Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile İş güvenliği Uzmanları Arasında Yapılan Sözleşmeler

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Tuğba Coşkun tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri(OSGB) ile İş Güvenliği Uzmanları arasında yapılan sözleşmelerde bazı kilit cümleler kullanılmaya başlandı.
  Bunlardan en önemlisi; iş güvenliği uzmanının anlaşma yaptığı OSGB den ayrıldıktan sonra belli bir süre içinde hem OSGB nin çalıştığı müşterilerle hemde aynı sektörde rakip olmaması konusunda yaptırımlar sözleşeye yazılıyor.Eğer uzman çalışır ise belli bir maddi tazminat ödeme yükümlülüğü getiriyor.

  Bu durum OSGB nin işine gelsede uzmanları zora sokacak bir durum haline geliyor...

  Tabi bu kadar katı olmayan maddeler içeren sözleşmelerde yine mevcut..

  İşveren(osgb) ve iş güvenliği uzmanı olarak bakıldığında görüşlerinizi bekliyorum..Sizin karşılaştığınız benzer durumlar var mıdır?

  Kazasız günler..
   
 2. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Ben henüz karşılaşmadım, aslında daha belgem de elime gelmedi ama şunu söylemeden geçemedim, böyle durumlarla karşılaşan iş güvenliği uzmanları durumu bakanlığa yazılı bildirirse en azından bu şekilde usulsüzlüklerin önünü kesecek bir görüş yazısı da alınabilir. Yanı sıra rekabet kurulu diye bir birim var ülkemizde:

  şeklinde ifadeler içeren de bir "hakkımızda" sayfaları var.

  http://www.rekabet.gov.tr/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=110&Lang=TR

  İşin hukuki boyutunu bilmemekle birlikte, rekabet yasağı koydurmak vs. durumların hem de sözleşme yoluyla bu devirde pek de mümkün olamaması lazım...
   
 3. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Hiçbir şekilde böyle bir sözleşmenin altına imza atılmaması gerekir. Bu konuda net tavrınızı ortaya koymanız gerekiyor.
   
 4. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Rekabet engellenemez bencede,işveren kendini nispeten garanti altına almak için yapıyor bunu,ancak altına imza atılırsa eğer, yasal olarak bunu kabul ettin anlamına geliyor..Uzmanların hatta herkesin sözleşmelerini imzalamadan önce okumalarını hatta,bir avukata danışmaları gerektiğini düşünüyorum.
   
Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile İş güvenliği Uzmanları Arasında Yapılan Sözleşmeler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ortak sağlik ve güvenlik birimi nasıl bir iş acaba ?

  Kocaeli'de faaliyet gösteren ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ için A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanları aranmaktadır. İlgilenen arkadaşların aşağıdaki e-mail adresine cv'lerini göndermelerini rica ederim.
 2. İş güvenliği uzmanları mesleki sorumluluk sigortası

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTANIZ VAR MI? İŞ GÜVENLİK UZMANLARI MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI '''Bu sigorta ile sigortacı; sigortalının 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında ve buna bağlı olarak düzenlenerek çıkarılan ve yürürlüğe giren veya daha sonra yürürlüğe girecek olan İş Sağlığı ve Güvenliği’ne ilişkin mevzuat çerçevesinde uygulama planları hazırlama, uygulamaların...
 3. Ortak saglık güvenlik birimi

  ilimizde bulunan osgblerde c sınıfı hariç iş ğüvenliği uzmanı yok.akaryakıt istasyonları çok tehlikeliye giriyor bizim bunlara bakma şansımız yok a sınıfı iş ğüvenliği uzmanıda bulamıyor akaryakt istasyonları büyükşehirlerden uzman bulsa ne ücret verecekki kurtaracak tehlike sınıfları için bi düzenleme olurmu arakdaşlar .Düşüncesi olan varmı konuyla ilğili...
 4. Yürürlükte Balıkçı gemilerinde yapılan çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik

  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, balıkçı gemilerinde yapılan işlerde çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunması için alınması gereken önlemleri belirlemektir.