Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kütle denkliği

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Lisanslı tesisler dışında imalat yapan sanayilerden de atık miktarının doğruluğu açısından kütle denklikleri istenebiliyor.Fakat kütle denkliği ucu çok açık olmakla birlikte her atık için hesaplama kısmında zorluklar yaşanıyor. Asıl sorun şu, tekstil fabrikası olarak temin ettiğiniz yardımcı kimyasal boyaları kolilerde alıyorsunuz diyelim. Koliler üretim aşamasından tehlikeli de tehlikesiz de çıkabiliyor. Tehlikesizleri işletme içinde kullandığınız da oluyor veya dışarıya bir malzeme ile sevk ettiğiniz de oluyor. Burada kütle denkliğini sağlıklı kurmak mümkün olmuyor. Mesela tehlikesiz boya kolisini ben floresan atıklarını kırılmaması için kolilere koyup lisanslı tesise vermek için kullanıyorum. Burada oluşturulan kütle denkliği hatalı olacaktır. Bu konuda bir fikri olan var mı ya da il müdürlüğü böyle bir talepte bulunmaz diyebilir miyiz?

  Şöyle sorayım ,siz tesis içinde tehlikesiz atıklarınızı bir şekilde kullanıyorsunuz. Burada atık miktarı beyan ettiğinizde giren-çıkan eşitliğinden açık çıkacaktır. Bu nasıl ispat edilir? Böyle bir durumla karşılaşan var mı?
   
Kütle denkliği konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kütle-denge tablosu

  Geçici faaliyet belgesi alan ,tehlikesiz ve tehlikeli atık geri dönüşümü yapan firmalar her ay kütle-denge tablosu yapmak zorundadır.Bu kapsamda tehlikeli atıklar için olan kütle-denge tablosunu bulabildim ancak tehlikesiz atıklar için ayrı bir tablo var mı? varsa nerden bulabilir e-izin sayfasında bulamadım.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum:)
 2. Kütle Denge Tablosu

  Arkadaşlar elinde Kütle Denge Tablo formatı olan var mı?
 3. Kütle denge uygulaması

  Kütle denge uygulamasında problem yaşayan var mı? Bende aşağıdaki gibi bir sorun çıkmaktadır.
 4. Atık kütle balans

  Giden UATF kaydı yapabilen var mı ? Sistem ne zaman düzelecek gören duyan var mı :)
 5. Kütle denge tablosu hk.

  Arkadaşlar Merhabalar, Plastik geri dönüşüm firmasıyız kütle denge bildirimleri hakkında siteden 2015 ertelendiği yönünde bazı yazılar okudum son durum nedir ? elden doldurulması gerekli midir ? elden doldurma konusunda bulunan formatta elinde örnek doldurmuş tablo olan paylaşabilir mi lütfen Herkese sıkıntısız bir hafta diliyorum