• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Lab. stajım için yardımlarınıza ihtiyacım var :(

Hande Öztürk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MWH Global
Merhaba:)
Bahçeşehir Üniversitesi 2.sınıf öğrencisiyim.Kafamı kurcalayan, bir türlü çıkış yolu bulamadığım bu staj konusunu sizinle paylaşmak istiyorum.
BAU da eğitim dili %100 ingilizce.A dan Z ye tüm dersleri ingilizce olarak aldım ve benim için çok yorucu ve zor geçen bu 3 dönemi bölümde ilk 5 öğrenci arasına girerek tamamladım.
4.dönemin sonunda(2.sınıf sonu) 20 iş günü zorunlu tutulan lab. stajımı yapmam gerekiyor.Ama kafamda bir çok soru işareti var.Üst dönemden insanlarla konuştuğumda "Çay servisi yapmaya hazır ol, 20 gün doldur ve kaç, sana hiç bir şey katmayacak" gibi tepkiler aldım özellikle İSKİ için bunu çok söyleyen insan oldu.Açıkçası bu konuşmalar beni hayal kırıklığına uğrattı.3 dönem boyunca hem teorik hem pratik olarak aldığım derslerde öğrendiklerimi uygulayamadıktan sonra hayatımın büyük bir parçası olacak olan mesleğimin ilk stajını bomboş geçireceksem ne anlamı kalıyor.Bana göre HİÇ.Ben stajı dönemimi boş geçirmek istemiyorum.Benim bilgime bilgi katacak, ilk defa tanıştığım bu sektörde ne olup bittiğini anlayabileceğim, mesleğimi sonuna kadar hissedebileceğim, küçük de olsa iş tecrübesi edinebileceğim bir dönem hayal ediyorum.Sorun şu ki bana ciddi anlamda faydası olabilecek bilgilerimi kullanabileceğim bir firma var mı?Yoksa hep dedikleri gibi boş mu böyle stajlar sadece 'göstermelik' bir belge ve öylesine bir staj defterinden ibaret mi?Elimden gelen fedakarlığı yapmaya hazırım hatta stajı 20 günün ötesine taşımak da isterim.Önerilerinize ve tecrübelerinize çok çok ihtiyacım var.Sadece boş bir çevre mühendisi olmamak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.Şimdiden teşekkürler

Bende gece 3 te oradaydım. Evet herkesin geçen seneden ağzı yanmış baya erken geldiler benim gibi :) Neyse hayırlısı olsun umarım yine istediğin bir staj yeri bulursun

Sanırım Laboratuvar kontenjanı dolmuş çünkü kontenjan 300 diye söylemişlerdi orada. Ben şanslı olanlardanım 23. sıradaydım ve istediğim yere yerleştim :)

300 stajer mi yapıyor :eek: oha oha film ismi gibi o kadar büyük mü ki arıtma tesisi şehrin kaç km batısında bu arada.. istanbullu değilim daha bizim öğreneceğimiz çok şey var desenize

İski den bahsediyoruz burada süleyman bey. 15 milyonluk İSTANBUL un su arıtımını ve su üretimini yapıyor.

Bence İSKİ'de staj yapacağına akredite olmuş bir labaratuvarda yapman daha faydalı olur. Sonuçta İSKİ'de bir süre sonra hep aynı analizleri yaptığından dolayı sıkıcı gelebiliyor. Ama diğer labaratuvarlarda birçok atık analizini görme imkanın vardır. Ayrıca bu kurumlar emisyon ölçüm işi de yaptıkları için o sektörde de bilgilenmen mümkün. Ama yinede tercih senin. Bol şans...

Nuri Bey madem böyle olduğunu biliyordunuz neden beni uyarmadınız :)
Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi oldu benim de her ne kadar sizin gibi oraya kamp kurmasamda açıkta değilim ;)

Ayrıca 300 olan kontenjan sadece çevre müh değil.İnşaattan bilgisayar müh e kadar bir çok insana 300 lük bir kontenjan sağlanmış

Evet toplam 300 stajer alımı vardı. Hande hanım bende telefonunuz yok yani sizi buradan uyarmıştım İski başvuru tarihini yazmıştım ama siz dikkate almamışsınız. Ayrıca adınıza çok sevindim öyle ya da böyle stajınızı yapabileceksiniz. Hangi tarihler arası yapacaksınız bende orada staj yapacağım yazın

