Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ömrünü tamamlamış araçların kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında pre_conception tarafından paylaşıldı.

 1. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Ömrünü tamamlamış araçlar (ÖTA) (hurda araçlar)ı geçici depolayan, bu araçları parçalayıp parçalarını geri kazanan bir firma var. Bu firmanın ilk olarak hangi izin ve lisansı alması gerekir?

  ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLARIN KONTROLÜ
  HAKKINDA YÖNETMELİK'in 15. Maddesinde Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik uyarınca çevre izin ve lisansı alması gerekiyor bu firmanın.

  Öncelikle soru şu: Bunu firmada yetkili herhangi bir kişi yapabilir mi? Çevre müh. olması şart mı? Çevre denetim görevlisi olmalı mı? Danışmanlık yardımı almalı mı?
  Prosedürü kim işletecek?

  İkincisi bu konuda deneyimli arkadaş var ise; prosedür nasıl işliyor? İlk nerden başlanmalı?
   
 2. Mehmet Ünlüdere

  Mehmet Ünlüdere CMNet Üyesi

  çevre yönetim birimi kurulacak işletme bünyesinde yada danışmanlık firmasından daışmanlık almanız gerekiyor. Herşeyden evvel bakanlık bu tür tesislerden 20.000 m2 alan istiyor eğer bunu sağlıyorsanız diğer işlemler için yardımcı olmaya çalışırım.
   
 3. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Bu tesisin büyüklüğü 800m2 alanı geçmiyor. İl Çevre Müdürlüğü işleme olarak değerlendirmeye almayalım sizi dediler ve geçici depolama için çevre izin ve lisansı almanız gerekiyor dediler.

  Tesiste sigorta ve kasko'dan ya da büyük bakım onarım servislerinden gelen parçaların alımı yapılıyor. Bu parçalar gerekirse küçük parçalama işlemlerine tabi tutulup sınıflanıyor. Sonra da satılıyor. Atık pil, akü, lastik de geri dönüşümü yapılmıyor fakat alıcıları var. Alıcı firmalar gelip satılıyor.
   
 4. yigiten

  yigiten CMNet Üyesi

  20.000 m2 nerede yazıyor?
   
 5. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bir tane firma var Ömrü tamamlamış araçları toplayıp ,parçalayıp parçalarını satacaklar .Bu firmada izlemem gereken yol nedir ve neler yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
  İyi Çalışmalar.
   
Ömrünü tamamlamış araçların kontrolü yönetmeliği konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ömrünü Tamamlamış Araçların Teslim Yerleri

  Ömrünü Tamamlamış araçların teslim edilecek firmaların yerleri hakkında bilgiler ekli dosyada yer almaktadır.
 2. Yürürlükte Ömrünü tamamlamış araçların kontrolü hakkında yönetmelik

  ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 30.12.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27448 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını...
 3. Yürürlükte Ömrünü tamamlamış lastiklerin kontrolü yönetmeliği

  ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ LASTİKLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 25.11.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26357 Amaç: MADDE 1– (1) Bu Yönetmeliğin amacı, ömrünü tamamlamış lastiklerin; a) Çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesinin önlenmesine, b) Geri kazanım veya bertarafı için toplama ve taşıma sisteminin kurulması, yönetim planının oluşturulması...