Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurutulmuş tehlikeli arıtma çamuru bertrafı

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında İbrahim Şehit tarafından paylaşıldı.

 1. İbrahim Şehit

  İbrahim Şehit CMNet Üyesi

  Merhabalar Sayın Arkadaşlar,

  Benim buradaki sorum, tesisimizde prosesten kaynaklanan atık ısım var ve bunun ile arıtma tesisinden çıkan Tehlikeli arıtma çamurunu kurutup miktarını azaltmak için kurutmak istiyorum. Kurutma işleminden sonra KM oranı 90-95 civarında olacak, ben bu kurumuş çamuru bertaraf ettirirken yine bertaraf ücreti verirmiyim? verirsem ortalama sizlerin bildiği bir fiyat varmıdır? Sonuçta çimento fabrikaları hammadde olarak kullanabiliyor bunları diye biliyorum. Veya başka sizlerin önerebileceğiniz uygulama da olan ekonomik yöntemler nelerdir?
  Şimdiden verdiğiniz cevaplar için Teşekkür Ederim.


  Saygılarımla.
   
 2. Asım Erdoğan

  Asım Erdoğan CMNet Üyesi

  İbrahim Bey Merhaba,
  Öncelikle çamurunuza bir analiz yaptırmanız gereklidir,
  bunun fiyatı da 3500TL- 4000 Tl arasındadır,
  bu analiz sonucu kuru çamurunuzun tehlikeli yada tehlikesiz sınıfına sokulur,
  eğer tehlikesiz çıkarsa belediyelere düzenli depolama için gönderebilirsiniz yada çimento fabrikalarına ama bunun bir ücreti olacağı kesindir, eğer çamurunuz tehlikeli ise lisanslı bertaraf tesisine göndermeniz gerekmektedir,
  fakat burada çamurun miktarı çok önemlidir,

  Bu bilgiyi benimle paylaşabilirseniz daha farklı yardımcı olmaya çalışırım,
  Saygılarımla.
  Bana bu numaran ulaşabilirsiniz, 0530 763 49 30
  İyi çalışmalar.
   
 3. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Merhaba İbrahim Bey,

  Kurutulmuş çamurunuzun lisanslı tesislerde değerlendirilmesi sonucu çok farklı fiyatlar almanız mümkün. Çamurunuzun kurutulmuş halinin Çimento tesislerinde hammadde olarak değerlendirilebilmesi için Tübitak'ta yaptıracağınız Ek3B testinin sonucunda tehlikesiz atık çıkması durumunda Çimento tesisleri bu atığı alternatif hammadde olarak değerlendirebilirler. Bu test haricinde herhangi bir çimento tesisi ek3b testi ya da bakanlık tarafından bildirilen tehlikesiz olduğuna dair görüş yazısı olmadan alternatif hammadde olarak değerlendirmeleri yasal olarak mümkün değil.

  Bunun haricinde Çimento tesisleri kurutulmuş çamurunuzu ek yakıt olarak değerlendirme imkanı da mevcut. Bu durumda kurutulmuş çamurunuzun çimento tesislerinince fiyatlandırılması çimento tesislerinin prosesleri ve birazda firma politakalarına göre değişkenlik gösterebilir. Çamurunuzun kalorifik değerine göre ücretlendirme değişkenlik gösterebilir.

  İkinci bir alternatif olarak Atıkların düzenli depolanmasına ilişkin yönetmelikte yer alan ek2 kriterlerini bakanlık tarafından akredite edilmiş bir laboratuarda test ettirip çıkan sonuca göre 1., 2. ya da 3. sınıf depolama sahalarına gönderebilirsiniz. Çıkan analiz sonucu limit değerlerinde üstüne çıkarsa, üste çıkan değerlerin bazıları için X3 limitini baz alarak bakanlıktan depolanmasıyla ilgili olarak görüş sormak gerekecektir. Ancak sahada yaşadığım tecrübelerime göre bazı durumlarda il çevre ek2 testine gönderilmek üzere numuneyi kendileri almak istiyor. Bu konuyu gönderim yapmadan önce güvenli tarafta kalmak adına il çevre ile görüşebilirsiniz. Zira iki kere test yaptırmak durumunda kalabilirsiniz. Test sonucuna göre çıkan sınıflandırmada da depolama sahalarının ücretleri değişkenlik gösterebilir.


