Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Örnek Deniz Deşarjı Projesi Raporu

Konu, 'Deniz Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Günümüz sorunlarından biride şüphesiz ki çevre kirliliğidir. Her geçen gün yaşadığımız bu dünya insanlar tarafından kirletilmektedir. Bunlar havanın,suyun,toprağın kirlenmesi şeklinde genel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunların en büyüğü su kirliliğidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan sanayileşme paralelinde atıkların bilinçsizce verildiği su ortamları hızlı bir şekilde kirlenmekte ve hatta yok olmaktadır. Sulardaki kirlilik özellikle denizlerde görülmektedir. Bu gün özellikle Marmara Denizi kıyıları bilinçsizce atıkların buraya atılmasından dolayı kullanılamaz hale gelmiştir. Özellikle halka açık olan plajlar günümüzde kirlilikten dolayı kapatılmıştır. Atık suların gerekli arıtımdan sonra denize deşarjı ile istenmeyen kirleticiler deniz ortamında seyrelerek uzaklaştırılmaktadır. Artan dünya nüfusu ile doğru orantılı olarak kirlilikte her geçen gün artmaya devam edecek ve su ihtiyacı daha da önem kazanacaktır. Burada en önemli olacak konu tabi olarak da su kaynaklarının geliştirilmesi olacaktır. Bilindiği üzere insanoğlu su kaynaklarının sadece %0,3’ünü kullanmaktadır. Artan çevre kirliliği ile bu oran giderek azalacak ve artan nüfusla beraber suyun önemi giderek artacaktır. Ülkemiz koşullarında günümüzde sorun olarak gözükmese de su insanlığın problemi olacağından önlemlerin alınmasında gecikilmemelidir. Kullanılmış suların geri kazanımının ileride öneminin artacağı apaçık ortadadır. Bizlerin görevi de bu noktada giderek artmakta ve yeni projeler geliştirmek ve yeni fikirler üretmek bir insanlık vazifesi haline gelmektedir. Günümüz koşullarında hiçbir kirletici yok edilememektedir fakat sağlığı tehdit etmeyecek hale getirilebilmektedir. Bundan dolayı atıksularında alıcı su ortamına deşarjında da kirleticilerin ortamda bulunabileceği maksimum değerlere dikkat edilmeli ve projeler ileri senelerde olabilecek nüfus artışı,endüstriyel gelişmeler vb. durumlar göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sonuç olarak gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmalıyız, bunun için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmemiz gerektiğini unutmamalıyız.


  Arkadaşlar bu raporu nereden aldığımı tam hatırlamıyorum ama fikir vermesi açısından faydalanabilirsiniz. Rapora ekten ulaşabilirsiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. sinem

  sinem CMNet Üyesi

  Selamlar;
  Ek deki dosyaya baktım.Deniz deşarjı dersi için yapacağım projede Lineer yoğunluk tabakalaşmasına göre Birinci seyrelme ile ilgili değerlerin nerden bulunduğunu anlayamadım.Konu ile ilgili bilgisi olan yardım edeblir mi?
  Teşekkürler
   
Örnek Deniz Deşarjı Projesi Raporu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Derin deniz deşarjı

  Merhaba Arkadaşlar, Derin deniz deşarjı yapılan bir arıtma tesisinde 2200 mm çaplı bir borudan 70 metre derinliğe nekadar deşarj yapılır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 2. Deniz deşarjı uygulamaları

  DENIZ DESARJI UYGULAMALARI Deşarj Öncesi Atıksu Arıtımı Karada bir şekilde arıtıma tabi tutulmuş atıksular özümseme kapasitesi yüksek olduğundan denizlere ve büyük göllere deşarj edilirler. Atıksu, denizde seyrelerek kirletici konsantrasyonu düşer. Atıksu deşarj noktasına deniz dibine döşenmiş veya gömülmüş boru veya kanallar vasıtasıyla taşınır. Alıcı ortam su kalitesi standartlarını...
 3. Deniz deşarjı finali için

  deniz deşarjı finali için örnek soruları olan var mı
 4. Derin deniz deşarjı

  Arkadaşlar elinde derin deniz deşarjı proje ve çizimleri örneği olan varsa paylaşabilir mi? bu konuyla ilgili bir projem var ancak daha önce derin deniz deşarjı projesi çizmedim.. yardımcı olursanız çok memnun olurum..
 5. Deniz deşarjı izni

  Arkadaşlar Merhaba, İstanbul'un Karadeniz Sahiline kıyısı olan bir mevkide büyük bir RO sistemi kurulacak, ancak konsantre olan atık suyu tekrar denize verilecek. Ben bir kaç araştırma yaptım, bu gibi konularda ilgili izni bakanlık düzenliyormuş ancak bu durumda karşılaşan, bilgisi olan yada böyle bir süreci yaşamış arkadaşlarım varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim. İyi Çalışmalar