Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Peynir alt suyundan ilaç üretimi

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Yağmur Cengiz tarafından paylaşıldı.

1. Yağmur Cengiz

Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

peynir alt suyundan ilaç üretimi konusunda bilgi sahibiyseniz ya da elinizde döküman varsa bana yardım edebilir misiniz?

2. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Peyniralti Suyu

Peyniralti Suyu

Laktoz üretimi

Peynir suyu kurumaddesinin % 77 gibi önemli bir kısmı laktozdan oluşur. Laktozun tabiatta yalnız sütte bulunması ve tıpta, eczacılıkta, gıda sanayi, hatta enerji temini gibi birçok alanda kullanılması ekonomik açıdan büyük önem taşır.

Laktoz üretiminde birçok üretim şekli önerilmiştir. Yöntem seçmede göz önünde bulundurulması gereken noktalar şunlardır:

Çalışmadaki basitlik ve kolaylık
    Kristalizasyon süresince protein durumu
    Elde edilen laktozun saflığı
    Verim
    Peynir suyundan laktoz üretiminde yararlanılan yöntemler 2’ye ayrılır:

1. Peynir suyundan proteinleri ayırmadan, kristalize ederek laktozun ayrılması

2. Peynir suyundan proteinler ayrıldıktan sonra laktozun kristalizasyonu.

Bu ikisi arasındaki fark koyulaştırma işleminde yapılan uygulamada kendini gösterir. Proteini ayrılmamış peynir suyunun ısıtılması çok daha dikkatli ve düşük derecelerde yapılmalıdır. Koyulaştırma en çok % 60-65 kurumaddeye ulaşıncaya kadar yapılabilir. Bu yüzden laktoz verimi ancak % 65 gibi bir oran gösterir. Proteinden ayrılmış peynir sularında ise koyulaştırma % 70 kurumaddeye ulaşıncaya kadar yapılabilir ve bu nedenle laktoz verimi % 75 gibi yüksek bir randımana ulaşır. Laktoz üretim aşamaları şekil-2’de görüldüğü gibidir..

dvmı dosyada, umarım işine yarar.. peryniraltı suyundan once laktoz eldesi yapılıp yada etil alkol üretimi yapılıp o şekilde tıpta kullanılıyor diye bliyorum ;)

Ekli Dosyalar:

3. Yağmur Cengiz

Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

yardımınız için çok teşekkür ederim

Peynir alt suyundan ilaç üretimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. içme suyundan kimyasal yöntemlerle arsenik giderimi

[FONT=TimesNewRoman,Italic][FONT=TimesNewRoman,Bold][FONT=TimesNewRoman][FONT=TimesNewRoman][COLOR=black]İ[FONT=TimesNewRoman][FONT=TimesNewRoman][COLOR=black]çme suyundan kimyasal yöntemlerle arsenik giderimi M. Necdet ALPASLAN [FONT=TimesNewRoman,Bold][FONT=TimesNewRoman,Bold]*[FONT=TimesNewRoman,Bold], Deniz DÖLGEN, Hülya BOYACIO[FONT=TimesNewRoman,Bold]Ğ[FONT=TimesNewRoman,Bold]LU,...
  2. Deniz suyundan tatlı su eldesi teknik ve ekonomik analizi

ÖZET : Nüfus artışı, sanayileşme ve etkin tarım faaliyetlerinin, dünyanın kısıtlı yeraltı ve yer üstü kaynaklarını tükettiği ve çevre sorunlarını arttırdığı bir gerçektir. Sanayileşme ve gelişme hamlelerine paralel olarak ülkemizde de kaynak tüketimi hızla artmaktadır. Dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının giderek tükenmesi ve mevcut su kaynaklarının kullanılamayacak duruma gelmesi, su temini...
  3. Sızıntı suyundan amonyak giderimi lisans tezi yardım ..

Merhaba arkadaşlar , lisans tezi olarak; doğal materyallerin arıtım potansiyellerinin araştırılması başlığı altında sızıntı suyundan amonyak giderimini araştırıyorum. Bunun için Türkiye de yapılan örnek uygulamalar ve adsorpsiyon yönteminde adsorbent olarak kullanılabilen doğal materyallerin neler olabileceği hakkında bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  4. Peynir altı suyu

Arkadaşlar çalıştığım tesisin debisi 5000 m3/gün.Bu tesise günlük 5 m3 lük süt ve peynir ürünleri atığı almam isteniyor.İşletmenin tesise uzaklığı 6 km ve atıklar buraya terfi merkezleri vasıtasıyla gelecek.Böyle bir durumda bu atıkların tesise zararı olur mu?
  5. Peynir altı suyu

Günlük 400 kg peynir altı suyu 16 bin nufuslu ilçenin kanalizasyon sistemine verilebilir mi ? Yoksa arıtma tesisi mi kurmak gerekir ?