Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kömür Depolama, Eleme ve Briketleme Tesisleri ile ilgili iş termin planı

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Mustafa Parlayıcı tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa Parlayıcı

  Mustafa Parlayıcı CMNet Üyesi

  kömür depolanan tesisler için iş termin planı hazırlayan var mı? benimle paylaşabilir mi?
   
 2. deucevre

  deucevre CMNet Üyesi

  kömür tesisleri için elinde iş termin planı örneği olan var mı?
   
 3. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Kömür tesisi için iş termin planına neden ihtiyaç duydunuz acaba ?
   
 4. deucevre

  deucevre CMNet Üyesi

  kömür depolama, eleme ve briketleme tesisleri genelgesinde geçen iş termin planını kömür depolama tesisimiz için hazırlamak istiyoruz ama genelge iptal mi oldu ya da hala yürürlükte mi bir bilgi bulamadım
   
 5. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliginin Kontrolü Yönetmelik Uygulaması Genelgesinde (2009/19) 30 Kasım2009 tarihine kadar kömür depolama tesislerinin iş termin planlarını ilgili İl Müdürlüklerine sunarak yatırımları 31.12.2011 tarihine kadar tamamlamaları ile ilgili bir hüküm bulunmaktadır.


  Yine Kömür Depolama, Eleme ve Briketleme Tesisleri (2010/15) genelgesi ile kömür tesisleri ile ilgili önlemlerin yeterli olmadığı ve buna bağlı olarak 2010/15 genelgesinde yer alan tedbirlerin de alınması gerektiği belirtilmiş.


  Bildiğim kadarı ile her iki genelge de hala yürürlükte ancak tesislerin iş termin planı sunmaları ile ilgili süreceler çoktan dolmuş durumda. Şuan itibariyle tesislerin gerekli şartları sağlıyor olmaları gerekiyor. Buna rağmen tesisiniz gerekli şartları sağlamıyor ve İl Müdürlüğü iş termin planı istiyor ise; 2010/15 genelgesi ekinde bir tablo mevcut dunu örnek alabilirsiniz. Ama benim tavsiyem tesise özel bir iş termin planı oluşturmanız.


  Bir iş termin planında; tesisin mevcut durumu, tesiste mevzuat gereğince alınması gereken önlemler (veya tesisin gönüllü olarak alacağı artı tedbirler), bunların yatırım/inşaat ve işletmeye alınması ile ilgili öngörülen zamanlara ilişkin bilgilerin bulunması gerekir.


  Benim tahminim; eğer tesis faaliyetiniz bir başka konu ise yani kömürü kendi ihtiyacı için kullanan bir işletme ise ve iş termin planını kömür depolama sahanız için yapacaksanız İl Müdürlüğü iş termin planınıza göre süre verebilir, ancak tesisiniz kömür tesisi ise (kömür satışı yapılıyor ise) faaliyetinizi durdurup eksikliklerinizi tamamladıktan sonra çalışmanızı isteyecektir diye düşünüyorum.


  Ekte ilgili genelgeler yer almakta, sonuçla ilgili bizleri de bilgilendirirseniz sevinirim.
   

  Ekli Dosyalar:

 6. Uğur B.

  Uğur B. CMNet Üyesi

  Zaten söylediğiniz tesis GFB almak zorunda. GFB alırkende İl Müdürlüğü uygunluk yazısında gerekli düzenlemeleri yapmış olmanız gerekiyor. O genelgenin amacı sizin GFB'lerden önce yatırımı ne zaman yapacağınızı gösteren durumdu. Sadece kömürlerle ilgili değildi. Tüm maden şirketleri ile alakalı idi. Yani demek istediğim iş termin planı sunmadıysanız hiç vermeyin. Onun yerine il müdürlüğü uygunluk şartlarını sağlamaya bakın. Zaten onun için geldiğinde durumu halletmiş olacaksınız.
   
 7. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Pardon tüm maden şirketleri ile alakalı derken?
   
 8. Uğur B.

  Uğur B. CMNet Üyesi

  Kırma elemelere toz indirgeme, konveyör bantlarının üzerinin kapatılması, stok sahasında tozumanın engellenmesi gibi konuların tamamı maden şirketlerine gönderildi. Bununla ilgili olarak iş termin planı istendi. Yatırımı ne zamana kadar tamamlayacaksınız diye. İl çevrelerin il müdürlüğü uygunluk görüşü vermek için sahaya geldiklerinde de en çok baktığı noktalardan biride bunlar.
   
 9. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Bahsettiğiniz konu Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Genel Müdürlüğü’nün 13.11.2009 tarih ve 9086-64450 sayılı yazısı ile I. ve II. Grup Madenlerin kırma-eleme işlemlerine tabii tutulduğu tesislerin kapalı hale getirilmesi ve toz indirgeme sistemlerinin kurulmasıyla ilgili bir konu.

  Kömür Depolama, Eleme ve Briketleme Tesisleri ile ilgili durum biraz daha farklı, bu konuya özel bir genelge (2010/15) yayınlanmıştı ve şartları da kırma elemelere göre biraz farklı.

  Ancak söylediğiniz doğru, sonuçta olan fiziksel şartların sağlanması. Ancak bu tesislerde fiziksel şartları sadece SKHKKY Ek-1 olarak anlamamak, bu konudaki genelgedeki hükümlere de bakmak gerekiyor.
   
Kömür Depolama, Eleme ve Briketleme Tesisleri ile ilgili iş termin planı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. LPG depolama tesisleri

  merhaba ek 1 kapsamındaki bir LPG/LNG depolama tesisi için alınacak çevre izin ve lisanslar,yapılacak bildirimler ile ilgili bir plan yapmam gerekiyor bu konu hakkında daha önce çalışma yapan var mı ???
 2. tat tesisleri ile ilgili yardım

  merhaba arkadaşalr! benim yardımınızı istediğim konular *yeni yönetmelikle başlayan ambalaj atığı aktarma merkezlerinde aranan özellikler? *lisans almak için artık belediyelerle sözleşme yapmaya gerek olmadığını biliyorum ön lisans alınmış firmalar içinde gecerlimidir? *lisanslı bir firma kendi illeri dışından da ambalaj atığı toplayabilirmi şimdiden ilgi ve alakanıza teşşekkür ederim
 3. Kömür kurutma ve yıkama tesisleri ptd

  Kömür yıkama ve kurutma tesisleri rapor hazırlayacağım ÇED Yönetmeliği hangi kapsamında değerlendirmem lazım Ek-2 madde.49 [FONT=Verdana]) e) Cevher hazırlama tesisleri mi yoksa [FONT=Verdana]f) Cevher zenginleştirme tesisleri (Ek-1’de yer almayanlar) mi ? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. [FONT=Verdana]Herkese iyi çalışmalar...
 4. Tabs bildirimi ve geçici depolama tesisleri

  Arkadaşlar, Mart ayına girdik bildiğiniz gibi TABS bildirimi yapılacak ay sonuna kadar.ç merak ettiğim bir konu var. Tesisimizden UATF ile "Geçici Depolama" iznine sahip tesislere sevkedilmiş (ÖTL'ler mesela) atıklar için bildirim yapacak mıyız? Yoksa bu tesisler zaten nihai bertarafçıya gönderdikleri bu atıklar için başka bir bildirim yapıyorlar da biz atık üreticisi olarak...