Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kyoto 2020’ye uzatıldı!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Katar'da yapılan BM İklim Değişikliği Konferansında yeniden büyük bir başarısızlığa düşülmesinin önüne geçilerek Kyoto Protokolünün 2020'ye dek uzatılması kararlaştırıldı.

  Yaklaşık 200 ülkenin onayını alan karar uyarınca Kyoto Protokolü, küresel ısınmayla mücadelede yasal bakımdan bağlayıcı tek plan olarak yürürlükte kalacak.
  Atmosferi en çok kirleten ülkelerden ABD, 1997 tarihli asıl protokolü hiçbir zaman onaylamadı. Kyoto Protokolünün mühleti bu yılın sonunda dolacaktı.Ancak Kyoto Protokolü, yalnızca gelişmiş ülkeleri kapsıyor. Bu ülkelerin küresel düzeyde sera etkisi yaratan gaz salımları ise % 15'ten az.
  Katar'ın başkenti Doha'da 12 gündür süren konferans, zengin ülkelerin, iklim değişikliği yüzünden kayba uğrayan yoksul ülkelere tazminat ödemesi konusunda doğan görüş ayrılıkları yüzünden 24 saatten fazla uzadı.
  Fransız Haber Ajansı AFP, sonuçta bugün, 27 üyeli Avrupa Birliği'yle, Avustralya ve diğer birçok sanayileşmiş ülkenin, karbondioksit salımlarında 2020'ye dek kesinti yapmaları öngören maddeyi kabul etmeleriyle, anlaşmaya varıldığını bildirdi.
  Ancak protokolde ABD, Çin ve Hindistan gibi atmosferi en çok kirleten ülkelerin imzası bulunmuyor.
  Doha Konferansı'nda ayrıca 2015 yılında, tüm ülkeleri kapsayan ve Kyoto Protokolü'nün yerini alacak daha geniş çaplı bir antlaşma benimsenmesi planı üzerinde de çalışmalar yapıldı.

  Haber: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/12/121208_climate_talks.shtml
  haber.jpg
   
Kyoto 2020’ye uzatıldı! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ab ve kyoto protokolü

  AB ve KYOTO PROTOKOLÜ Avrupa Birliği (AB), 1990 yılındaki Lüksemburg Çevre ve Enerji Konseyi kararıyla BMİDÇS’den çok daha önce kendi içinde bir salım hedefi benimseyerek uluslararası çabalarda daha erken ve güçlü bir konuma geldi. AB, Sözleşme müzakerelerinde de, iklim değişikliğinin küresel bir sorun olduğunu, bu nedenle başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerinin sera gazı...
 2. Yeni Kyoto AB'yi böldü

  Dünyadaki karbon salınımlarının yüzde 11'ini yaratan Avrupa Birliği'nin çevre bakanları, ikinci dönem bir Kyoto Protokolü'ne katılmayı, ancak kirliliğin büyük kısmını gerçekleştiren ülkelerin de katılması halinde kabul edeceklerini açıkladı. Euroactiv'in haberine göre Lüksemburg'da bir araya gelen AB çevre bakanları, Kasım sonunda Güney Afrika'nın Durban kentinde başlayacak iklim konferansı...
 3. Kanada, Kyoto Protokolü'nden çekildi

  Kanada, böylece 1997'de imzalanan ve 2005'te yürürlüğe giren bu anlaşmadan resmen çekilen ilk ülke oldu. Kanada, sera etkisine yol açan gazların salımının azaltılmasını hedefleyen Kyoto Protokolü'nden çekildi. Kanada Çevre Bakanı Peter Kent, ülkesinin bu kararına gerekçe olarak ''Kyoto Protokolü'nün çalışmamasını ve protokolde kalması durumunda milyarlarca dolar ceza ödemek zorunda kalma...
 4. 2009-2020 Çevresel Gürültü Eylem Planı(Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü)

  Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan 2009-2020 Çevresel Gürültü Eylem Planı.