Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Numune alma ve analiz metodları tebliğine göre iç izleme

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Gülce Somaklar tarafından paylaşıldı.

 1. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba.
  Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Numune Alma ve Analiz Metodları tebliği madde 4 , '5)Bünyesinde laboratuarı bulunan fabrika, işletme ve tesislerden, Bakanlığımızdan deşarj iznini alanlar ve atıklarını çevre mevzuatına uygun olarak bertaraf edildiğini belgeleyenler bu Tebliğ hükümlerine göre iç izlemeleri gereği yapılacak analizleri yetki alarak kendi bünyelerindeki laboratuvarlarında yapabilirler.' hükmüne göre kendi laboratuvarında iç izleme yapan var mıdır aranızda?
   
 2. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Konuya biraz gec girdim ama önemli bir konuymus bende tam bilmiyordum eger oyleyse aylık kontrol numunelerimizi izin alarak bunyemızde yapabılırmıyızki ?
   
 3. Tuğba Yeşil Ağca

  Tuğba Yeşil Ağca CMNet Üyesi

  akredtie olması gerekmiyormu yani?
   
 4. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  İl çevreyle sorduğumda laboratuvarın akredite olması gerektiğini söylediler.
   
 5. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  arkdaşalar, fabikalar (işletmeler) kendi bünyesinde laboratuvar bulunduruyorlarsa ve iç izleme amaçlı özellikle atıksuyunun analizini yapmak istiyorlarsa, kendi lab.ları akretide olma şartı var. ayrıca, o işletmenin atıksuyunun karakterine göre SKKYndeki ilgili tablosunda hangi parametre analizlerini yapacaksa, onlardan yetkili olması lazım. akretide lab. tanımında kısmen şu da bilinmeli; KOI-BOI-AKM-RENK-KOKU gibi parametrelerden akretide olmuş olabilir, bunun yanında ağır metal analizlerinden yetki almamış ya/yada alamamış da olabilir. böylece yetkili olduğu parametrelerde akretide lab. diyebiliyoruz. akretide olamadığı parametrelerin analizleri varsa, bunu yapamayacak anlamına gelir. ve sadece iç izlemede kendi laboratuvarını kullanabilir. kendi prosesine ilişkin yapılabiliyorsa her analizi zaten yapar, yapar ki kendi idari personel en azından kendi suyunun özelliklerini rahatlıkla öğrenebilir. ama iç izleme amaçlı yapılacak analizlerde bu dediğim durum mevcut.
   
 6. Enes Köymen

  Enes Köymen CMNet Üyesi

  Benım tesis yeni akredite olmuş bi laboratuvar ile anlaştım . tessimde laboratuvar var ama akredite degıl ve nufusum 12000 yapmam gerektıren deneyler BOI KOI AKM OH deneyleri . yanlışlık yok demı
   
 7. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  tesisin evsel nitelikli atıksu anlaşılan. nüfusun gereği ayda bir akretide laboratuvar alacak numuneni. buna paralel de 3 ayda bir il çevre müdürlüğü numune alacak (bu numunelerin analiz bedelini de tesisin karşılayacak) bilgin vardır zaten. tablo 21.4 e göre dediğin gibi BOI KOI AKM PH parametreleri sadece. ayrıca biliyosundur ama ben hatırlatayım, anlaşmanı yapmışsın. 2 yıl boyunca aldırdığın tüm numuneler standartlara uygun çıkarsa, 4 ayda bir aldırmaya başlayabileceksin.
   
 8. Enes Köymen

  Enes Köymen CMNet Üyesi

  biliyorsundur dedıklerının hepsini ılk kez bildim tesekkurler :) ayrıca tablo21.4 mu 21.3 mu ?10000-100000 arası 21.3 e gırıyo
   
  E.KAYA bunu beğendi.
 9. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  kusura bakma SKKY de

  Tablo 21.3: Sektör: Evsel Nitelikli Atıksular (Sınıf 3: Kirlilik Yükü Ham BOİ Olarak 600-6000

  Kg/Gün’den Büyük, Nüfus=10000-100000)

  tablolarla kurumda içli dışlı ola ola dikkat kaçıyor. başarılar arkadaşım kolay eglsin
   
 10. Bera68

  Bera68 CMNet Üyesi

  Evet arkadaşlar kendi iç izlemeleri yapacak tesisler lab akredite olması zorunluluğu vardır.
  Akredite olunması içinde türkak 17025 şatlarını ve 28862 sayılı resmi gazete yürürlüğe giren yönetmelikte yer alan parametreleri lab.sağlıyor olması gereklidir.Bununla ilgili müdürlüğümüz adına bir araştırma yaptım mevcut lab.bazı düzenlemeler ile birlikte yeni cihaz alınması(AAS veya ICP-MS) ve bunula beraber gerekli eğitim-harç paraları lab.havalandırma vb yaklaşık olarak 250.000-300.000 tl gibi bir rakam çıktı.Paranın bize geri dönüşü ise 6 yıl Şuan araştırmalara devam ediyoruz.Durum değerlendirmesi yapıp gerekli çalışmalara başlayacağız.
  Unutmayın Spektro ile yapılan ağır metalleri bakanlık ayda 1 defa başka yöntemler ile deneyin tekrarlanması amacı ile kabul edebilir.Yani bu durumda illaki elinizde AAS veya ICP olacak .