Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

reçineli arıtma sistemleri

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında umut özdemir tarafından paylaşıldı.

1. umut özdemir

umut özdemir CMNet Üyesi

arkdaşlar reçineli arıtma sistemi nedemektir?sadece iyon değişimi ilemi alakalı bu reçineli arıtma sistemleri? reçineli arıtma sistemleri ile ağır metal geri kazanımıyla ilgili konuda azda olsa bilgi vericek olan varmı lütfen yardım edin????

2. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Reçineli Sistemler genel bir kavramdır. Reçine bir petrol yan ürünü olarak çıkar çeşitli yöntemlerle işlenerek sektörde kullanırlır hale getirilir. Böyle sistemlerde ağır metal geri kazanımı diye bir şey söz konusu değildir. Genellikle Su Yumuşatma proseslerinde ve Demineralizasyon sistemlerinde kullanılır.

Su Yumuşatma sistemlerinde Sodyum formunda kuvvetli katyonik reçineler kullanılır. Bu reçineler Sudaki Ca+2 ve Mg+2 iyonlarını tutarak iyon denkliğini korumak için suya Na+1 iyonu verir. Reçine adsorbsiyon kapasitesine ulaştığında tuzla rejenerasyon yapılır. Bu şekilde Ca+2, Mg+2 iyonları NaCI çözeltisindeki Na+1 iyonu ile yer değiştirerek reçine tekrar aç hale gelir.

Demineralizasyon sistemlerinde anyonik ve katyonik reçineler kullanılır. Bu reçineler ise sudaki + ve - yüklü iyonları alırlar. Yumuşatma reçinelerine göre farklı yapıdadırlar ve asit - kostik ile rejenerasyona girerler. Günümüzde bu sistemlere alternatif Elektrodeiyonizasyon sistemleride vardır.

3. umut özdemir

umut özdemir CMNet Üyesi

yani reçineli arıtma sistemlerinde ağır metal geri kazanımı olmazmı diosunuz tam kavrayamadım ?

4. Murat Erdem

Tam olarak öyle değil yukarıdaki anlattığım sistemlerde böyle bi durum yok ama sudaki bazı ağır metalleri (değerli metalleri ) almak için polistiren şelasyon reçineleri gibi özel reçineler var. Ancak bu uygulamayı ben hiç pratikte görmedim, pahalı bi uygulama yada verimi düşük bi uygulama olabilir. Bildiğim kadarıyla da hala deneme aşamasında olan bi uygulama bu.

5. umut özdemir

umut özdemir CMNet Üyesi

peki reçineli arıtma sistemi iyon değişimi ile alakalı sadece demi ?

6. Murat Erdem

Evet genel olarak böyle de denilebilir..

7. umut özdemir

umut özdemir CMNet Üyesi

peki tşk ediyorum :)

8. Murat Erdem

Rica Ederim. İyi Çalışmalar..