Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kojenerasyon ünitelerinin kapsamının belirlenmesi hk.

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Zeynep Şenel tarafından paylaşıldı.

1. Zeynep Şenel

Zeynep Şenel CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    2 Jeneratör bacası,
    3 Isınma kaynaklı bacası, (1950kw*3)
    1 Kojenerasyon bacası bulunan bir tesisimin, (1950kw)
    EK 1 ve EK 2 kapsamlarında yerini,
    EK 2 1.2.2 ve 1.3 olarak düşünmekteyim.
    Aceba daha önceden kojenerasyon ve trijenerasyon üniteleri olan tesisi bulunan arkadaşlar var mıdır? Kapsam olarak daha farklı düşünmem gereken noktalar var mıdır? Eklemem gereken maddeler??
    Kojenerasyon ünitesi ile ilgili dikkat etmem gereken hususlar hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlardan cevap beklemekteyim.
    Teşekkürler...

2. Emel.Şimşek

Emel.Şimşek CMNet Üyesi

Kojenerasyon ünitesi bulunan tekstil fabrikası için GFB aldım. ÇKAGİLHY kapsamındaki yeri:
    EK-2
    Madde 1.1.2.Gaz yakıtlı tesislerden toplam yakma sistemi ısıl gücü 2 MW ve daha büyük 100 MW’tan küçük olan tesisler
    Madde 1.2.2.Gaz yakıt (doğalgaz, sıvılaştırılmış petrol gazı, kokgazı, yüksek fırın gazı, fuel gaz) yakan ve toplam yakma sistemi ısıl gücü 2 MW ve daha büyük 100 MW’tan küçük olan tesisler*
    Madde 4.16.Terbiye işlemlerinden kasar (haşıl, sökme, ağartma, merserizasyon, kostikleme ve benzeri) ve boyama birimlerini birlikte içeren iplik, kumaş veya halı fabrikaları.*

3. Zeynep Şenel

Zeynep Şenel CMNet Üyesi

Teşekkür ederim, Emel Hanım
    Uygulamalar, her bir İl Müdürlüğü' nde farklı olduğu için,
    Hangi İl Müdürlüğü' nden aldığınızı sorsam ? :)

4. Emel.Şimşek

Emel.Şimşek CMNet Üyesi

Bursa'dan aldım Zeynep Hanım :)

5. Zeynep Şenel

Zeynep Şenel CMNet Üyesi

Teşekkürler Emel Hanım,
    Malesef, farklı İl Müdürlükleri :s

Kojenerasyon ünitelerinin kapsamının belirlenmesi hk. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atıkların kod numarasının belirlenmesi..

Arkadaşlar merhaba, Otomotiv yan sanayi firmasında çalıısyorum. Kontamine olmuş atıklar ve atık yağ vs cıkıyor. Yağlarımızı analiz ettirdik fakat yaptırdıgımız firma sadece kaçıncı kategoride oldugumuzu yazmıs o kadar. Şimdi laboratuvar tehlikeli atık kodunu belirlememiş bunu ben mi belirlemeliyim yoksa analiz yaptrdığımız laboratuvar mı belirlemeli? Ayrıca yönetmeliği okudum fazlasıyla...
  2. trafo atık kodu belirlenmesi

trafonun atık kodunu bilen arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim
  3. Ters osmoz ünitelerinin kimyasal yıkanması (cip)

[FONT=Georgia]Ters Osmoz (RO) Membranlarının Yıkanması [FONT=Georgia] [FONT=Georgia]Ters osmoz membranlarının,bu işlem için tasarlanmış özel su kimyasalları ile yıkanarak, sağlıklı görev yapması sağlanır.Ancak bu membranların sınırlı bir ömrü olduğu unutulmamalıdır. [FONT=Georgia]Membranların tıkanması sorununun giderilmesi bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. [FONT=Symbol]·...
  4. Kojenerasyon

Arkadaşlar kojenerasyon ünitesi bulunan bir tesis için il uygunluk denetimi geçirmiş kimse var mı?
  5. Ön arıtma ünitelerinin yağ ve gres atığı

Merhaba Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinde ön arıtma ünitelerinden yüzeyden sıyrılarak alınan yağ ve gres atıklarının bertarafı konusunda nasıl bir yöntem izlenmekte ve bu atıklar yönetmeliklere tabi midir.Bertarafı öncesinde herhangi bir analiz yapılmakta mı ? Lisans tezim kapsamında bu konuları araştırıyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.