Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ömrünü tamamlamış lastikler

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

1. cilgincevreci

cilgincevreci CMNet Üyesi

Arkadaşlar lisanslı ötl bertaraf firmalarının listesine nereden ulaşabilirim?

2. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

3. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

4. cilgincevreci

teşekkür ederim gül hanım

5. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Rica Ederim..Kolay Gelsin :)

cilgincevreci bunu beğendi.
  6. Tuğba Yeşil Ağca

Tuğba Yeşil Ağca CMNet Üyesi

Kayseri yakınlarında ömrünü tamamlamış bant lastiki (16 01 03) alan firma varmı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

7. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

Merhabalar,
    30 Ocak 2014
    ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ, 2015 e kadar ÖTL taşıyacak araçlardan lisans istenmeyecek diyor fakat
    10 Kasım 2013 PAZAR ÖTL kontrolü yönetmeliğinde lisanslı araçlar dışında taşınamaz diyor burada uygulama nasıl ?
    beni aydınlatırsanız çok sevinirim, ::)

Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
  8. Hasan Uzatıcı

Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

Bakanlık tarafından 31.01.2014 tarihinde yapılan duyuruda;

ATIK TAŞIMA LİSANSLARINA İLİŞKİN DUYURU

Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 30.01.2014 tarih ve 28898 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu doğrultuda; mevcut atık taşıma lisansı olan firmalar ve araçların lisanslarının yenilenmesi ve mobil cihaz taktırılması şartı 1/1/2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

Ayrıca, ömrünü tamamlamış lastikleri taşıyacak firma ve araçlar için bahse konu Tebliğ’in 5 inci maddesi, birinci fıkrası (b) bendinde yer alan “Bu Tebliğ kapsamındaki atıkların taşınmasında kullanılacak araçlar ve bu araçların bağlı bulunduğu firmalar için il müdürlüklerinden taşıma lisansı alınır.” ibaresi doğrultusunda alınması gereken “taşıma lisansı” 1/1/2015 tarihine kadar aranmayacaktır. denildiğinden şu an ÖTL'de lisanslı araç ile taşıma zorunluluğu yok diye biliyorum.

9. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

Bende bundan bahsediyorum Hasan Bey, ÖTL yönetmeliğinde lisanslı araçlarla taşınır diyor hangisini baz almak gerek acaba??

10. Hasan Uzatıcı

Benim görüşüm bu duyuru Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin yayımlandığı günden daha sonra yapıldığı için duyuruyu baz almak. Yönetmelikte "(1) Ömrünü tamamlamış lastik taşıma araçları için taşıma lisansı alınması zorunludur. Ömrünü tamamlamış lastik taşıma lisansı alınmasına ilişkin hususlar Bakanlıkça diğer düzenleyici işlemler ile belirlenir." denilmektedir. Bakanlıkça diğer düzenleyici işlemler ile belirlenir dediği için 01.01.2015'ten sonra lisans alma koşulları ile ilgili yeni bir düzenleme yapacağını düşünüyorum. Düşüncem doğru ise bu tarihten önce Bakanlıkça işlemlerin belirlenmesi gerekmektedir ki hazırlıklı olalım.

11. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

Bence de, o zaman şöyle yorumlamak gerek 2015' e kadar ÖTL taşıma lisansı aranmıyor. 2015 'e kadar lisanssız araçlar ile taşıma yaptırılabilir,,

12. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Çakışma olan durumlarda son tarihli olan belge/duyurunun dikkate alınması yararlıdır.

13. Ahmet Elmas

Ahmet Elmas CMNet Üyesi

Merhaba. ÖTL taşıyan araçlar için Taşıma Lisansı başvuru aşamaları ve başvuru sırasında istenen evraklar hakkında acil dönüş yapabilir misiniz? Yıl sonuna kadar başvuru yapmamız gerekiyor galiba??

14. Tolgay Doğan

Tolgay Doğan CMNet Üyesi

arkadaslar merhaba, belki saçma bir soru olacak ama, Ömrünü Tamamlamış Lastikler tehlikeli atık sınıfına giriyor mu? taşırken UATF düzenlemek gerekiyor mu?

15. cilgincevreci

Tehlikeli sınıf no, uatf yes.

Tolgay Doğan bunu beğendi.
  16. Hasan Uzatıcı

Arkadaşlar,

11.03.2015 Tarih ve 29292 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 4. Maddesinde “Yönetmeliğin 7 nci maddesinin (e) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.” denilmektedir.

