• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mühendislik ekonomisi ödevi

Ünsal Yanık

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle merhabalar herkese..Mühendislik Ekonomisi dersinde aldığım ödevi nasıl yapacağıma karar veremedim de bu konuda bana yol gösterip yardımcı olursanız çok sevinirim.

ÖDEV ;
Sakarya Kırkpınar’da bir işletmenin günlük 20 kw/saat enerjiye ihtiyacı vardır. Aylık elektrik faturası da 2000 TL’dir. İşletme, bu kadar enerjiyi aşağıdaki 2 yöntemden birini kullanarak ihtiyacını karşılamak istiyor.
1. 1.Yöntem: Güneş Enerjisi + Rüzgâr Enerjisi
Ek bilgi: günlük güneş enerji ve rüzgar hızı (Sakarya) bkz. Meteoroloji.gov.tr

2. 2.Yöntem: Mikro HES (Hidroelektrik Santrali)
Ek Bilgi: Derenin Debisi 9m3/sn.
Düş yüksekliği: 10 metre

Bu bilgiler ışığında sizler, her iki yöntemi de araştırıp maliyet hesabını yaparak hangi yöntemin kendisini en kısa sürede amorti edeceğini bulunuz? Nedenlerini hesaplayarak hangi yöntemi seçtiğinizi sebepleri ile açıklayınız.

Günde 8 saat, ayda 26 gün mü çalışacak bu tesis ?

Günde 20 kw/sa kafa karıştırmış günde 160 kw enerji gerekiyor mu diyor?

Ayda 160*26 = 4160 kw enerji gereksinimi var ve buna 2000 TL ödüyor.

Ayda 4160 kw kapasitede enerji verecek bir güneş enerjisi + rüzgar enerjisi sistemi gerekiyor.

Sakaryanın 5km/sa lik bir esintisi olduğunu hesap edersek bunu rüzgar türbinindeki verimini hangi hesaba göre yapacağız :)

Rüzgârdaki Mümkün Güç Miktarı

W = 0.5 r A v3 eşitliği ile verilir.

W: güç/enerji r: hava yoğunluğu A: kanat alanı v: rüzgâr hızı

hava yoğunluğu: 1,25 kg/m3

Sakarya için rüzgar hızı : (5km/sa*1000m/km)/3600s = 1,38m/s

A = Π r2

r: rotor yarıçapı

4160000 w = 0,5 * 1,25 * Π r^2 * (1,38m/sn)^3

r: yi çek sonra buna uygun türbin fiyatını firmalardan kaça mal olacağını bul. (Arazi beleş tabi :D) Bu senin maliyetin yani (P) değerin. (A) değerin 2000 TL

Nakit akış diyagramı çizeceksin sonra. Yöntemine göre karşılaştıracaksın hatırlamıyorum tam.

Umarım faydam dokunmuştur. Sadece rüzgar enerjisine yönelik oldu ama :p

Dostum sonuç yanlış olabilir. Ben o anlık cevapsız kalmasın diye birşeyler yazdım konunuza.

Velev ki sonuç doğruysa yolu yordamı buysa o halde bu enerjiyi (dolayısı ile çapı) 15 e hatta 20 ye böleceksin :)

O zaman çapı 30 40 m olan 15 yahut 20 tane rüzgar türbini gerekecek sana.

Yok ben illa 897 metrelik çapta bir türbin yapacağım dersen sen bilirsin tabi :)

Fakat şu var. Sen bunu sadece rüzgar enerjisi düşünme. Güneş enerjisi + Rüzgar enerjisi demiş. Bunu maliyetine göre bölüştürebilirsin.

Yani atıyorum 40 m çapındaki bir rüzgar türbin ile metrekare hesabından X metrekare güneş panelinin maliyeti ile kıyaslayıp ucuz olana yöneleceksin...

Yukarıdaki hesap tamamen rüzgara dayalı yani güneş enerjisi hiç yok ki yazmıştım oraya zaten...

Ahh şimdiki nesil herşey hazır olsun istiyor armut piş ağzıma düş :D Ufkunu geniş tut mühendis birden çok yötemle sonuca ulaşacak kimsedir ;)

Hadi kolay gelsin...