  Saygılarımla,

  Oğuz DEDEHAYIR
   
 4. Kağan

  Kağan CMNet Üyesi

  Oğuz Bey yapılan yada yapılacak olan analizlerin geçerlilik süresi ne kadardır?..
   
 5. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Kağan Bey,

  Esasen net olarak emin değilim, bu gün dışarıda olduğum içinde yönetmelikleri tekrar gözden geçiremedim. Bu konuyla ilgili atladığım veya eksik söylediğim bir durum olursa diğer arkadaşların da yardımcı olmasını rica ederim.

  Bu testi yaptırdıktan sonra prosesinizde majör değişiklikler olmadığı, Atıkların düzenli depolanması ile ilgili yeni bir yönetmelik veya mevcut yönetmelik maddelerinde EK2'ye ait değişiklikler olmadığı sürece değiştirmeye ihtiyacınız yok ancak yasal bir süre var mıdır? inanın çok net bir süre ben hatırlamıyorum.

  Saygılarımla

  Oğuz DEDEHAYIR
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Düzenli Depolamaya Gönderilecekse,Ek-2 analizi yılda 1 defa yapılmalıdır.
  Atıkların Düzenli Depolanmasına İlişkin Y. Madde -21
  ''2) İşletmeci, yılda asgari bir kez olmak kaydı ile temel özelliklerinin tanımlanması ve nitelendirilmesi için yapılan testler sonucunda belirlenen sıklık ve kapsam dâhilinde uygunluk testinin yürütülmesini sağlar. Test sonuçlarına ilişkin kayıtları, en az beş yıl boyunca muhafaza eder.''
   
Kurutulmuş tehlikeli arıtma çamuru bertrafı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tehlikeli atık çamuru (siyanür-krom-çinko içerikli) bertarafı

  ArkadaŞlar bu tehlİkelİ atiklarin yok edİlmesİ konusunda fİkİr sahİbİ olan var mi alternatİf ve farkli projeler olursa sevİnİrİm..
 2. Arıtma çamuru?

  Eloksal tesisimizin atıksu arıtma tesisi çamurlarının analizini yaptırıp il çevre ve orman müdürlüğüne gönderdik.Tehlikesiz atık olarak muamele görecek atıklar sınıfında yer aldığını söylediler.Belediye alabiliyormuş ama çamurumuzun özelliklerine göre almayabilirmişte.Dilekçe hazırladım belediyeye proses akım şeması ve çamur analiz sonuçlarıyla birlikte göndereceğim.Ancak çimento fabrikaları...
 3. Aritma Çamuru

  merhaba arkadaşlar; yapmış olduğum araştırmalarda arıtma çamuru yağ-gres içeriği ile ilgili herhangi bir sınır değere ulaşmadım.fikri olan var mı acaba??
 4. Tehlikeli Atık Çamuru Tesis İçinde Depolanması

  evet meslekdaşlarım, başlıkta belirttiğim gibi şuanda depolama yaptığımız yer atık yönetim planıyla birlikte bakanlığıa sunduğumuz yer ile sıkıntılarımız var (Başka birşeylerin gelerek depolama alanının kullanılması gibi) bizde başka bir yere düşünüyoruz. fakat yönetmeliğe göz gezdirdiğimde bununla alakalı herhangi bir kavram bulamadım veya gözümden kaçtı, acaba bana yardımcı...
 5. Tehlikeli nitelikli evsel arıtma çamuru

  Merhaba arkadaşlar, Bir tesisime ait evsel atıksu arıtma tesisinden alınan arıtma çamuru analizi tehlikeli olarak sonuç verdi. Lisanslı firmalar evsel arıtma çamurlarının belediyelere verilmesi sebebiyle bu çamurları kabul etmiyorlar. Belediye ise tehlikeli nitelikte olması sebebiyle kabul etmiyor. Bu durumda bildiğim sadece çimento fabrikaları var alabilecek ancak onlar da çok maliyetli...