldan saptanması hesasına dayanır.Kaynama hesnasında uçucu organik maddelerin kaybını önlemek için geri soğutucularda çıkan buharın yoğunlaştırılarak ana kaba geri kazanılması gerekmektedir.
  Numune ve K2Cr2O7 ile ortama katılan %50 H2SO4 ortamın asidik olmasını sağlar.Sülfirik asit içinde bulunan gümüş sülfat katalizör görevi yapar.Gümüş sülfat katılmaması halinde hem reaksiyon yavaşlar hemde uzun zincirli alifatik gruplar,heterosiklik aromatikler,uçucu organikler gibi bazı maddeler ölçüm dışında kalabilir.
  Kimyasal Oksijen İhtiyacı Tayininde organik maddenin oksidasyonun denklemi aşağıdaki gibidir.
  CnHaOb + c( Cr+72O7-2 )= + 8c H+ à n CO2 + . a + 8c . H2O + 2c Cr+3
  2
  Buradaki c katsayısı ;
  c = . 2 . n + . a . _ . b .
  3 6 3
   
KOI Ölçüm hesabı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Nüfus Hesabı 1.1

  Çevre Mühendisliği ve İstatistik Bilimlerinde sık kullanılan nüfus hesap yöntemlerine göre gelecek yıllar için nüfus tahmini yapar.. İYİ ÇALIŞMALAR..
 2. Daf çamur hesabı

  Detaylı DAF çamur hesabı bilen var mı?
 3. Ölçüm Belirsizliği Hesabı

  Konu hakkında dökümanı olan arkadaşlar...
 4. Kla hesabı

  Selam arkadaşlar sitede yeniyim, tüm konuları inceleme fırsatım da olmadı, konu daha önce açıldıysa özür dilerim, kLa hesaplanması ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa öneri ve tavsiyede bulunabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim.
 5. Baca hesabı

  Termik santralde yapılacak baca gazı arıtma tesisleri için baca hesabı yapmam gerekiyor. Baca yüksekliği hesabı nasıl yapılır