Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağlık ocağı ile belediye anlaşmazlığı

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında erman tarafından paylaşıldı.

  1. erman

    erman CMNet Üyesi

    Bugün karşılaştığım bir olay,

    Bir belde belediyesi ve ona bağlı bir sağlık ocağı..
    Belediye, tıbbi atıkları için lisanslı bir firma ile anlaşma yapmış.(anlaşmada haliyle doktorunda imzası var)
    Tıbbi atıkları toplamak için firma gelmiş..Sağlık ocağındaki doktorda, tıbbi atıklarını firmaya vermemek için yada verirse ücret karşılığında vermek için diretmiş..
    Firma yetkilileri (toplayıcıları) atıkları almadan gitmişler..
    Doktorda; 'Ben bunları yakarak imha edebilirim' diye konuşuyormuş.

    Belediye yetkilileri nasıl hareket edeceklerini bilmiyor.
    Bir ceza kesilecek olursa belediyede bundan payını alır mı acaba?
     
  2. Erol Bölek

    Erol Bölek CMNet Üyesi

    Doktorun lisanslı tıbbi atık bertaraf tesisi varsa imha edebilir.
    Aksinde atıklarını lisanslı tesise vermek zorundadır. Çevre Cezaları kişilere değil kurumlara kesilir. Ancak bazı kurumlarda cezaların sorumlu kişilerden tahsil edilebilmesi için iç yönetmelikler vardır. Bu durumda sağlık ocağı cezayı ödemek zorunda kalır.
     
  3. Erdem Akgül

    Erdem Akgül CMNet Üyesi

    erman bey;
    firma yetkilileri bu işi bıraksın.
    belediye belde beleidyesi en yakın ilçeye ilhak olsun.
    doktor a gelince;bir diğer doktora görünsün....

    işin espirisinmi geçersek..firma nın bir yaptırım şöyle olabilir. çevre müdürülüğüne ve sağlık il/ilçe müdürlüğüne dudurumu bildiren bir dilekçe yazsınlar..öncelikli oalrak sağlık müd sonra çebvre müd bu işin peşine gider.
    artı olarak belediye yetkilisi bununla kalmayıp Tıbbi Atıkalrın kontrolü yönetmeliği Tıbbi atık üreticilerinin yükümlülükleri
    Madde 8- Tıbbi atık üreticileri
    ve
    Belediyelerin yükümlülükleri
    Madde 9- Belediyeler;
    hükümleri üstüne basa basa belirtsin..
    ayrıca;
    Yönetmelik; Madde 33- Tıbbi atıklar yakılarak bertaraf edilebilir. Yakma sistemleri büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde ise belediyeler veya yetkilerini devrettiği kişi ve kuruluşlar tarafından kurulur ve işletilir. Evsel nitelikli atıkların yakılması için kullanılan yakma tesisleri tıbbi atıkların yakılması için kullanılmaz. Üniteler tarafından münferit yakma tesisleri kurulamaz ve işletilemez
     
  4. erman

    erman CMNet Üyesi

    Yani kastettiğim ilk etapta ceza sağlık ocağına mı kesilir, yoksa belediyeye mi kesilir?

    Ya da belediyeye kesilip, belediye bunu sizin anlattığınız şekilde eğer iç yönetmeliklerinde buna ilişkin bir madde varsa sağlık ocağı bünyesine ödettirebilir,yoksa kendisi ödemek zorunda kalabilir. (Bu şekilde mi?)
     
  5. Erdem Akgül

    Erdem Akgül CMNet Üyesi

    belediye bu durumda hiç bir şekilde ceza almaz.eğer belediye işin üstüne giderse sağlık ocağı ve yetkilisi çok zorda kalır.kendimden örnek vereyim sağlık kuruluşu tıbbi atıkları lisanslı kuruma veriyor fakat enjektörelri poşete koyup konteynere attığı için tutanakla il çevreye bildirnce ve de kendileri bize kadar gelip bu durumun bir daha olmaycağını tahahhüt etttiler.(paşa paşa)

    belediye bir ana önce bu durumu resmileştirsn tutanak tuttsun..mekanizma kendiliğinden çalışır.
     
  6. erman

    erman CMNet Üyesi

    Biraz üstüne gidelim bakalım.

    Teşekkürler...
     
Sağlık ocağı ile belediye anlaşmazlığı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. kireç ocağı iş akım şeması

    arkadaşlar kireç ocakları ile ilgili iş akım şemasına ihtiyacım varbu konu ile ilgili bilgisi olan varmı?
  2. Maden ocağı kapasite raporu

    Arkadaşlar merhaba, GFB başvurusu için kullanılacak olan "kapasite raporu yada kapasite raporu yerine geçebilecek belgeler" kapsamında tek bir maden ocağının üretimi nasıl gösterilir. Kapasite raporu almak gereklimidir yoksa yerini tutabilecek resmi kaynaktan alınmış bir belge varmı? ( Mesela MİGEM'e devlet hakkı için göderilen işletme faaliyet raporları kullanılabilirmi ? )...
  3. Taş ocağı ve konkasör yardım

    ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ EK II Madde 49 (d)Kırma-eleme-yıkama tesisleri (Ek-1’de yer almayanlar) Arkadaşlar konkasör tesislerini bu kapsamdamı değerlendiriyoruz. Bu maddenin 3 ü de birlikte oluncamı yoksa yoksa sadece kırma eleme yapılıyor yıkama yapılmıyor mesela . Tesiste Pülverizasyon yönetimi ile toz bastırılıyor . Şimdi bu yöntem yıkamaya giriyormu . Birde şimdi bu...
  4. Maden Ocağı ÇED Belgesi Devri

    Arkadaşlar 30.06.2011 tarihine kadar Maden Ocakları için ÇED devri ile ilgili durumlarda Rödovans sözleşmesi belge olarak kabul ediliyordu, ancak şu anda yapmış olduğum başvuruda Rödovans sözleşmesi kabul edilmedi. Bakanlığa nasıl bir belge istiyorsunuz diye sorduğumda devir ile ilgili yapmış olduğunuz sözleşmenin örneğini gönderin dediler. Ben de tamam işte devir ile ilgili Rödovans...
  5. Taş ocağı

    Arkadaşlar merhaba; Bir proje bünyesinde taş ocağı kurulumu yapılmak isteniyor. Daha önce taş ocağı ile ilgili bir çalışma yapmamıştım açılış ve izinler gibi konularda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.. Proje Çed'ten muaf ama ocak kamulaştırma alanı dışında