Telefonumun olup olmamasının bir önemi yok buradan uyarmadınız hınca hınç dolu ben geceden gidip kamp kuruyorum demediniz her neyse :)
Arkadaşlar size sesleniyorum bu yazıyı belkide çok sonra okuyacaksınız ama bilmenizi isterim ki herkes çok önceden torpilini bulup başvuru gününe hazırlanıyor.Mümkünse geceden gidin İSKİ eğitim birimleri binasında bekleyin önden bir numara almaya çalışın sabaha bırakmayın derim.
Kendi imkanlarıyla gelecekler için Zincirlikuyu dan 63 numaralı otobüse binip son durağında inin oradan nurtepe dolmuşlarına binip İSKİ nin önünde inebilirsiniz.İSKİ ana kapıdan girin biraz ilerleyin sağa yönelin orada sorun eğitim birimlerini ve mümkünse koşun :)
Kendi çabasıyla bir yerlere gelmek isteyen onurlu insanların Allah yardımcısı olsun.Şimdiden kolay gelsin :)

Hande hanım ben geçen sene bu durumu yaşamadım ama bana kayıt esnasında geceden beri bekleyenler vardı demişlerdi bu aklımda kaldı ayrıca bunu benim size direk söylemem yerine sizin İSKİ yi arayıp bilgi almanız daha doğru olurdu en azından bu kadar araştırma yaptıktan sonra staj yapacağınız yerin de bu durumunu araştırmanız gerekirdi neyse öyle ya da böyle yaz stajını ayarlamışsınız. Siz sormadan ben söyleyeyim o zaman bu kadar kızdınız bari kendimi affettirecek bir şeyler yapayım eğer isterseniz paşaköyün lab staj notları var bende onu size verebilirim. Yeniden stajının hayırlı olsun umarım dilediğiniz, umduğunuz gibi bir staj dönemi geçirirsiniz

Yok hayır kızmadım neden kızayım ki insanlar politik davranmaya bayılırlar buna çok alışkınım:) Nereden biliyorsunuz ki aramadığımı? Böyle olacağına dair bir bilgi vermediler.Bu tecrübeyi yaşamış insanlar anca bunu dile getirir.Kurum kalkıp da saat 3 de gelin burası mahşer yeri gibi oluyor demez takdir edersiniz ki :) Ben söylüyorum seneye gelecek arkadaşlara GECE orada yatın :)
Teşekkürler notlar için ama onlarda size kalsın:) Amin, umarım sizin içinde öyle olur :)

@Hande Öztürk
he toplam stajer olarak ben işte onu sadece bizim bölüm için 300 kontejan diye anladım.. o zaman normal tabi ki bir sürü bölüm var vs.

bu arada iskide staj yapan bir arkadaşımdan staj sunum dosyası aldım incelemek için sınıfta üst sınıftan en iyi o yapmış dedi hoca

baya detaylı bir şey sadece göz attım ama bakalım bu staj mevzusu nasıl geçicek çok merak ediyorum

Öyle olsa zaten açıkta kalan insan çok az olurdu.Gerçi sadece İstanbul içi değil şehir dışından da çok talep var zor bir durum.Bakalım görücez İSKİ yi :)

hala staj yeri arayanlar için GYTE yi tavsiye ederim.Birçok araştırma birimi var istediğiniz kadar analiz yapabilirsiniz hatta istemeseniz de yaparsınız :D

@YunusTOPAL
farkını ispat ediceksin o zaman iş hayatı amcaya dayıya bakmaz ;)

Gülay hanım kıza zaman içerisinde hemen güzel ülkeme geri döndüm çok fazla dışarıda kalmadım ama bu kadar kısa zamanda ülkemde böylesine değişikliklerin olacagını düşünmüyorum :D öyle zaman oluyor ki kaliteniz dahi işe yaramıyor bana bu konuda güvene bilirisniz :)

@Hande Öztürk
isterseniz göndereyim siz de inceleyin ben nasıl birşey hazırlamamız gerektiğini görmek açısından aldım staj sunumuna daha 1 sene var fakat staja gitmeden bakmakta fayda var diye düşünüyorum

@YunusTOPAL
Zaman mekan kavramı önemli o zaman benim ikamet ettiğim yerde işler böyle yürümüyor.İşi beceremiyorsa dayısı değil dedesi gelse tutmazlar.Umudunu kaybetme ;)