Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pik dökümü yapan tesiste açığa çıkan curuf atık kodu belirlenmesi çalışması

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Batuhan Aşcı tarafından paylaşıldı.

 1. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Pik döküm ve Sfero döküm yapan bir tesisim var. Bu tesiste proses sonucunda curuf meydana geliyor. Atık kodunu 10 09 03 (ocak curufları) (10 09 demi döküm işlemlerinden kaynaklanan atıklar)olarak belirledim. pik döküm konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Sizce kod doğru mu? Pik döküm 10 08 demir dışı ısıl metalurjisinden kaynaklanan atıklara yada başka bir gruba girer mi?
   
 2. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Merhaba Batuhan Bey,

  Bu tarz döküm teknolojileri ve endüstrisi hakkında pek fazla bilgiye sahip değilim ancak döküm işlemi demir metali olarak yapılıyorsa 10 09'lu kodlara bakmak en doğrusu hatta tanım itibariyle 10 09 03 kodu atığı birebir karşılamakta. Yönetmelikte sektör ve atığın tanımı verilmişse başka bir kod aramanıza gerek yok diye düşünüyorum.
   
 3. Özlem BAKİ

  Özlem BAKİ CMNet Üyesi

  ben pik döküm yapan tesisim için 10 10 03,10 10 08 ve 10 09 03, 10 09 08 kodlarını belirlemiştim.
   
 4. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Merhaba Oğuz Bey;
  Sanırım süreko da görevlisiniz. Tesisiniz bu tür atıkları alıyor mu? Analiz yaptırmamız gerekiyor mu?
   
 5. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Merhaba Batuhan Bey,

  Süreko'da görevliyim ancak atık koduna baktığımızda hem Süreko'nun GFB'si içinde bulunan atık kodları içerisinde mevcut bir kod değil, hem de bağlı bulunduğumuz Çimentaş Grubu'na ait ve diğer tüm çimento firmalarının ek yakıt ya da alternatif hammadde kabul listesinde olan bir kod değil. 10 09 03 kodu esasen teste tabi tutulmadan tehlikesiz atık sınıfında ama bence bu aşamadan sonra il çevre müdürlüğünden görüş sormanız çok daha doğru olacaktır.

  İl Çevre bu atığı tehikesiz olarak kabul edeceklerini yazılı olarak belirttikleri taktirde, EK2 analizi yaptırarak inert çıkması durumunda, ki muhtemelen inert çıkacaktır, bölgenizde bulunan düzenli depolama tesislerine gönderebilirsiniz.

  Bu atık türü için konu derinleştikçe benim açımdan belirsizlik artıyor :) Sizi de sonrasında zor durumda bırakmak istemem eğer direkt olarak bu konu hakkında buradan ya da çevrenizden net bir bilgi bulamıyorsanız güvenli tarafta kalmanız adına İl Çevre'ye görüşmenizi öneririm.

  Saygılarımla
   
 6. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Teşekkürler Özlem Hanım...

  Özlem Hanım'ın bu mesajına istinaden sonu 08'li kodlar bağlı bulunduğum firmanın Alternatif Hammadde listesinde bulunuyor. Kodları bu şekilde revize etmek isteseniz bile ilgili atık kodlarına ait (M) türünde tehlikeli de olabilecek atık kodları da olduğundan 08'li kodundan çıkış yapabilmeniz için Tübitak'ta EK3 analizini yaptırmanız gerekecektir ya da atığı 10 10 07 veya 10 09 07 olarak kabul edip tehlikeli nitelikteymiş gibi değerlendirmek üzere numune mukabilinde alternatif yaratabilirsiniz. Ancak birebir baktığınızda bu kodların atığınızın karşılığı olup olmadığı tartışmaya açık olacaktır.

  Son söz her zaman size ait olacak :)

  Saygılarımla
   
Pik dökümü yapan tesiste açığa çıkan curuf atık kodu belirlenmesi çalışması konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Atik envanteri için atık kodu belirleme

  Atık Envanteri oluşturulması Atık Yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. İnternetten derlediğim ve edindiğim bilgiler doğrultusunda bu konuyu etraflıca değerlendirelim. Öncelikle tesis veya işletmelerde bir atığa karşılık gelen atık kodunun belirlenmesi için [COLOR=DarkRed]"Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin...
 2. trafo atık kodu belirlenmesi

  trafonun atık kodunu bilen arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim
 3. atık akümülatörlerin kırılıp kurşunları alındıktan sonra çıkan plastik dış aksamlarının atık kodu

  atık akümülatör geri dönüsüm tesisinde akülerin kurşunları çıkarıldıktan sonra dış plastikleri kırılıp yıkanarak depolanıyor.bu plastiklerin atık kodunu bulamadım ve ne sekilde bertaraf edilecegi veya görüdönüşümü hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim yada bu palstiklerin analizini yapan yerler varsa burda paylasırsanız sevinirim
 4. Tehlikesiz atık kodu ve tehlikeli atık konteynırı

  Merhaba; Tat lisanslı firmayız ve tehlikesiz atık belgesi alacaz. kodları nerden bulabilirim ? Ayrıca tehlikeli atık için yağ çözücü ve absorban maddeleri nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
 5. Tesiste atık kontrolü

  Arkadaşlar işyerinizdeki atıklarla ilgili nasıl ayırma yapıyorsunuz. Yeni fabrika kurduk ve çıkan çeşitli atıklarımız var. Atıkları ilk oluştuğu yerde ayrıştırmak istiyorum. Farklı biriktirme kaplarında farklı atıklar şeklinde. Bu konuda güzel bir çalışma yapan var mı acaba?