Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"para, halkımın toprakları, kültürü ve inançlarından daha önemli değildir"

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Özgür Anaç tarafından paylaşıldı.

 1. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Uranyum devi AREVA'ya diz çöktüren Aborjin!

  Eki Görüntüle 11136

  18.02.2014 16:52:36 Avustralya'lı Aborjin Jeffrey Lee

  Yakında Avustralya'ya gidecek olan bir arkadaşla bu ülke üzerine internette araştırma yaparken, gözümüz 17 Şubat 2013 tarihli bir habere takıldı birden. Haberde, uranyum devlerinden AREVA'nın, Avustralya'da Aborjin yerlilerinin yasadığı Koongarra topraklarında, 14 bin tonluk uranyum yatakları bulduğunu, iki milyar dolar değerinde olan bu uranyum yataklarını, Aborjinler ve özelikle Kakadu Mili Parkı'nda çalışan Jeffrey Lee yüzünden çıkaramadıklarını yazıyordu.

  1971'de doğan ve Kakadu Mili Parkı'nda çalışan Jeffrey Lee, Gundjeihmi kabilesine bağlı Djok klanının büyüğü ve geleneksel olarak da yaşadıkları toprakların sahibi sayılıyor. Avustralya medyasına göre, iki milyar dolarlık uranyum bulunan ve AREVA ile anlaşması durumunda Avustralya'nın en zengin adamı olabilecek Jeffrey Lee, kendisine teklif edilen bütün rüşvetleri (beş milyon dolar) reddederek şöyle demiş: "Beyazların bana şunu ve ya bunu teklif etmesi beni ilgilendirmiyor; parayla da ilgilenmiyorum. Bir işim var. Yiyecek satın alabilir, balık tutmaya ve avlanmaya gidebilirim (...) Koongarra'da uranyum çıkarılmasına hayır dedim, çünkü halkımın toprağı, kültürü ve inançları uranyum ve paradan daha önemlidir".

  1979'da, iki milyarlık uranyum yataklarının bulunduğu Koongarra topraklarında, on iki km'lik bir alan Kakadu Mili Parkı kapsamından çıkarılmıştı. Aborjinlerin, özelikle de toprakların geleneksel sahibi durumundaki Jeffrey Lee'nin verdikleri mücadele sonucu, üstelik atom ve nükleer lobilerinin bütün çalışmalarına ve baskılarına rağmen, Aborjin yerlilerinin verdiği hukuk mücadelesi sonucu 7 Şubat 2013'de, Koongara tekrar Kakadu Mili Parkı'na dahil edilerek UNESCO tarafından (2013) Dünya Kültür Mirası kapsamına alındı.

  Jeffrey Lee'nin bu mücadelesi bize Toprakları çok uluslu kapitalist şirketler ve bunların kuklaları durumundaki devletler tarafından işgal edilen Zapataları, Mapuçeleri, HES'ler ve yapılan barajlara karşı mücadele eden Türkiye'deki halkların mücadelesini hatırlatıyor. Önümüzde iki yol var: ya doğayı tahrip eden, yaşamı zehirleyen, sadece insanları değil, bütün doğal kaynakları tüketen kapitalizme karşı mücadele etmeden bekleyecek, bir Kızılderili atasözünün dediği gibi, "Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık avlandığında, paranın yenmediğini anlayacak, ya da bütün bunların yaşanmasını beklemeden mücadelemize devam edeceğiz.

  Observatoire du nucléaire - observatoire-du-nucleaire.org / Communiqué du 17 février 2013

  blog.radikal.com.tr/Sayfa/uranyum-devi-arevaya-diz-cokturen-aborjin-50305
   
  Adem Taş bunu beğendi.
"para, halkımın toprakları, kültürü ve inançlarından daha önemli değildir" konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İnternette ikinci el kültürü

  İkinci el mi yoksa yeni mi? Çağımızda tüketim alışkanlıkları gittikçe değişiyor. İnternetten ürün alım ve satımı giderek yayılırken, yürütülen bir proje ikinci el ürünlerin çevreye katkısını değerlendiriyor. Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle: Günümüzde bit pazarları artık internet ortamına taşındı. Tüketiciler "Ebay" gibi alışveriş siteleri üzerinden ikinci...
 2. Çed gerekli değildir belgesi

  Merhaba, ''Çed gereklİ deĞİldİr'' belgesİ almiŞ petrol ÜrÜnlerİ Üreten bİr fİrmanin kapasİte artiŞina gİtmesİ Üzerİne Çed İÇİn nasil bİr yol İzlenmelİdİr. İl Çevre mÜdÜrlÜĞÜne sunulmasi gereken evraklar nelerdİr. Yardimlariniz İÇİn teŞekkÜrler.
 3. Çevre kültürü

  Çevre kültürü olmayan bir firmaya bu kültürü oluşturmak için yapılması gerekenlerle ilgili bilgiye ihtiyacım var.
 4. Odamız artık daha kurumsal ve daha bilim-teknik odaklı

  Öncelikle Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu 'na röportaj talebimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz. Merhaba, www.cevremuhendisleri.net internet sitesinin ben de bir üyesiyim. Oldukça önemli bir platform ve geniş bir yelpazade faaliyet yürütüyorsunuz. Meslektaşlarımızı, öğrencileri bir araya getirmeniz çok kıymetli. Uzun zamandır mesleğimize ve Odamıza verdiğiniz katkılardan...
 5. Çed gerekli değildir güncellenmesi

  Merhaba, 2007'de alınmış olan ÇED Gerekli Değildir belgemizi güncellememiz için gerekenleri söyleyebilecek bir arkadaşım var mı ?