Kaldırılan (e) bendi;
    “e) Sınırları içinde kayıtlı olan ve ömrünü tamamlamış lastik taşınması hususunda faaliyet gösterecek araçlara ve firmalarına taşıma lisansı vermekle ve faaliyetlerini denetlemekle, lisans verilen araç ve firmaları Bakanlığa bildirmekle,”

Benim kaçırdığım bir nokta var galiba, son değişiklikle taşıma lisansı verilmesi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin görev ve yetkilerinden kaldırılıyor, taşıma lisans başvurusunu nereye yapacağız?

sdagtekin bunu beğendi.
  17. cilgincevreci

Atık kod listesinde ötl'ler 160103 kodu ile tanımlanır. Atık kod listesinde * işareti yoksa o atıklar tehlikeli değildir dolayısıyla 160103 kodunun yanında * işareti olmadığı için tehlikesiz atık koduna girer.
    @Hasan Uzatıcı hasan bey lasder firması ile görüşmenizi tavsiye ederim, bakanlık tarafından ötl konusunda yetkilendirilmiş kuruluş lasder'dir

18. Hasan Uzatıcı

@cilgincevreci ömrünü tamamlamış lastikler tehlikesiz atık değil özel atık olarak değerlendiriliyor. Atıkların Karayoluyla Taşınmasına İlişkin Tebliğde de özel atık tanımında bahsedilmektedir.

Lasder de olsa sonuçta taşıma için lisanslı araç istiyor. Eninde sonunda biri lisans alacak ve biz lisans alarak kendi araçlarımızla taşımak istiyoruz. Ama haklısınız Lasder ile görüşmekte fayda var.

cilgincevreci bunu beğendi.
  19. mtıngır

mtıngır CMNet Üyesi

merhaba kauçuk veya ötl geri kazanımım tesislerinin teknik uygunluk raporu için tse ye yaptırması gereken standart nedir yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba kauçuk veya ötl geri kazanımım tesislerinin teknik uygunluk raporu için tse ye yaptırması gereken standart nedir yardımcı olursanız sevinirim.

20. Hasan Uzatıcı

Elde ettiğiniz ürüne ait standardının olup olmadığın analizi standardı varsa uygunluğuna dair analiz

Kauçuk granül üretimi yapıyorsanız. Kauçuk granülün standardı olmadığı için TSE analiz yapmıyor.

Ömrünü tamamlamış lastikler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ömrünü tamamlamış araç

arkadaşlar ömrünü tamamlamış araç depolama lisansı alacak bi firmaya danışmanlık yapmaktayız... bu tesis ek1 mi ek 2 kapsamında mısır, bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım beklıyorum. ayrıca bu firmaya nası bi fiyat vermeliyiz...ömrünü tamamlamış araçlar hakkındaki yönetmeliği incelediğimde epey teferruatlı bi olay gibi geldi bana.... önerilerinizi beklemekteyim......
  2. akü ve ömrünü tamamlamış lastik

arkadaşlar, Atık aküleri ve ömrünü tamamlamış lastikleri alan lisanslı firma arayışı içindeyim yardımcı olabilecek birisi var mı bu konuda???
  3. Ömrünü tamamlamış araçlar (öta)

arkadaşlar; Ömrünü tamamlamış araç geçici depolama konusunda gfb aldık ve şuan lisans başvurusu değerlendiriliyor. Tesiste biriktirmiş olduğumuz atıkları bir işleme tesisine vermek istiyoruz. Bildiğiniz ve sözleşme yapabileceğimiz herhangi bir işleme tesisi varmı. Şimdiden teşekkürler
  4. Ömrünü Tamamlamış araçlar(ÖTA)

Merhabalar, Ömrünü tamamlamış araç lisansı alan arkadaşlarımız var mıdır acaba...
  5. Ömrünü tamamlamış araçlar

mrb iyi günler arkadaşlar. benim çalıştığım yer hem tehlikesiz atık toplama yani hurdacı bir de atım ambalaj ayırma ve toplama işlemini yapıyor .. ömrünü tamamlamış araçları tesise kabulu için tesiste aranması geren fiziki şartlar nelerdir ? geri dönüşüm felan yapılmayacaktır ihalelere girebilmek için ve gelen ÖTA ' ların parçalanması işlemi olacaktır tesiste ( mesela atık ambalaj için en az...