Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pratik bilgiler.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin halk ekmek fabrikası olan Bursa Ekmek ve Besin Sanayi AŞ (BESAŞ) Mustafa Bektaş, katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresinin yaklaşık 36 saat olduğunu belirtiyor.

  ekmegi-taze-tutmanin-yollari-3559659.Jpeg


  Ekmeğin dilimlenerek tüketilmesinin de bayatlamayı geciktirdiğini dile getiriyor.

  Ekmeğin yeterince soğuduktan sonra aşırı nem kaybına meydan verilmeden ambalaj yapılması gerektiğine dikkat çeken Bektaş, ekmeğin küflenmemesi için buharlaştırılmaması gerektiğini ve dilimlenerek tüketilmesinin bayatlamayı geciktirdiğini kaydediyor.

  Bektaş, soğuk ekmeğin de ‘bayat ekmek’ anlamına gelmediğini, ısıtıldığında tekrar yumuşaklığını ve lezzetini kazanacağını ifade ediyor ve ev hanımlarına şu tüyoları veriyor: “Kuruyan ekmeği canlandırmak için bir tencereye az miktar su koyun ve kaynatın.

  Su buharı çıkmaya başladığında tencerenin üzerine bir süzgeç yerleştirin ve kuru ekmekleri koyun. Buhar ekmeğe yavaş yavaş nüfuz ettikçe ekmek kaybettiği nemi alacak ve yenilecek kıvama gelecektir.

  Ekmek kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Ekmek yeterince soğumadan torbaya konursa buhar nedeniyle küflenir.

  Ekmek tüketilirken, bazı kişiler kabuğunu sevdikleri için veya ekmek içi sıcakken hamur olduğundan önce ekmeğin kabuğunu koparıp yerler, bu durumda ekmek daha kolay bayatlar.

  Çünkü su kaybı kolaylaşır, kurur, kolayca ufalanır.

  Ekmeği bozulmadan buzdolabında saklayabiliriz. Böylece küflenmesini önlemiş oluruz. Ancak tazeliği doğal olarak azalacaktır. Bu ekmekler yine kızartılarak veya ısıtılarak rahatlıkla yenebilir.

  Eğer derin dondurucumuz varsa ekmeği -21 derecede taze olarak uzun süre saklayabiliriz.”
   
Pratik bilgiler. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Stratejik çevresel değerlendirme pratik el kitabı

  Stratejik Çevresel Değerlendirme Pratik El Kitabı İçindekiler SÇD Geçmişi ve içeriği Eleme Format Oluşturma ve Problem Analizi Kapsam Belirleme Etkilerin Değerlendirilmesi Kalite Kontrol Karar Verme ve Bilgilerin Hazırlanması İzleme SÇD ve Danışma SÇD Hakkında Sık Sorulanlar [COLOR=Red]Dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz. Toplam 55 sf.
 2. İçme Suları (Genel Bilgiler)

  İnsanların ve tüm canlıların temel ihtiyacı olan içme suyunun bugünkü kalitesine ulaşması, insanlığın uzun yıllar boyunca içme suyundan kaynaklı birçok sağlık problemiyle mücadelesi sonucu olmuştur. Halk sağlığını yakından ilgilendiren içme suyunun bazı kriterlere sahip olması istenir. Bu kriterler suyun kullanım yeri ve şekline göre değişiklik gösterir. Çelik borularla taşınan korozif bir su...
 3. AutoCAD pratik bilgiler

  Kendi hazırlamış olduğum prtaik autocad dokumanlarını içermektedir.içerisinde araç çubukları,sorular ve komutların ayrıntılı gösterimli olmak üzere 3 ayrı bölüm bulunmaktadır.
 4. Excel'de preatik bilgiler ve ip uçları

  1-OTOMATİK KAYDETME: SORU:Excel'de çalışırken belgelerimizin belirli aralıklarla otomatik olarak kaydedilmesini sağlayabilir miyiz? CEVAP:Araçlar*İçine Ekle (Tools*Add-Ins) komutunu çalıştırın. Ekrana gelen diyalog kutusunda Otomatik Kaydet (AutoSave) seçeneğini işaretleyip Tamam düğmesine basın. Artık Araçlar (Tools) menüsünü açtığınızda Otomatik Kayıt (AutoSave) seçeneğinin eklendiğini...
 5. Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

  Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan şikayetçi. Peki bu durumda neler yapabilirsiniz, tüm gün işinize nasıl konsantre olabilirsiniz? Lifehacker isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte işyerinde aktif kalmanızın yolları: 1. Sadece bırakın: Eğer işyerinizde...