Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Paket arıtma sisteminde kullanılan kimyasallar ve zararları

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Muhammet Eker tarafından paylaşıldı.

1. Muhammet Eker

Muhammet Eker CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

Kuyu suyunu ters ozmoz yöntemiyle paket arıtmada arıtılarak bir kısmı içme suyu kalan kısmı ise kullanma suyu olarak kullanılmakta. Sülfürik asit ve soydum metabisülfit gibi kimyasalların fazlalığı durumunda insan sağlığına olan zararları nelerdir? Bi sorum daha olacak, bu kimyasallar hangi standartlara göre dozaj ayarlaması yapılmaktadır?

Teşekkürler...

2. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

hocam tam bilmemekle beraber msdslerinden insan ve doğa için zararlarını bakabilirsiniz herhalde:)
    su içinde çözünmüş halde olsa bile konsantrasyondan dolayı yinede zararı olur düşüncesindeyim

iyi çalışmalar,

Muhammet Eker bunu beğendi.
  3. Muhammet Eker

Muhammet Eker CMNet Üyesi

cevabın için teşekkürler hocam, ama kullanma şekli itibariyle arıtılmak istenen suya çok düşük derişimde ilave ediliyor, bu derişim az miktarda arttırıldığında yada azaltıldığındaki etkileri insan sağlığına ne olur? tam olarak bunun cevabını arıyorum :)

4. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

hocam bunun etkisi BENCE böyle olmaz diye düşüyorum
    az koyduğunda da da çok koyduğunda da içeceksin anlayacaksın:) diğer türlü zor:)

hocam;
    az ve çok koydğunda konsantrasyonardan numune alıp analiz ettir bence ve ona göre karar ver orada su analizinde içme suyunda istenilen değerlerden farklı ne varsa onların zararı olur diye düşünüyorum. diğer türlü zor gibi çünkü uzun süreli bir etkiside olabilir hemende olabilir.

iyi çalışmalar,

Paket arıtma sisteminde kullanılan kimyasallar ve zararları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Paket Arıtma

Merhaba Arkadaşlar. Atıksu Paket arıtma yapan bir firmada işe başlayacağım. Daha önceden bu konuda çalışmadığım için, atıksu paket arıtma işi yapan veya bilgisi olan arkadaşların döküman yada çizimleri paylaşırlarsa memnun olurum. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
  2. Paket arıtma işi

merhabalar; paket arıtma işi yapan arkadaşımız var mı ???
  3. Içme suyu arıtımında ph dengesi için kullanılan kimyasallar

Arkadaşlar merhaba; İçme suyu arıtımında pH ayarlaması için kullanılan kimyasallardan hangileri en uygun olur? Mesela suyun dengesini asidik olarak ayarlamamız için H2SO4'ten başka hangi kimyasallar kullanılabilir ? Ayrıca suyun dengesini bazik olarak ayarlamamız için NaOH'ten başka hangi kimyasallar kullanılabilir? ve bu kimyasallardan tesisi için en uygun olanı hangileridir? Şimdiden çok...
  4. Paket arıtma yardım...

merhabalar örnek paket arıtma projeleri lazım okuldan mezun olabilmem için elinde olan varsa yardımcı olabilirseniz cok memnun olurum netten baktım da kayda değer birşey elde edemedim şimdiden teşekkürler.
  5. Paket arıtma yüksek koi

İşletmemizde evsel atıksuların arıtılması için paket arıtma bulunmakta. kapasitesi 10m3/gün. deşarj standartlarımız 21.1 e göre. yapılan analizlerde özellikle koi değerim çok yüksek çıkmakta. en son analizimde 1000 civarındaydı. bir analizimde boi koiden yüksekti ve bir analizimde çıkış girişten daha yüksekti. dolayısıyla laboratuvarda bir sorun olabileceğini düşündüm değiştirdim ama sonuç...