Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nikel(II) Iyonunun Sulu Ortamdan Granül Aktif Karbon (GAK) ile Giderilmesi

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

ÖZET
    Bu çalışmada, Ni (II) iyonunun sulu ortamdan Granül Aktif Karbon (GAK) ile giderilmesi, olaya etki eden bazı parametreler ve adsorpsiyon izotermi incelenmiştir. Nikelin GAK adsorpsiyonu Freundlich izotermine daha çok uyduğu görülmektedir. GAK ile nikel adsopsiyon olayında; metal giriş konsantrasyonu, pH, temas süresi ve ligantlar önemli parametrelerdir. İlk 6 saat temas süresinin önemli kısmını teşkil etmekte olup, 8 saatte denge haline ulaşmaktadır. Optimum pH 7 olarak belirlenmiştir. Granül Aktif Karbon (GAK), sulu ortamlardaki ve endüstriyel atıksulardaki nikelin ve benzer ağır metallerin giderilmesinde başarı ile kullanılabilir.

Ekli Dosyalar:

Nikel(II) Iyonunun Sulu Ortamdan Granül Aktif Karbon (GAK) ile Giderilmesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. krom-nikel-bakır kaplı plastikler

merhaba arkadaşlar.elimde krom-nikel-bakır kaplı plastik parçalar bulunmaktadır.Aylık 100 kg çıkmakta.Geri kazanmak için çeşitli prosesler denedik fakat verimli olmadığı için bertaraf yolunu seçtik.Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  2. Sulu filtre ile baca gazının temizlenmesi

Merhaba, Restaurantlarda yemek kokularının ve yağlı buharın yoğun olarak çevreye dağılıp rahatsız etmemesi, temzilenmesi için bacaya giden hatta sulu filtre yapılmasını, bacanın yükseltilmesini istiyoruz. Bu konuda belirlenmiş standartlar ve önerdiğiniz sulu filtre şekli var mı?
  3. Adsorpsiyon ve aktif karbon

Çevre mühendisliğinde Adsorpsiyon ve Aktif karbon
  4. Granül halde aktif karbon

arkadaşlar merhaba, Bir tesisim için bacalara granül aktif karbon filtre istendi. internetten firma buldum ancak Kocaeli de veya İstanbulda bildiğiniz, önereceğiniz firma var mıdır? Birde granül halde aktif karbon filtre kullananınz varmıdır??
  5. Aktif karbon adsorbsiyonu

Tez projem için endüstriyel atıksu arıtımında konvensiyonel arıtmanın ardına ekleyecegimiz aktif karbon adsorbsiyonu için birim m3 su basına yaklaşık olarak bir maliyete ihtiyacım var.Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim