Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Msds

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Kenan Atalar tarafından paylaşıldı.

1. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Arkadaşlar kimyasalların kullanıldığı bölümlere asılması için hazırladığım bir örneği paylaşmak istedim. Çalışma yapacak olanlar var ise belki yardımcı olur.

Ekli Dosyalar:

2. moonege

moonege CMNet Üyesi

Kenan Bey,

Emek vermişsiniz güzel olmuş da burada şöyle bir sorun var ki " Tehlikeli Maddeler ve Müstehzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarınınsıktı Hazırlanması ve Dağıtılması Hakkında Yönetmelik" uyarınca MSDS hazırlamak için gerekli eğitimi almış olmanız ve bu yönetmelikte belirtilen formatta MSDS hazırlamanız gerekmektedir.

Bunu belirtmemin nedeni denetimler sırasında sıkıntı yaşamamanız içindir. Gerek entegre denetimler olsun gerekse il müdürlük denetimlerinde bunlara özellikle bakıyorlar.

İyi Çalışmalar.

3. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

syn moonege;

İşletme içinde kimyasalı kullanan kişilerin bir bakışta bir şeyleri görsel olarak anlaması için yapılan bir çalışma. belirttiğiniz yönetmelik ile ilgili görüşleriniz doğru. msds ler özellikle çok tehlikeli maddeler için yedi sekiz sayfadan fazla ben belirttiğim gibi ilk bakışta basitçe anlaşılması için özet bir etiketleme yaptım diyebilirim sadece yazıdan ibaret olarak asılınca okuma olayı sorun oluyor olduğu gibi msds i asar isek uygun olmaz. Denetlemeye gelen çevre bakanlığı ve çalışma bakanlığı denetimlerinde böyle bir sıkıntaya düşmedim ama dikkate alıcam.

uyarınız için teşekkür ederim.

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Kenen bey emeklerinize sağlık gayet güzel olmuş,

Ayça hanım Kenan beyin çalışması MSDS değil, buna genellikle MSDS Kartı diye isim veriliyor. İşletmede MSDS ler her türlü bir klasör olarak saklanması gerekmektedir. Bu çalışma insanlar 5-6 sayfalık bir dökümanı okumayacağı için hazırlanmaktadır, daha dikkat çekici olsun diye.

5. moonege

moonege CMNet Üyesi

Fatih Bey,
    Bilgilendirme için teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar.

Msds konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Msds

Değerli Üyeler; Malzeme Güvenlik Bilgi Formları için de bir paylaşım olsa nasıl olur Kimyasallar ile çalışan arkadaşlar vardır mutlaka (zaten arıtma tesislerinde çalışanların kesin ihtiyacı var) Belki bu forumda geniş bir arşive sahip oluruz Konu ile ilgili görüşlerinizi sunarsanız sevinirim...
  2. MSDS Form Bankası

Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MSDS) yalnızca kimyasalların neden olduğu sağlık ve güvenlik tehlikelerinin azaltılmasına yarayan bir sistemin parçasıdır. Kimyasal maddeyi taşıyanların depolayanların, kullananların ve üretimde çalışanların kimyasal maddelerin tehlikeleri konusunda doğru değerlendirme yapmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Malzeme Güvenlik Bilgi Formları Malzeme Güvenlik...
  3. MSDS - GBF Nedir?

KİMYASALLARIN KULLANIMI 50 yıl önce yılda sadece 1.000.000 Ton Kimyasal üretilirken, bugün bu rakam 400.000.000 Ton'a ulaşmıştır. Bugün dünyada 80.000 ila 100.000 arasında kimyasalın kullanıldığı tahmin edilmektedir. 5.000 ila 7.000 arasında değişen sayıda kimyasalın zararlı olduğu bilinmektedir. Zararlı kimyasalların 3.000'i kanserojen etkilidir. KİMYA SANAYİİ ÇEŞİTLİ ALT SEKTÖRLERE...
  4. MSDS Eğitim

Herkese iyi çalışmalar diliyorum, Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması ve Dağıtılması Hakkında Yönetmelik'te, "Güvenlik bilgi formları, güvenlik bilgi formlarının hazırlanmasına ilişkin personel belgelendirmesi konusunda akredite olmuş kuruluş tarafından belgelendirilmiş kişilerce hazırlanır. İthalatlarda da güvenlik bilgi formları, aynı...
  5. Msds arıyorum

Busperse 2422 BAM 7195 Bu kimyasalların MSDS lerini bir türlü bulamadım.Gelecek önerilere nazaran şimdiden söylüyorum IBC lerin üzerinde hiç bir firmanın adı yok kalemle yazılmış olarak sadece kimyasalın adı yazılı.