Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile İş güvenliği Uzmanları Arasında Yapılan Sözleşmeler

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tuğba Coşkun tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri(OSGB) ile İş Güvenliği Uzmanları arasında yapılan sözleşmelerde bazı kilit cümleler kullanılmaya başlandı.
  Bunlardan en önemlisi; iş güvenliği uzmanının anlaşma yaptığı OSGB den ayrıldıktan sonra belli bir süre içinde hem OSGB nin çalıştığı müşterilerle hemde aynı sektörde rakip olmaması konusunda yaptırımlar sözleşeye yazılıyor.Eğer uzman çalışır ise belli bir maddi tazminat ödeme yükümlülüğü getiriyor.

  Bu durum OSGB nin işine gelsede uzmanları zora sokacak bir durum haline geliyor...

  Tabi bu kadar katı olmayan maddeler içeren sözleşmelerde yine mevcut..

  İşveren(osgb) ve iş güvenliği uzmanı olarak bakıldığında görüşlerinizi bekliyorum..Sizin karşılaştığınız benzer durumlar var mıdır?

  Kazasız günler..
   
 2. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Ben henüz karşılaşmadım, aslında daha belgem de elime gelmedi ama şunu söylemeden geçemedim, böyle durumlarla karşılaşan iş güvenliği uzmanları durumu bakanlığa yazılı bildirirse en azından bu şekilde usulsüzlüklerin önünü kesecek bir görüş yazısı da alınabilir. Yanı sıra rekabet kurulu diye bir birim var ülkemizde:

  şeklinde ifadeler içeren de bir "hakkımızda" sayfaları var.

  http://www.rekabet.gov.tr/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=110&Lang=TR

  İşin hukuki boyutunu bilmemekle birlikte, rekabet yasağı koydurmak vs. durumların hem de sözleşme yoluyla bu devirde pek de mümkün olamaması lazım...
   
 3. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Hiçbir şekilde böyle bir sözleşmenin altına imza atılmaması gerekir. Bu konuda net tavrınızı ortaya koymanız gerekiyor.
   
 4. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Rekabet engellenemez bencede,işveren kendini nispeten garanti altına almak için yapıyor bunu,ancak altına imza atılırsa eğer, yasal olarak bunu kabul ettin anlamına geliyor..Uzmanların hatta herkesin sözleşmelerini imzalamadan önce okumalarını hatta,bir avukata danışmaları gerektiğini düşünüyorum.