Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Santral dumanından ıspanak yetiştirdiler.

Konu, 'ARŞİV' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Ankaralı bir KOBİ’nin geliştirdiği sistemle, termik santrallerin baca gazı gübreye dönüştürülebiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlğı ile TÜBİTAK’ın desteklediği proje ile bu yöntemle ıspanak yetiştirildi. Ankaralı sanayici Nihat Güçlü, 7 ay çalıştığı Afşin Elbistan Kömür Santrali’nin çevreye ve insanlara verdiği zararı gördükten sonra, kükürtdioksit, azotoksitler ile karbonmonoksit / karbondioksit gazlarını azaltan ‘Baca Gazı Arıtma Filtresi’ni üretti.

  Güçlü, sistemin prototip üretimini yaptıklarını ve patent aldıklarını belirtti. Filtre üretiminin dünyada belli başlı bazı ülkeler tarafından geliştirildiğini dile getiren Güçlü, projenin Türkiye’deki santrallerde kullanılması için ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’yla birlikte TÜBİTAK KAMAG projesi başlatılması kararı aldıklarını dile getirdi. Proje yürütücüsü Selami Bekmezci, “Oluşan baca gazı, ıslak yıkama kulesinde mineralli kimyasalımız ile yıkamaya tabi tutuluyor. Reaksiyon sonucu oluşan arıtım atığı sistemin alt kısmından sıvı gübre olarak alınıyor” dedi. Projelerinin Türkiye’de bu alanda yapılan ilk çalışma olduğunu belirten Bekmezci, şunları söyledi:

  Başka sektörde kullanılır
  “Biz, projeyle havayı kirleten maddeleri tek ünitede yeni ve yerli bir sistemle, atık bırakmadan arıtmayı hedefledik. Mevcut sistemlerde her gün binlerce ton baca gazı arıtım atığının alçı taşı balçığı halinde atık depolama alanına nakledilmesi ile yüzlerce hektar arazi kullanılmaz hale geliyor. Biz sistemle arıtım maliyetlerini düşürdük ve arıtılan maddelerden de katma değere sahip ürün elde ettik. Sistemle doğaya salınan karbondioksit gazlarının 2050 yılı AB kriterlerinin tamamı tutuluyor.”

  Proje koordinatörü Halil Kazaz da, “Sistemi kömür ve petrol kullanan başta termik santraller olmak üzere asfalt üretim tesisleri, toplu konut ısıtma sistemleri, gemiler, demir-çelik sektörü gibi pek çok alanda kullanabiliriz. Kullanacağımız yerlerden elde edilecek gübre ile de tarımda rekabetin daha iyi şartlarda oluşması sağlanmış olacak. Bu sistem ile termik santraller hakkındaki olumsuz tepkiler de azalmış olacak” dedi. Proje ile yetiştirilen ürünlerden birisi de ıspanak oldu.

  ZEHİR SAÇIYOR
  Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan son 10 yılda çevreye 38,7 milyon ton kül, 117,4 milyon ton karbondioksit, 5,8 milyon ton kükürt gazı, 0,28 milyon ton azot gazı yaydı

  Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/santral-dumaninda-ispanak-yetisti/gundem/detay/1847644/default.htm
   
  Gül Can, akint. ve Seda Özsoy bunu beğendi.
 2. ibrahim59

  ibrahim59 CMNet Üyesi

  Kömür Santralleri;
  1) CO2 gazı 2) SO2 gazı 3) NOx gazları 4) Atık kül 5) Radyasyon 6) Civa, kadmiyum, kurşun antimuan gibi toksik ağır metalleri salmaktadır.
  Kaynak:http://www.nukte.org/komurenerjisi

  kükürtdioksit, azotoksitler ile karbonmonoksit / karbondioksit gazlarını azaltan ‘Baca Gazı Arıtma Filtresi' ile bu gazlar azaltıldı tamam Sıvı gübre ile de ıspanakt yetiştirlidi. Her şey güzel de Civa, kadmiyum, kurşun antimuan gibi toksik ağır metallere ne oluyor.
  Bu gübrenin içinde bunlarda olabilir mi?
   
  Dejavu ve Melih Coşar bunu beğendi.

Related Contents

IMG-20160714-WA0003.jpeg
Arkadaşlar şu soruya bi bakabilirmisiniz
f2.png
Arkadaşlar, 8 Temmuz 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yazdığı yazıya göre; Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Danıştaya açılan dava sonucu...
f1.png
Arkadaşlar, 8 Temmuz 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yazdığı yazıya göre; Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Danıştaya açılan dava sonucu...