Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Prosedür ve talimat arasındaki fark

Konu, 'Kalite Yönetim Sistemi (ISO9001)' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Prosedür ve talimat arasındaki fark nedir arkadaşlar. Biraz kafam karıştı. Eğitim aldığım hoca prosedür geneli ilgilendiren durumlarda, talimat ise bir bölümü ilgilendiren durumlarda hazırlanır dedi. Böyle değil gibi geliyor bana. Prosedür nasıl yapılacağını talimat ne yapılacağını anlatır gibi geldi bana. Bilgi verebilecek var mı?

2. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

Prosedür: Kuruluştaki birden fazla bölümlerin/kişilerin katılımı ile gerçekleşen faaliyetlerde, her bir faaliyetin uygulama sırasını, her bir faaliyetten sorumlu bölüm ya da kişiyi belirten ve faaliyetlerle bölümler arası ilişkileri açıklayan dokümandır.
    Talimat: Kalite Yönetim Sistemi kapsamında, herhangi bir noktadaki operasyonun, nasıl yapılacağını açıklayan dokümandır. Görev Talimatı, Deney Talimatı (SOP) ,Cihaz Talimatı olarak detaylandırılabilir.

3. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Bir örnekle açıklamak istiyorum. İSG prosedürü deyip, riskler nasıl belirlenir, kriterler v.s. anlatıldı. İSG talimatı deyip, matkapta çalışırken eldiven takma, makine koruyucularını yerinden çıkarma, gibi emderici neler yapmasını söyleyen cümleler konulamaz mı?

4. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

İSG Talimatı çok genel olur. bu yapılan işe ve yere göre değişim gösterir. o yüzden talimatı daha özele indirerek hazırlaman uygun olur.

5. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

genel talimatın içinde üretim için..... ofisler için...... mutfak için..... ziyaretçiler için... gibi bölümler açamaz mıyım.

6. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

yapılabilir lakin kullanımı pratik olmaz. ayrıca üretim için kurallar farklı, ofis için kurallar faklı ziyaretçiler için farklı olacaktır. yani ortak noktaları pek olmayacaktır. sadece amaç kısımları benzer olacaktır. nasılsa hepsini belirleyip yazacaksın bence hepsini ayrı başlık altında talimat olarak yap.

7. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Tabi farklı ama herkes herkesin hangi kurallara uyması gerektiği bilse daha uygun değil mi?

8. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

ödemli olan o alanları kullanan ve kullanma potansiyeli olan kişilerin kullanmadan önce kuralları bilmesi. sizin dediğiniz gibi de tek talimat olabilir ama dediğim gibi kullanımı biraz zor olabilir.

Funda Saltık bunu beğendi.
  9. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Talimatları bölümler halinde yapabilirsiniz. Genel isg talimatı olarak fakat ayırca ayrıntılara girmeniz gerekmektedir. Pres kullanma talimatı, bulaşık yıkama talimatı, kaynak talimatı vb gibi. isg prosedürü hiç duymadım çok doğru bir terim değil bu. Bununla amaçladığınız aslında iş güvenliği planıyla yapılır.

Düzeltici önleyici faaliyet prosedürü örneğin işletmenizde ki herkesi ilgilendiren bir prosedürdür.
    Talimatlar daha spesifiktir prosedürlere göre..

Funda Saltık bunu beğendi.
Prosedür ve talimat arasındaki fark konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma çamuru ve fitre pres arasındaki fark

arkadaşlar merhaba, arıtma çamuru ve filtre keki arasındaki farkı tam olarak anlayamadım.Bu konuda bir fikriniz varsa lütfen paylaşır mısınız? şimdiden çok teşekkürler..:)
  2. iş güvenliğine uymayan işçiye uygulanacak prosedür

Merhaba Arkadaşlar; Bir geri dönüşüm tesisinde çalısıyorum..işçilere maske ve kulaklık kullanma sartı getirdim.ama maskeyi terliyorum,su içemiyorum,bunalıyorum gibi bahanelerle takmak istemeyen işçiler var.bu işçilere ne tür bir yaptırım uygulayabilirim.tutanak tutmak mı gerekiyor??ya da iş güvenliği kurallarına uymadığı için savunma mı almalıyım??yardımlarınız için şimdiden tesekkürler..
  3. Prosedür ve talimat örneği

Merhabalar, Enerji sektörü ve inşaat işleri için 14001 ile ilgili örnek prosedür ve talimata ihtiyacım var. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
  4. Yangında izlenecek prosedür

Yangın çıkarsa ve bu yangının çevreye bir zarar verdiğini görürseniz, konuyla ilgili başvurulması gereken merciler nerelerdir? İtfaiye, Jandarma, Polis her durumda tutanak tutar mı? Çevre açısından yangının kök nedeni araştırılmalı mıdır? İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne başvurulmalı mıdır? İşletmede yangın çıkması durumunda işletmeler ne yapmalıdır? Çevresel açıdan nasıl...